Schunk

Nástrojová kouzla s chladicí kapalinou

Několik zajímavých nástrojových řešení představila v poslední době firma Sandvik Coromant. Jde o řešení využívající přesný systém směrování chladicí kapaliny k výraznému zvýšení technických parametrů nástrojů. Patří mezi ně např. inovované systémy CoroCut 1-2 a CoroTurn.  

 

Systém CoroCut 1-2 zahrnuje přes 700 standardních břitových destiček a lze jej využít pro obrábění všech typů materiálů. Tento svůj systém, který se vyznačuje vysokou tuhostí a rychlostí při upichování a zapichování, nyní firma zmodernizovala s využitím pružinového upínacího mechanismu. Inovovaný upínací systém nejen poskytuje zvýšenou stabilitu, ale obsluha stroje už také nemusí rozhodovat o tom, zda je nutné použít momentový klíč, jak je tomu v případě konvenčních mechanismů s upínacím šroubem.

Snadnější manipulace, rychlejší posuv
Stejně tak, jako na vysokou bezpečnost, se nové konstrukční řešení nástrojů CoroCut 1-2 zaměřuje i na jednoduchou manipulaci. Patentované řešení upínacího mechanismu využívá lůžko břitové destičky opatřené stabilizační kolejničkou a rychloupínací klíč, který plně nahrazuje použití momentového klíče. Toto řešení zaručuje dobrou stabilitu a dlouhodobě opakovatelnou správnou velikost upínací síly, ale také bezproblémový průběh výměny břitových destiček. Díky tomu je nyní koncepce CoroCut 1-2 zárukou skutečně bezpečného provedení upichovacích a zapichovacích operací pro všechny aplikace s průměrem v řezu rovným nebo menším než 38 mm.
Pevný a odolný nástrojový materiál (slitina odolná proti únavovému poškození), vysoká tuhost a účinná kontrola utváření třísek jsou atributy, díky nimž nástroje CoroCut 1-2 nabízejí značný potenciál také pro zvýšení rychlostí posuvu. Provozní zkoušky při podélném soustružení potvrdily, že nová pružná upínka umožňuje zvýšení rychlosti posuvu až o 27 %, aniž by při tom docházelo ke zvýšení průhybu. Je to proto, že v případě pružné upínky je výsledný průhyb 2,7krát menší než u systému s upínacím šroubem.

Vylepšený přívod chladicí kapaliny
Nové konstrukční prvky, které koncepce CoroCut 1-2 nabízí, jsou u všech nástrojů podporovány také přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany. Přívod řezné kapaliny ze spodní strany břitu pomáhá kontrolovat jeho teplotu, což má za následek menší opotřebení nástrojů a stabilnější výkonnost, přívod řezné kapaliny z horní strany pak slouží pro lepší odvádění třísek. Tento příznivý účinek je podle výrobce dobře patrný jak při vysokém, tak i při nízkém tlaku řezné kapaliny.
Další výhodou je zjednodušení připojení přívodu řezné kapaliny díky adaptérům opatřeným konektory, s jejichž pomocí jej lze provést snadno a rychle. Vzhledem ke špatnému přístupu a nebezpečí kolize hadic s nástrojem nebo obrobkem bývalo připojení přívodu řezné kapaliny k nástroji obvykle časově náročné. Díky adaptérům opatřeným konektory umožňujícími jeho okamžité připojení a zprovoznění bez nutnosti seřizování, je eliminována potřeba použití hadic, proto je připojení přívodu řezné kapaliny a provedení výměny nástroje zcela bezproblémové.

Vysokotlaký šampion: CoroTurn HP
Technologicky pokročilý systém přívodu řezné kapaliny se uplatnil také u další novinky z produkce Sandvik Coromant: systému CoroTurn HP. Vysoce přesné trysky zaručují správné nasměrování proudu řezné kapaliny do místa řezu, tzn. kontaktu mezi nástrojem a obrobkem, výrobce uvádí možnost použití tlaku řezné kapaliny až 275 barů (4000 psi). Při použití těchto nástrojových držáků s pevnými tryskami lze díky dokonale přesnému směrování proudu řezné kapaliny dosáhnout lepší kontrolu utváření třísek, vyšší bezpečnost a spolehlivost obráběcího procesu a zvýšení produktivity. V kombinaci s novými geometriemi břitových destiček, speciálně určenými pro vysokotlaký přívod řezné kapaliny, lze díky prodloužení životnosti nástrojů dosáhnout podstatného zvýšení výkonnosti. K výhodám tohoto řešení patří i rychlá a spolehlivá výměna břitů/břitových destiček.
Systém lze využít pro veškeré obrábění za mokra při vnějším i vnitřním soustružení, přičemž zlepšená kontrola utváření třísek dovoluje přechod k bezobslužné výrobě i tam, kde by jinak v důsledku hromadění třísek kolem nástroje nebylo možné využít automatickou výměnu nástrojů.

„Nástrojové Lego“ umožňuje vlastní řešení
Systém CoroTurn HP je nyní k dispozici i pro řezné hlavy CoroTurn SL, univerzální modulární nástrojový systém tvořený adaptéry a výměnnými řeznými hlavami, který zákazníkům umožňuje vytváření vlastních nástrojových řešení pro různé typy obráběcích operací. Rozhraní s vroubkovanou styčnou plochou (Serration Lock - SL) je extrémně robustní a i při omezeném počtu skladovaných adaptérů a řezných hlav umožňuje uživatelům sestavení velkého množství různých nástrojových kombinací: pouhé tři vyvrtávací tyče a tři řezné hlavy umožňují vytvoření až devíti různých kombinací. Kromě toho mohou mít řezné hlavy CoroTurn SL čtyři různě velké boční vyložení špičky nástroje s maximální velikostí až 23 mm. Díky tomu je zajištěn potřebný dosah nástroje a lze také použít největší možný průměr vyvrtávací tyče, což je ideální pro náročné operace, se kterými se lze setkat v leteckém průmyslu nebo při výrobě zařízení pro těžbu ropy a plynu, např. pro vyvrtávání vnitřních tvarových dutin s tenkostěnnými partiemi (nebo se zúženým vstupním otvorem). Ideální řešení pro operace s dlouhým vyložením nástrojů a sklony ke vzniku vibrací představuje kombinace adaptérů SL s vyvrtávacími tyčemi Silent Tools.
Rozšíření sortimentu produktů zahrnuje řezné hlavy umožňující použití tlaku řezné kapaliny až 70 barů. Tyto řezné hlavy, které jsou určené pro břitové destičky tvaru D a V, jsou k dispozici ve velikostech 25 a 40 mm a byly navrženy tak, aby při zpětném vyvrtávání umožňovaly vytvoření dostatečné pracovní vůle mezi tělem nástroje a obráběnou součástí. Pozitivní účinky jsou patrné už při nízkém tlaku řezné kapaliny, ale čím vyšší její tlak je, tím problematičtější materiály je možné obrábět.
 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 1533 článek mě zaujal 293
Zaujal Vás tento článek?
Ano