Schunk

Duo-Lock: „nerozbitný“ upínací systém

Přední výrobci nástrojů, firmy Kennametal a Haimer, spojily v loňském roce své síly ve vývoji upínání nástrojů a nástrojová řešení odolná proti opotřebení do převratného modulárního systému upínání karbidových hlaviček a uzavřely smlouvu o technické spolupráci na vývoji modulárního rozhraní Duo-Lock, které je řešením i pro vysoce výkonné frézování.  

 

Novinku poprvé obě firmy společně představily ve světové premiéře na veletrhu IMTS 2014 s tím, že licence na Safe-Lock a Duo-Lock budou nabízeny předním společnostem v oboru obráběcích nástrojů pro vytvoření kompatibilního, vysoce výkonného modulárního systému pro frézování. Cena karbidových materiálů v posledních letech neustále stoupá. Právě v reakci na tento trend vyvinuly společnosti Haimer a Kennametal upínací systém Duo-Lock, „nejtužší a nejpřesnější upínací rozhraní na trhu, které je zdánlivě nerozbitné“, jak charakterizuje systém Oliver Sax, ředitel výrobního úseku společnosti Haimer s tím, že slabinou existujících modulárních systémů pro nástroje je právě jejich upínací rozhraní, takže potenciál frézovacích hlaviček nelze plně využít, protože by došlo k jejich poškození. Oboum firmám se však v podobě zmíněného systému podařilo vytvořit modulární upínací rozhraní, které umožňuje potenciál karbidových nástrojů využít naplno.
Technologie upínání Duo-Lock se vyznačuje maximální stabilitou, možností velkého zatížení a minimální házivostí, díky inovativní konstrukci upínacího závitu se speciálním dvoukuželovým spojením a přídavnou třetí podpůrnou plochou na zadní straně upínacího rozhraní. Podle výrobce zaručuje upínací systém přesnost házení do 5 μm a délkovou přesnost v ose Z do 10 μm, což z větší části odstraňuje nutnost nákladného ustavování nástroje. K přednostem rozhraní Duo-Lock patří i dosažení výrazně většího úběru materiálu při frézování a prodloužení životnosti nástroje. Poprvé je možné modulárním frézovacím systémem dosáhnout podobného výkonu jako s nejmodernějšími monolitními karbidovými frézami.
 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 1245 článek mě zaujal 311
Zaujal Vás tento článek?
Ano