hnv murr

Roboti neberou lidem práci, ale osvobodí je od rutiny

Dánská firma Universal Robots patří mezi štiky v moderní automatizaci. Na letošním MSV v Brně představil její poslední novinku – robotickou ruku s označením UR10 - osobně Area Sales Manager pro střední a východní Evropu Jesper Sonne Thimsen.  

 

Jaký typ aplikací je nejvhodnější pro roboty tohoto typu?
Jde o velmi malý a flexibilní robot, a jeho zatížení má samozřejmě své limity - 5 až 10 kg, ale v tomto rozsahu je ideální pro vybírání, mechanické třídění či zakládání, operace typu pick-and-place. Hlavní segmenty pro ně jsou např. plastikářský a kovozpracující průmysl, elektronika, medicínské aplikace a použití v laboratořích, nápojový a potravinářský průmysl a řada dalších oborů. Dnes už máme instalováno po celém světě asi 4000 těchto robotů v různých segmentech. Snažíme se předvést hlavně verzatilitu našich robotů, kteří mohou být nasazeni v řadě nejrůznějších aplikací. Když předvádíme, jak robot funguje jako diskžokej, je to možná trochu legrační, ale ukazuje dobře jeho možnosti, které se samozřejmě uplatní i v průmyslové sféře.

Když porovnáte poslední model UR 10 s jeho předchůdci, kde vidíte hlavní rozdíly?
Myslím, že jsme učinili velký krok, hlavně pokud jde o otázky bezpečnosti, nyní je možné prakticky vytvořit jakousi virtuální klec pro robota, kde pracuje, tzn., že když někdo jiný robota přeprogramuje, tak robot nemůže být překonfigurován, aby překročil určité hranice, na které byl přednastaven, jen sníží rychlost. To nabízí nové možnost v neoplocených operacích.
Další novou funkci, kterou jsme představili, je patentované absolutní zakódování v robotovi, takže stále ví, kde se přesně v průběhu času nachází, a když se zastaví - třeba v případě výpadku napájení - může po opětovné aktivaci pokračovat z té samé pozice, kde skončil. A to bez nutnosti záložní baterie. To je u našich robotů skutečně unikátní vlastnost.

Jaké jsou hlavní možnosti a omezení pro tyto roboty, kteří jsou unikátní i svou schopností pracovat spolu s lidmi?
Hlavním omezením je nosnost do max. 10 kg, ale zároveň to nabízí určité další výhody. Zejména pokud jde o bezpečnost. Mohou provádět operace mimo ochrannou klec bez rizika, že by způsobili zranění člověka, jako to hrozí u „těžkotonážních“ robotů. To je velká příležitost pro firmy na snížení nákladů na instalaci a zabezpečení, a ušetří také podlahovou plochu.
Další výhodou je možnost rychlého rozmístění a realokace robotů ve výrobním procesu na jiná místa. Normálně vyžaduje instalace a odzkoušení našeho robota méně než půl dne, zatímco u velkých průmyslových robotů je to několikanásobně delší doba. Vše se snažíme zajistit tak, aby výroba mohla pokračovat a byla omezována co nejméně. A tím jsme na trhu hodně odlišní

Může být asistentem člověka doma např. pro handicapované? Třeba přenášet a podávat malé předměty - uvažovali jste i o takovémto využití?
Historicky je robotizace samozřejmě spojena hlavně s průmyslem, ale nyní se roboti začínají stěhovat i do našich domovů – třeba robotické vysavače, zahradní sekačky, takže je dalším logickým krokem uvažovat i v těchto intencích. Bude záležet především na aplikacích, úkolech, které by roboti měli v domácnostech vykonávat, a pak je pro ně adaptovat. Roboti jsou dnes bezpeční a mohou provádět řadu věcí.
Nemyslím, že bychom už teď měli k dispozici robota pro toto určení, ale bude to asi jeden z dalších kroků, kterým se i náš vývoj může ubírat v budoucnu. Budou přibývat nové senzory a zařízení rozšiřující možnosti a schopnosti robotů a právě v oblasti pomoci pro handicapované lidi by mohli být skvělým řešením.
Pokud jde o interakci s lidmi, jsou naši roboti jednoznačně koncipováni jako kooperativní. Musí splňovat standardy vylučující, aby robot mohl představovat pro člověka riziko zranění. A právě to je jedna z hlavních bariér, které zatím omezují nasazení robotů v prostředí domácností. V průmyslové sféře jsou tato pravidla velice striktně a přesně definována. A teprve po splnění těchto standardů lze získat certifikaci umožňují říci: ano, tento robot splňuje bezpečností předpisy a může být nasazen pro tento druh operací... což je v privátní sféře obtížné.

Vaše firma je na poli robotiky poměrně mladá, ale udělali jste velký skok v tomto sektoru. Jak vidíte současnou pozici na konkurenčním trhu?
Naším cílem bylo původně vyvinout a prodávat roboty pro SMB segment, kde zatím nebyli široce zastoupeni. Ale rychle jsme zjistili, že jsou zajímaví nejen pro menší, ale i velké firmy. Právě z důvodů, o kterých jsme mluvili předtím - naši roboti překonali hodně těch tradičních omezení.
A pak je tu i otázka ceny. Pokud srovnáte ceny našich robotů s typickými průmyslovými roboty, je tam opravdu zřetelný rozdíl. Snažili jsme se změnit dosavadní pravidla hry a nabídnout cenově přijatelnější stroje, které navíc nevyžadují nákladná bezpečnostní opatření a nezabírají mnoho místa, čímž se dá ušetřit hodně peněz, stejně jako nenáročnou instalací, jednoduchým a snadným používáním i programováním. Ušetřit lze i čas nutný pro tyto operace a činnosti, k nimž není potřeba volat draze placené specialisty a experty třetích stran.
A tato strategie měla úspěch. Během krátké doby jsme víc než zdvojnásobili obrat, a jsem přesvědčen, že tento trend bude pokračovat i v příštím období, kdy se chceme posunout i do řady jiných oborů. Zatím se ale snažíme hlavně posílit pozici globálního lídra v oblasti menších kolaborativních robotů. Nikdo ovšem nemáme křišťálovou kouli a tak je budoucnost vývoje robotického trhu těžké předvídat....
Ale protože pokrýváme potřeby řady různých segmentů od malých firem až po velké korporace, a naši roboti jsou použitelní pro nejrůznější aplikace, věřím, že budeme úspěšní i nadále. Máme před tradičními výrobci poměrně značný náskok v oblasti kolaborativních robotů schopných spolupracovat s lidmi. Na letošním veletrhu Automatica jsme zaznamenali obrovský zájem. V budoucnu budou lidé pracovat na výrobních linkách bok po boku s roboty, a to je právě to, na čem nyní děláme, např. v továrně Volkswagenu v Salzgitteru.

Nebudou se ale lidé svých robotických kolegů bát? Třeba i toho, že jim berou práci?
Tyto obavy tu samozřejmě jsou, ale vidíme i opak: roboti mohou lidi zbavit stresující, monotónní, nudné a únavné práce, zejména na montážních linkách, a uvolnit je pro kreativnější úkoly. Pro mnohé je spolupráce s robotem novou zkušeností, na kterou jsou i zvědaví. A pro firmy je to příležitost, jak se stát konkurenceschopnější a optimalizovat výrobu. Může to být přínosem pro všechny. Příkladem je Amerika, kde probíhají velké diskuze o tom, jak převést výrobu zpět do USA z levného zahraničí a zajistit pracovní místa. A jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je automatizace. Podobnou situaci můžeme vidět ve většině zemí, i tady, ve střední a východní Evropě, která je pod tlakem konkurence z Asie a Dálného východu, i zdejší firmy se snaží svou výrobu automatizovat.
 

 
Publikováno: 4. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2773 článek mě zaujal 593
Zaujal Vás tento článek?
Ano