murr Schunk

Z Číny do Španělska po kolejích

Nejdelší přímé železniční spojení na světě mezi Čínou a Španělskem absolvoval první přímý vlak tvořený 30 vagóny za 21 dnů.

 

Dne 11. prosince absolvoval vlak více než 13 000 km dlouhou cestu vedoucí přes 8 zemí, aby přivezl do Madridu 1400 t nákladu, hlavně hraček a dalšího zboží pro evropský předvánoční trh. Na zpáteční cestě pak poveze hlavně víno, španělskou sušenou šunku a olivový olej. Nákladní vlak mezi Čínou a Španělskem má jezdit pravidelně. Překonal dosud rekordní přímé transkontinentální železniční spojení, které Čína již provozuje s Německem na trase mezi městem Čchung-čching a Duisburgem a Pekingem a Hamburkem.
Trasa nového spoje z čínského města I-wu vede přes Kazachstán, Rusko, Bělorusko, Polsko, Německo a Francii do Madridu, a je delší než trasa proslulé Transsibiřské magistrály a Orient Expressu.
K hlavním výhodám železničního spojení patří rychlost - přeprava vlakem trvá tři týdny, tzn. o polovinu méně než po moři a je ekologičtější než přeprava po silnici. Náklad se však musí třikrát překládat kvůli různému rozchodu kolejí a každých 800 km se mění lokomotiva. Přeprava po železnici je také dražší než po vodě, ovšem stále výrazně levnější než nejrychlejší letecké spojení, které má navíc váhové limity.
 

 
Publikováno: 4. 3. 2015 | Počet zobrazení: 1926 článek mě zaujal 398
Zaujal Vás tento článek?
Ano