hnv murr

Novinky DMG MORI z jubilejního Pfrontenu

Společnost DMG MORI počátkem roku už tradičně otevírá dveře svého výrobního závodu v alpském Pfrontenu. Letos to bylo již po dvacáté, kdy v rámci akce Open House, kterou před dvěma dekádami zahájila firma DECKEL MAHO, představil největší světový výrobce obráběcích strojů zákazníkům i odborné veřejnosti novinky ve svém výrobním programu.  

 

Během 20leté historie se Open House vyvinuly z původně regionální výstavy do jedné z nejvýznamnějších událostí ve strojírenském oboru, prakticky menší koncernový veletrh s mnohatisícovou profesionální návštěvností. V zasněženém podhůří Alp se v německém městečku, kde sídlí jeden z hlavních výrobních závodů DMG MORI, sešlo od 3. do 7. února téměř 9000 návštěvníků. V areálu showroomu a dalších výstavních ploch se na 5800 m2 představilo letos 72 hi-tech strojů této značky, včetně aktuálních novinek, a další si mohli účastníci prohlédnout přímo v akci v provozu, nebo při montáži, nebo se zúčastnit některého z řady technických workshopů.
V závodě, kde se vyrábí 5osé univerzální stroje mono BLOCk a duoBLOCK, horizontální a portálová obráběcí centra, přibyla od loňského roku i nová hala s označením XXL Centrum, které napovídá, že právě tady vznikají největší stroje z výrobního portfolia firmy. Stroje bylo možné si zde i detailně prohlédnout – jako např. obří portálové centrum DMU 600 P, schopné obrábět až 40tunové součásti.
Šťouralům zvyklým na velkolepé prezentace DMG MORI na významných světových strojírenských veletrzích se budou zdát možná „jen” čtyři světové a dvě evropské produktové premiéry ve Pfrontenu málo, ale nejsou jediné, které firma na letošní rok chystá – celkově by jich mělo být 21 (pro srovnání: loni představila firma premiérově 19 svých nových strojů), část z nich je plánována na EMO Milano, další na veletrh CIMT v Pekingu, či prosincový Open House v Tokiu. Takže čím se firma pochlubila nyní?

DMU 100 P, DMC 125 FD duoBLOCK
Obráběcí centra DMU 100 P a DMC 125 FD duoBLOCK jsou v nově představené verzi už 4. generací těchto populárních 5osých strojů vyznačujících se vysokou efektivitou a přesností, kterou zajišťuje dokonalý teplotní management – prakticky vše, co se dá, je chlazeno. To se spolu s vysokou tuhostí a stabilitou podle výrobce zasloužilo až o 30% nárůst přesnosti. Stroj má nový kotoučový zásobník s velkou kapacitou, který má ale velmi male nároky na prostor. Vyniká rychlou výměnou nástrojů. To je dosaženo mj. mazaným řešením, kdy jsou ve druhém okruhu ponechány volné pozice, přes které najíždí vozík s nástroji z paralelního zásobníku. V nejmenším možném prostoru lze umístit až 453 nástrojů, které systém dokáže vyměnit od řezu k řezu za 4 sec.
Nová paletová verze stroje DMC 125 FD duoBLOCK 4. generace s automatickým výměníkem palet umožňuje upnout nové díly souběžně s výrobním časem, což snižuje ztrátové časy, a optimalizuje výrobní proces. Kromě toho DMC 125 FD duoBLOCK nabízí rychlý otočný stůl pro kompletní frézování a soustružení složitých tvarů s Ø až do 1250 mm a výšce 1600 mm. DMC 125 U duoBLOCK bude k dispozici v provedení s NC otočným stolem pro 5osé obrábění.
Základní principy duoBLOCK jsou 2 odlité stavební bloky pro nejvyšší statické a dynamické tuhosti. Nabídka vřeten zahrnuje i verze vhodné pro výkonové obrábění - mezi něž patří i powerMASTER 1000 s točivým momentem 1000 Nm a 9000 ot.min-1, nebo převodové vřeteno s 1300 Nm a 8000 ot.min-1, které bude k dispozici v průběhu letošního roku.
K výhodám 4. generace řady duoBLOCK patří kromě téměř o třetinu vyšší tuhosti i snížení spotřeby energie až o 30 %. Děje se tak díky nejmodernějším pohonům a řízenému vypínání agregátu v klidovém režimu.

CTX beta 1250 TC
Soustružnicko-frézovací centrum CTX beta 1250 TC 2. generace s novým ultra krátkým vřetenem. Stroj je určen pro univerzální použití pro kompletní obrábění obrobků o Ø až do 500 mm a délky 1210 mm. Dokonce i ve standardním provedení nabízí podle výrobce vyšší dynamiku s až 65% nárůstem v rychlosti posuvu (max. 50 m/min) přičemž systémy přímého měření od firmy Magnescale ve všech lineárních osách zajišťují větší přesnost. Automatický výměník s kapacitou až 80 nástrojů nabízí maximální flexibilitu pro operace soustružení i frézování.
Základním prvkem nové CTX beta 1250 TC je B-osa DirectDrive s plynulým sklápěním v rozmezí ± 120 °, a soustružnicko-frézovacím vřetenem compactMASTER s minimálními prostorovými nároky, jehož kompaktní konstrukce s délkou jen 350 mm umožňuje dosáhnout točivého momentu 120 Nm s 12 000 ot.min-1, ve vysokorychlostní verzi pak až 20 000 ot.min-1. Navíc nabízí značné úspory v nákladech na nástroje, protože pro šikmé plochy a polohové vrtání mohou být použity standardní nástroje, které jsou uloženy v talířovém zásobníku s pozicemi pro 24 nástrojů, nebo (opčním) řetězovém zásobníku s 48 nebo 80 pozicemi.
Nová B-osa umožňuje horizontální vrtání nebo soustružení až 360 mm dlouhých obrobků, a použití nástrojů do max. délky 400 mm, (opční) lineární pohon v ose Z pak nabízí 1 G zrychlení a posuv až 60 m/min s dlouhodobou přesností, o 50 mm větší zdvih osy Y (celkem 250 mm) zajišťuje větší flexibilitu při mimostředném obrábění. Exkluzivní technologické cykly v kombinaci se schopnostmi nové B-osy s technologií DirectDrive, rychlým talířovým zásobníkem (70 ot.min-1) nabízejí až 60% úsporu času pro prováděné operace.

DMC 270 U: precizní obr
Další ze světových premiér mělo v Pfrontenu vysoce přesné portálové centrum DMC 270 U s výměníkem palet pro obrobky do hmotnosti až 9 t. I v tomto případě vděčí mohutný 5osý stroj za extrémní přesnost v tolerancích ±12 μm zejména inteligentnímu managementu teplotní stability a vysoké konstrukční tuhosti portálového designu s ustavením stroje na 3 bodech bez požadavku na speciální základy. Ke klíčovým charakteristikám stroje patří velký pracovní prostor pro obrobky o Ø až 3000 × 1600 mm a o polovinu vyšší dynamika díky nové technologii otočného NC stolu, sklopná B-osa s rozsahem 250° s eliminací vibrací, talířovým zásobníkem nástrojů a s vnitřním uložením přívodních kabelů.

 

Zámořské novinky
Svou evropskou premiéru měly na jubilejních Open House dvě novinky představené nedávno na tokijském mezinárodním veletrhu JIMTOF: 1. čtyřosé vysokovýkonné obráběcí centrum pro dlouhé obrobky 3 m o Ø až 660 mm s průchodem vřetena až 285 mm - NZX 4000C/3000Y (nejsilnější varianta 4osého obrábění pro náročné operace, možné jsou i dvě lunety nebo dva revolvery). 2. dvouvřetenové obráběcí centrum pro sériovou výrobu přírubových dílů o Ø 180 x 100 mm - NRX 2000.

Celos
Jednotné uživatelské rozhraní, jímž DMG MORI nyní vybavuje všechny své hi-tech modely v novém designu. Na velkém 21,5” displeji jsou přehledně zobrazeny jak výrobní dokumentace, tak vizualizace obráběcích procesů a strojních dat, a samozřejmě veškeré informace podstatné pro obsluhu stroje samotného i navazující operace. Svou světovou premiéru si na letošních jubilejních Open House v Pfrontenu kromě PC verze CELOS odbyly i čtyři nové aplikace. APPs, které spolupracují jak s řídicím systémem, tak podnikovým informačním systémem používaným pro plánování výroby (např. přímé propojení na SAP), standardizují různé operace, zjednodušují obsluhu stroje a jeho holistickou integraci do organizace závodu a výrobního procesu. 
Aplikace zaměřené na různé aspekty výroby lze spouštět z dotykové obrazovky podobně jako na tabletu nebo smartphonu. Od dubna letošního roku, kdy bude oficiálně uvedena na trh nová verze CELOS, obohatí nabídku funkcí zobrazených na jeho displeji kvarteto dalších aplikací, které rozšíří celkový počet těchto výkonných pomocníků na 16 (další budou představena na veletrhu EMO Milano):
job scheduler: plánovač výroby a obrábění pro všechny stroje,
messenger: zjišťuje stav všech strojů včetně historie jejich využití a vývoje strojových časů, klidových stavů a přerušení provozu,
service agent: zajišťuje optimalizaci dostupnosti stroje a funguje jako inteligentní systém údržby,
tool handling: aplikace zaměřená na využití nástrojů zkracuje nastavovací časy díky cílenému aktualizačnímu porovnávání následnosti požadavků.
Po instalaci software na počítači jsou okamžitě k dispozici všechny funkce rozhraní CELOS umožňující sloučit plánování s výrobou - naplánovat a řídit výrobu a výrobní procesy, vytvářet pracovní místa a přiřazovat je ke strojům a mít vždy aktuální přehled o všech strojích a jejich stavu a výkonech. Tedy v kostce řečeno, už dnes mít na dosah ruky odpověď na požadavky budoucího projektu Průmysl 4.0, kterou CELOS zatím nabízí jako první software svého druhu na světě, konstatují představitelé DMG MORI.

Budoucnost je automatická
Jak bylo zdůrazněno na prezentaci v rámci OH Pfronten 2015, ve věku „průmyslu 4.0" získává dynamicky na významu automatizace výrobních procesů. Slučování virtuálního i reálného výrobního světa vyžaduje ovšem komunikační schopnost strojů, podnikových systémů a periférií. A právě na to se DMG MORI výrazně zaměřuje. Automatizační systémy konfiguruje a implementuje tak, aby ideálně plnily požadavky každého zákazníka. DMG MORI Systems nabízí řešení na klíč z „jedné ruky" včetně technologie, obráběcích strojů a automatizačních systémů pro nejrůznější obrobky v různých množstvích od jednotlivých dílů až po sériovou výrobu.

A jaké budou nové trendy, na něž se firma zaměří letos? Nejvyšší šéfové, Dr. Rüdiger Kapitza a Dr. Masahiko Mori charakterizovali ve svém vystoupení šest klíčových oblastí: rozvoj rozhraní CELOS (na kterém pracuje v Japonsku softwarové oddělení s dvěma tisícovkami zaměstnanců), montáž vřeten (ta se kromě japonského kampusu Iga vyrábějí právě v Pfrontenu), nový design, systémy zajištění prvotřídní kvality, rozvoj nové divize DMG MORI Systems (zaměřené na automatizaci, která je stále důležitější) a inovace - např. nástup tzv. 3D strojů, jako je LaserTec 3D.

Pavoučí opravář
Na Open days se kromě premiérových novinek a „standardní“ produkce představila i řada dalších zajímavých řešení. K nim patřil např. pozoruhodný robotický pavouk, což je ve skutečnosti mobilní obráběcí stroj Ultrasonic MobileBlock, určený především pro opravy kompozitních trupů letadel třeba přímo v hangáru, nebo opravy rotorů větrných elektráren v terénu. Když nejde hora k Mohamedovi, musí prostě Mohamed k hoře. Vyřeší to právě mobilní jednotka, což je modifikovaná kompaktní verze stroje Ultrasonic, kterou v místě obrábění drží na ploše systém vakuových přísavek.


 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 3009 článek mě zaujal 538
Zaujal Vás tento článek?
Ano