Schunk

Z a Intec odstartovaly letošní sezónu strojírenských veletrhů ve středoevropském regionu

V prvních březnových dnech se uskutečnily na novém lipském výstavišti dva významné strojírenské veletrhy, a to Zuliefermesse a Intec. Ty se zde souběžně konají každý lichý rok od r. 2007 a jejich spojením se výrazně rozšířila nabídka i služby návštěvníkům.  

 

Zuliefermesse je typický kontraktační veletrh pro dodavatele a subdodavatele zejména pro automobilový průmysl. Zastoupeny byly ale i firmy zaměřené na obecné strojírenství, gumárenský i plastikářský průmysl apod. Jde o veletrh dílů, komponentů, modulů, uzlů, nářadí, pracovních prostředků, ale i souvisejících technologií. Mezi návštěvníky převládali pracovníci nákupu a odbytu. Mnozí využili tzv. „nákupní dny“, kdy se mají možnost setkat malé a střední firmy na základě předem vypracovaných nabídkových a poptávkových kritérií se zástupci velkých odběratelských společností.
Česká republika se tohoto veletrhu zúčastnila oficiální expozicí. Je to typické. Téměř 30 % našeho objemu zahraničního obchodu směřuje do Německa a sousední Spolková země Sasko s Lipskem je naším významným partnerem v oboustranných dodávkách automobilů, autodílů a různých komponentů i polotovarů. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR uhradilo za každého vystavovatele 9 m2 výstavní plochy včetně nákladů na výstavbu expozice, ale i doprovodnou propagaci. Vystavovatelé museli zaplatit jen vystavovatelský poplatek a povinný zápis do katalogu. Není divu, že za těchto výhodných podmínek byla česká účast na Z 2011 nepřehlédnutelná a využilo ji téměř 25 firem. Lze jen doufat, že obdobné podmínky budou mít české firmy i na Z 2013.

Intec je klasický strojírenský veletrh zaměřený na výrobní techniku, stroje na nářadí, vlastní nářadí, provozní měřicí techniku a řízení kvality, automatizaci, robotiku, senzoriku, dopravní techniku, řízení atd. Tomuto širokému portfoliu odpovídala i skladba vystavovatelů a exponátů, které nebylo možné profesně sdružovat.

Leipziger messe
se svou více než 800 let trvající tradicí patří k nejstarším veletrhům světa. Letitější návštěvníci MM pamatují původní výstaviště u Památníku bitvy národů, kde se konal 1. jarní veletrh již v roce 1920. Na novém výstavišti na severu Lipska byl zahájen provoz v roce 1996 a projektanti využili obdobně jako třeba v Mnichově prostory bývalého letiště. Nový výstavní areál je koncipován dobře a hlavně účelně. Zajímavá centrální skleněná vstupní hala je propojena zasklenými mosty s 5 velkoplošnými výstavními pavilony. Východní vstup do areálu navazuje na 2 velkoplošná parkoviště nedaleko dálničního sjezdu Leipzig – Messegelände na dálnici A 14 Hannover – Dresden. Západní – hlavní vstup má vazbu na rychlé a časté vlakové spojení na hlavní lipské nádraží, ale i nedaleké nové letiště; je tu také konečná tramvajové linky do centra.
Několika fotografiemi chceme přiblížit zmíněné veletrhy i nový výstavní areál v Lipsku. V letošním roce pořádají Lipské veletrhy na 45 výstavních akcí.
                                                                                                     
 

 

 
Publikováno: 23. 5. 2011 | Počet zobrazení: 2715 článek mě zaujal 624
Zaujal Vás tento článek?
Ano