Rosler MURR2 Schunk

Nové dopravní předpisy v zahraničí

Zatímco Slovensko svou hlavní novinku – spuštění elektronické dálniční známky od 1. ledna letošního roku nestihlo kvůli nedořešenému tendru na poskytovatele příslušné služby, a zůstává pro letošek u dosavadních variant i cen, na evropských silnicích se s novými předpisy v řadě zemí už od ledna potkáte. 

 

Například u rakouských sousedů byla na některých dálnicích (mj. A1 a A12) z ekologických důvodů a kvůli hlučnosti dosavadní maximální rychlost 130 km.h-1 snížena na 100 km.h-1. Toto opatření, zavedené zatím na roční zkušební dobu, se týká úseků na dálnici Inntal A12 mezi Kufsteinem a Zirlem a mezi městy Karrösten a Zams a také na brennerské dálnici A13 mezi Innsbruckem a Schönbergem. Na dálnici A1 mezi exity Salzburg-Nord a Knoten Walserberg je snížena rychlost ještě razantněji - z dosavadních 130 až na 80 km.h-1 v závislosti na kvalitě ovzduší a počasí v okolí této komunikace. Od poloviny listopadu se změní maximální povolená rychlost ze 130 km.h-1 na 100 km.h-1 také v Tyrolsku. Omezení rychlosti budou aktivně kontrolovat policejní hlídky.
Také u rakouských dálničních známek došlo ke změně - jejich cena letos stoupla v průměru o 2,1 %, takže roční kupon pro osobní auta zdraží o 1,7 eura na 84,4 eura (ca 2320 Kč), desetidenní o 20 centů na 8,7 eura (ca 240 Kč). Rakušané rovněž zavedli - podobně jako v Německu - pro vjezd užitkových vozidel do některých měst, systém ekologických plaket. Opatření platí ve všech městech Dolního Rakouska a ve Vídni. Ekologické plakety se zatím prodávají jen v některých pobočkách rakouského autoklubu a jsou odstupňované v pěti kategoriích.
Jak informoval ÚAMK, na některých úsecích rakouských dálnic se nově objevilo také úsekové měření rychlosti. Měření hrozí např. na dálnicích A7, A8, A9 a A2. Cílem tohoto opatření je podle rakouských úřadů snížit množství nehod - podle statistik klesla nehodovost tam, kde bylo opatření již zavedeno, až o polovinu.
Podobně jako v Rakousku, bude nově zavedeno úsekové měření na třech kilometrech dálnice B8 v německém Dolním Sasku. Kontrolováno bude každé projíždějící auto. Příznivé změny čekají v Dolním Sasku řidiče elektromobilů - budou vytvořeny speciální eko-pruhy pro vozidla na čistě elektrický pohon, pro která budou rovněž vyhrazena speciální parkovací místa.
Ke změnám v dopravních předpisech došlo i v Itálii, kde musí neukáznění řidiči od letošního roku počítat s citelnějším finančním postihem za dopravní přestupky. Pokuty za jakékoliv porušení plynulosti v silničním provozu se zvýšily o 1 %. Ovšem od poloviny roku se navíc významně zpřísní tresty za velmi závažné přestupky, jako je jízda pod vlivem návykové látky, anebo zavinění smrtelné dopravní nehody. A to opravdu drakonicky - za ně bude provinilcům hrozit i doživotní zákaz řízení. Polepší si naopak ženy-řidičky s malými dětmi nebo těhotné ženy. Pro ně od nového roku Itálie nově zavedla tzv. rosa zóny, kde mohou parkovat výhradně ony.
 

 
Publikováno: 4. 3. 2015 | Počet zobrazení: 1871 článek mě zaujal 403
Zaujal Vás tento článek?
Ano