hnv murr

Plovoucí solární elektrárny

Indická energetická společnost National Hydro Power Corporation NHPC plánuje ve státě Kérala v jihozápadní Indii výstavbu obří plovoucí solární elektrárny, která by se měla stát jedním z největších systémů svého druhu na světě a největším sladkovodním projektem vůbec. Doposud největší plovoucí solární elektrárna je zařízená o výkonu 1,2 MW v japonském městě Okegawa.  

 

První pilotní elektrárna v Kérale, která má být dokončena už v říjnu letošního roku, by měla vyrábět kolem 20 kW energie a zabírat přibližně 914 m2, k ní však budou postupně přibývat další, a do konce roku by měly být instalovány fotovoltaické panely na plovoucích plošinách o rozloze 1,27 mil. m2. Celkem by série elektráren měla stát 64 až 72 mil. dolarů a její výkon by měl dosahovat 50 MW. Technologii vyvinuli výzkumníci společnosti Renewable Energy College z Kolkaty. Panely budou pevně ukotveny, ale inženýři ještě řeší zajištění jejich stability v případě silného větru, který by způsobil značné vlnění hladiny. „Ani ekologie vodních ploch přítomností solárních panelů nebude trpět, ba naopak - v extrémních letních teplotách panely pomohou zabránit intenzívnímu odpařování vody,“ uvedl předseda kolkatské firmy Gon Choudhury.

Výhodnější než na zemi
Indie, která se nyní zaměřuje na alternativní zdroje elektrické energie, již před časem zahájila několik podobných projektů, jako např. instalaci plovoucích fotovoltaických systémů na vodních kanálech státu Gujarat, kde již funguje řada solárních elektráren generujících v souhrnu 10 MWh, a využití dalších rozsáhlých úseků stojatých vod, jaké se nacházejí např. právě v Kérale. Plovoucí solární elektrárny by také znamenaly značnou úsporu při zajišťování potřebných areálů pro výstavbu, díky nezanedbatelnému rozdílu v ceně vodní plochy a klasických pozemků, jsou hlavním motivem ke stavbě plovoucí elektrárny. Odborníci vypočítali přibližné náklady na projekt a došli k závěru, že náklady na infrastrukturu a jednotkové náklady na výrobu energie pro tuto plovoucí solární elektrárnu budou asi o 15 % nižší, než u pozemních projektů, což šetří peníze i cenné nemovitosti. Solární panely instalované na plovoucí plošině také řeší problém, s nímž se potýkají pozemní fotovoltaické  systémy, způsobující snížení výtěžnosti půdy, když se zem zahřívá.

Plovoucí ostrovy…
Plovoucí solární elektrárny však nejsou jen indickou specialitou, vědci s inženýři se již dlouhodobě zabývají možnostmi, jak inovativně řešit instalaci fotovoltaických systémů s minimálním dopadem na území, takže ve světě lze najít celou řadu takovýchto projektů na mořích, jezerech a řekách.
K průkopníkům solárních elektráren - včetně těch umístěných na vodní hladině - patří Japonci. K pozoruhodným projektům patří např. obří solární elektrárna vybudovaná elektronickým koncernem Kyocera, jenž je největší v Japonsku. Tato elektrárna Kagoshima Nanatsujima Mega Solar Power Plant o výkonu 70 MW zahájila svou činnost v listopadu 2013, symbolicky nedlouho po fukušimském incidentu a zásobuje energií 22 000 domácností - kromě toho je ovšem i vyhledávanou turistickou atrakcí.
Kromě zmíněné japonské megaelektrárny v Okegawě je dalším zajímavým projektem např. i švýcarský Solární ostrov na jezeře Nueuchatel, vytvořený Švýcarským střediskem pro elektroniku a mikreotechnologii (CSEM), designovaný renomovanými architekty (a financovaný Spojenými arabskými emiráty), který získal i prestižní ekologické ocenění Green Dot Award. Fotovoltaické panely jsou vybaveny řídicím systémem sledujícím pohyb Slunce, a automaticky směrujícím jejich optimální natočení vzhledem k jeho poloze tak, aby bylo dosaženo maximální efektivity. Ostrov je plovoucí, aby neomezoval rybářské či jiné vodní aktivty, může se pohybovat po vodních trasách. Ukotven při pobřeží je pouze při přenosu vyprodukované energie.
Systém tvoří trojice fotovoltaických ostrovů, každý o průměru 25 m a obsahující asi stovku panelů s výrobní kapacitou 37 000 kWh ročně. Dohromady vytvářejí plovoucí infrastrukturu s možností vlastního pohybu, což zajišťuje požadovanou orientaci ke Slunci. Současný Solární ostrov je experimentální fází rozsáhlejšího projektu, který by měl vytvořit velký plovoucí ostrov o Ø 3 km, schopný vyrábět více energie, než největší švýcarská jaderná elektrárna.

…i mrazuvzdorná fotovoltaika
Na vodní nádrži Canoe Brook v Milburnu v americkém New Jersey lze najít zase plovoucí elektrárnu odolnou mrazivému prostředí a tání. Canoe Brook Water Treatment Plant zahrnuje přes 500 akrů chráněné půdy a jen malá část může být využita pro konstrukční a provozní účely, takže s tímto omezením se solární elektrárna umístěná na vodě ukázala jako vhodné řešení. Projekt za 1,35 mil. dolarů obsahuje téměř 540 solárních modulů, generujících až 135 kW stejnosměrného proudu, který je pak převeden na 115kW napájení střídavým proudem. Ročně solární pole vyprodukuje 135 000 kWh, a kromě odhadované úspory nákladů na energii přibližně 16 000 dolarů ročně funguje jako pilotní projekt pro výzkum účinnosti solární stanice při změnách počasí.

Plovoucí elektrárny nejsou jediným ambiciózním energetickým ekoprojektem, do kterého hodlá Indie investovat. V příštích 7 letech plánuje indická vláda napumpovat až 100 mld. dolarů (asi 2,3 bilionu Kč) do výstavby nových solárních zdrojů energie a dosáhnout toho, aby energie ze slunce tvořila 10 % celkové výroby elektřiny, místo necelého procenta, které dodávají v Indii solární zdroje nyní. To dává do roku 2022 šanci i zahraničním investorům z Číny, Japonska a Německa, od nichž si slibuje Indie pomoci zvýšit solární energetickou kapacitu země třiatřicetkrát (!) oproti současnému stavu, na celkových cílových 100 000 MW.
Větší využívání obnovitelných zdrojů je jedním z cílů nového indického premiéra. Už dříve země avizovala, že během 5 let investuje 100 mld. dolarů do všech obnovitelných zdrojů - celkem dvě třetiny z této částky měly jít do větrných elektráren.
To představuje výrazný posun oproti současnosti, kdy se Indie v energetické oblasti spoléhá zejména na uhelné elektrárny, ale kvůli chaotickým dodávkám surovin často dochází k výpadkům v produkci, což poškozuje hlavně průmysl.

 

 
Publikováno: 7. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2976 článek mě zaujal 556
Zaujal Vás tento článek?
Ano