Rosler MURR2 Schunk

Dojíždění do práce snižuje produktivitu firem

Celkový čas strávený cestováním do zaměstnání činí v České republice průměrně asi 50 minut – tento interval však v případě nepříznivých dopravních podmínek, např. zimních kalamit v důsledku sněžení či tvorby ledovky, by mohl významně narůst. Lidé se čas na cestách sice snaží využít, ale jen zčásti pro firemní záležitosti, přednost dostávají ty soukromé.

 

Kratší doba dojíždění zvyšuje produktivitu a motivaci zaměstnanců, nicméně doba dojíždění do zaměstnání vzrostla. Globální průměr se od roku 2012 zvýšil o celých 5 minut, vyplývá z posledního průzkumu společnosti Regus založeného na názorech více jak 22 000 respondentů ze 100 zemí. V současné době průměrný čas dojíždění zabírá přes půl hodiny (32,5 min.) ve srovnání s pouhými 27 minutami před dvěma lety (z běžného pohledu jde však, bez ohledu na +/- tříminutový rozdíl od hranice 30 minut pořád „zhruba o půlhodinu“, pozn. red.), což ovšem ve finále představuje více než hodinu času stráveného na cestách do práce každý den. V ČR lidé do práce dojíždějí přibližně 25 minut, tedy 50 minut tam a zpět. Nicméně v zimním období v důsledku sněhu či ledovky na silnicích či železnici tato doba výrazně narůstá.
Zaneprázdnění čeští pracovníci se během dojíždění snaží zůstat produktivní a s využitím svých mobilních zařízení vyřizují obchodní hovory (48 %), nicméně v prakticky stejné míře poslouchají hudbu (45 %), nebo se věnují jiným neproduktivním činnostem - jsou v kontaktu s rodinou či přáteli (43 %) a vyřizují soukromé hovory související s domácností, jako je třeba zařizování řemeslníka či různých služeb apod. (31 %).
Cestování během pracovní doby, jako např. doprava na schůzky a zpět jsou už obecně více využívány k obchodním a pracovním hovorům a komunikaci (78 %), ale ve značné míře také opět k záležitostem spíše soukromého charakteru, jako jsou např. telefonování s rodinou či přáteli (62 %) a vyřizování telefonátů souvisejících s domácností (52 %). Z průzkumu rovněž vyplývá, že respondenti s větší pravděpodobností emaily vyřizují během cestování v pracovní době (43 %), než při dojíždění do práce a zpět (23 %).
„Není příjemné zjištění, že každodenní  cestování zabírá českým pracovníkům téměř hodinu. Ačkoli dojíždění představuje zátěž pro produktivitu, pracovníci zůstávají aktivní prostřednictvím svých mobilních zařízení a často dohánějí v průběhu cesty své soukromé aktivity. Během zimního období by ovšem podniky měly počítat spíše s rozsáhlejšími ztrátami produktivity, zejména v důsledku nepříznivého počasí,“ řekl  Karel Pelan, ředitel společnosti Regus pro ČR.
 

 
Publikováno: 4. 3. 2015 | Počet zobrazení: 2021 článek mě zaujal 430
Zaujal Vás tento článek?
Ano