its murr Schunk

Projekt Poseidon: první plovoucí hybridní elektrárna

Unikátní hybridní pobřežní plovoucí elektrárna, kombinující výrobu energie z mořských vln a větru je dílem dánské firmy Floating Power Plant (FPP). Výsledek 12letého výzkumu by letos měl přinést své ovoce v podobě prvního komerčního produktu. 

 

Elektrárna má za sebou několikaleté vícefázové testování, od modelů v bazénu ve vývojovém středisku po demonstrační projekt P37 v měřítku 1:3, přičemž poslední roky zahrnovaly i provozní testy v reálném prostředí, v extrémních podmínkách, včetně několika let ostrého provozu na moři, kde se systém zkouší od roku 2008. Komerční podoba předpokládá dva typy: P80 má výkon 1,6 MW vlnové energie a 2,3 MW by měla dodávat sada větrných elektráren, a verze P150 o výkonu 12 MW v obdobném poměru. Podle svých tvůrců je tento typ hybridní elektrárny vhodný pro umístění mezi 30 a 70 stupni zeměpisné šířky na severní i jižní polokouli, ve vodách od hloubky 45 m, při stejných nákladech jako větrné turbíny. P80 je koncipována především pro atlantické pobřeží (zejména Španělsko, Francii, Portugalsko a jižní část britských ostrovů).
Poseidon je založen na systému hydraulického náhonu. Je určen pro umístění na volném moři v oblastech se značnými toku a v porovnání s jinými energetickými systémy vyrábějícími elektřinu z energie vln, má výrazně vyšší účinnost.
Některé z inovativních technologických prvků, které Poseidonu umožnily dosáhnout  pozitivních výsledků, jsou:
- Dynamické vyvažování plováků a jejich profil pro maximální absorbci inherentní energie z vln, a použitím funkce dvojčinného pístového čerpadla převádějí energii z vlny do tlaku vody, který je pak poslán přes turbínu k výrobě elektřiny.
- Kotevní systém zajišťující stabilitu platformy a její schopnost pasivně čelit příchozím vlnám, k nimž je vždy nasměrována přední částí, je odvozen z řešení používaných v ropném a plynařském průmyslu. Plovoucí plošina je využita jako základna pro větrné turbíny, které jsou standardními pobřežními systémy tohoto typu. 

 
Publikováno: 7. 4. 2015 | Počet zobrazení: 1830 článek mě zaujal 344
Zaujal Vás tento článek?
Ano