hnv murr

Auta se budou ovládat třeba gesty

Nepřehlédnutelným segmentem na letošním veletrhu CES v Las Vegas byly automobilky, které zde vystavovaly řadu zajímavých systémů a technologií. I když v případě některých z nich šlo spíše o koncepty a technologické demonstrátory určené k otestování nových věcí, a nikoli k sériové výrobě. Řada z nich se objeví (nebo už funguje) ve vozidlech, s nimiž se budeme setkávat už v brzké době v běžném provozu.  

 

K první skupině patří např. prototyp robotického elektromobilu s otočnými sedadly, který představil německý automobilový koncern Daimler. Koncept luxusního samořiditelného sedanu Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion má sice pořád místo pro řidiče s volantem, ale to je možné otáčet, stejně jako další sedadla, takže cestující mohou v prostorné kabině sedět proti sobě, třeba zády ke směru jízdy jako v obývacím pokoji, který kabina vozu ostatně trochu připomíná. Role auta se rozšiřuje. Přestává být pouhým dopravním prostředkem a nakonec se stane „mobilním životním prostorem“. Vůz je možné řídit manuálně nebo přepnout do autonomního módu. Kabina je kvůli lepší komunikaci s okolním prostředím vybavena šesti digitálními displeji, které je možné uvést do chodu dotykem, gesty nebo pohyby očí.
Vůz řízený pomocí gest předvedl také Volkswagen v podobě konceptu Golf R Touch s ukázkou technologií, které minimalizují snížení pozornosti řidiče. Ty by se měly objevit i u nových produkčních modelů. Model Golf R disponuje zcela nově uspořádaným pracovištěm řidiče, kde tradiční ovládání a veškerá tlačítka i přístrojovou desku nahradily displeje. Hlavní dotykový 12,8“ displej s vysokým rozlišením je umístěn v horní části středového panelu. Je určen pro navigaci nebo zábavní funkce. Pod ním je další dotykový 8“ displej, který slouží k ovládání např. klimatizace, audio systému či dalších prvků. Před řidičem je pak třetí displej o úlopříčce12,3“, který nese označení Active Information. Některé funkce je možné ovládat bezdotykově pouze pomocí gest, které snímá 3D kamera umístěná na stropě - např. pohybem ruky nasměrované proti středovému displeji. Střešní okno reaguje na pohyb hlavy zepředu dozadu, nebo dotek stropu, který následně vyvolá na displeji příslušné ikonky, obdobným způsobem probíhá např. nastavení sedadel, pro jehož inicializaci stačí projet rukou kolem sedadla. Jednotlivé ikonky přitom mají akustickou odezvu, takže k jejich vyhledání není nutné odtrhávat pohled od vozovky, a pro jejich aktivaci na ně stačí nejprve zatlačit, takže řidič se může plně soustředit na řízení aniž by došlo k zásadnějšímu snížení jeho pozornosti. Podle výrobce je nastavení a ovládání pomocí displejů stejně snadné, jako přizpůsobení chytrého telefonu nebo tabletu. 
Dalším robotickým vozem, který vzbudil na veletrhu pozornost, byl koncept autonomního vozu Audi A7 piloted driving, který se do Las Vegas vydal v rámci zkušební jízdy ze Stanfordu v kalifornském Silicon Valley. Ten už ovšem míří blíže k realitě - dálková zkušební jízda (zhruba 900 km), společná akce Audi, Laboratoře Volkswagen pro výzkum elektroniky a koncernového výzkumu, měla za cíl prokázat schopnosti vozidla v reálných podmínkách.
Audi použilo v systému výzkumného vozidla A7 nejmodernější techniku, která vykonává veškerou práci řidiče v rozsahu rychlostí 0 až 113 km.h-1, tedy běžných cestovních rychlostí. Automobil, přezdívaný vývojovými pracovníky Jack, dokáže automaticky zrychlovat a brzdit, autonomně přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého i předjíždět pomalejší vozidla. Před přejetím do vedlejšího jízdního pruhu, ať na levé nebo pravé straně, přizpůsobí své tempo rychlosti jízdy automobilů v blízkém okolí. Pokud výpočty ukazují, že je vzdálenost i potřebná doba dostatečná, provede autonomně řízený automobil rychle a precizně změnu jízdního pruhu.
Zkušební prototyp má k dispozici různé sériově vyráběné (resp. téměř sériové) senzory. Radarové senzory s dlouhým dosahem používané adaptivním tempomatem ACC a asistentem pro sledování slepého úhlu, sledují prostor před a za vozidlem. Kompletní přehled o situaci v rozsahu 360° doplňují dvojice radarových senzorů se středním dosahem na přídi a zádi, směřující vpravo a vlevo. V masce chladiče a v zadním nárazníku pracují laserové skenery, které poskytují redundantní informace o rozpoznaných detailech statických a dynamických objektů během autonomní jízdy. Jejich technika se již blíží zralosti pro sériovou výrobu a zohledňuje tedy i ekonomické aspekty budoucího využití v sériových automobilech. Videokamera 3D s vysokým rozlišením snímá v širokém úhlu prostor před vozem, čtyři malé kamery na přídi a zádi sledují blízké okolí. Ke všeobecné orientaci slouží navigační data.
Pokud se blíží okamžik, kdy se systém pro autonomní jízdu dostane na hranice svých aktuálních schopností, vyzve s dostatečným předstihem řidiče, aby z bezpečnostních důvodů převzal opět řízení, a to barevnými diodami LED u paty čelního okna, ukazatelem v informačním systému řidiče, výzvou na speciálním displeji centrálního ukazatele stavu systému CSI (Central Status Indicator) a akustickým signálem. Pokud řidič všechny tyto signály ignoruje, systém aktivuje výstražná světla a uvede vůz do stavu minimálního rizika - což je většinou zastavení vozidla na pravé krajnici.

Budiž světlo
BMW představila na konceptu BMW M4 Iconic Lights laserová světla s dosahem až 600 m. Přes impozantní světelný výkon vyžadují o 30 % méně energie.
Systém spolupracuje s asistentem pro dálková světla - světlomety jsou propojeny s kamerou snímající situaci před vozidlem, a dynamické regulátory korigují paprsek přesně tak, aby nedošlo k oslnění protijedoucích vozů nebo vpředu jedoucích řidičů. Pokud senzory zjistí vpředu auto, systém ho zastíní, aniž by bylo nutné dálková světla vypínat, nicméně lasery jsou po celou dobu funkční, a umožňují osvětlovat okolí. Spolupracují také s navigací (což podle výrobce umožňuje i nasvícení zatáčky ještě předtím, než řidič natočí volant) a se systémem nočního vidění, který detekuje zvířata či osoby před vozidlem až na 100m vzdálenost.
Další pozoruhodnou schopností světlometů je automatická detekce šířky vozovky, kdy v případě, že dojde k jejímu zúžení, se automaticky přizpůsobí i paprsek, aby tak zbytečně nezářil např. do betonových bloků a tím neoslňoval samotného řidiče. Přehlídku unikátních funkcí završuje systém High Power Laser, který promítá pokyny přímo na vozovku před vozidlo a tím umožňuje řidiči koncentraci i za snížené viditelnosti.
Další novinkou značky BMW jsou zadní OLED světla využívající tzv. organické diody. Pouze 1,5 mm tenká světla umožňují vytvářet pseudo 3D světelný efekt, a dokážou měnit svůj tvar v závislosti na jízdním režimu - podle toho jaký mód řidič zvolí, rozsvítí se jen určité segmenty. OLED světla mají mj. i nižší spotřebu energie, což by mělo přispívat i ke snižování emisí CO2.

Novinka pro parkovací nešiky
Chytrá auta, která si přivolávali řidiči na dálku, byla vděčným atributem sci-fi filmů, milovali je diváci seriálu Knight Rider nebo příznivci Jamese Bonda. Bavorská automobilka na veletrhu předváděla technologii Remote Valet Parking Assistant v modelu BMW i3. Jde o speciální automatický parkovací systém na dálkové ovládání, kterému může řidič v případě potřeby přenechat řízení. Systém je možné aktivovat a zadávat povely přes chytré hodinky. Stačí stisknout tlačítko v aplikaci na chytrých hodinkách a vůz si na parkovišti sám vyhledá parkovací stání a zajede do něj.
K tomu mu slouží čtyři laserové senzory, které skenují a monitorují okolí automobilu v 360° rozsahu. Systém si tak vytváří vlastní digitální mapu, díky níž na parkovišti rozpozná dostatečně velký prostor pro zaparkování vozidla, a detekuje a zaznamenává i případné překážky. To by ovšem nebylo ještě nic tak unikátního - podobná řešení prezentovaly některé automobilky již dříve. Samostatně zaparkovat dokáže např. Lexus, Audi předvedlo systém autonomního parkování už na loňském CES 2014, Volvo vyvinulo koncept pro autonomní parkování ještě o rok dříve, a na rozdíl od jiných řešení je jeho technologie založena na kombinaci optiky a mikrovln. To co odlišuje od podobných systémů technologii BMW, je právě spolupráce s chytrými hodinkami SmartWatch, jejichž prostřednictvím si řidič může svůj vůz z parkovacího místa také přivolat k sobě.

Toyota uvolnila své vodíkové patenty
Automobilka Toyota na letošním veletrhu CES oznámila, že dává volně k dispozici 5680 patentů týkajících se vodíkového pohonu, podobně jako to učinila před časem společnost Tesla Motors ohledně elektrického pohonu.
„Věříme, že když se dobré nápady sdílej, mohou se dít velké věci," komentoval v prohlášení o uvolnění patentů viceprezident Toyoty Bob Carter s tím, že první generace komerčních palivových článků pro auta, která se budou objevovat v letech 2015 až 2020, bude kritická a bude potřeba společného úsilí a neobvyklé spolupráce mezi výrobci aut, vládními regulátory, akademickou obcí a energetickými společnostmi."
Automobilka plánuje letos uvést na trh vodíkový vůz Toyota Mirai. Právě při jeho 20letém vývoji technologií na kterých je postaveno, vznikly tisíce patentů. Téměř dva tisíce (celkem 1970) z nich se vztahuje k palivovým článkům, 290 k vysokotlakým nádržím, 3350 softwaru pro systém palivových článků a 70 jich souvisí s výrobou a distribucí vodíku.
 

 
Publikováno: 3. 3. 2015 | Počet zobrazení: 2569 článek mě zaujal 553
Zaujal Vás tento článek?
Ano