murr Schunk

Kyberútoků přibývá, jen málo firem se k nim však přizná

Počítačová kriminalita je v ČR jedním z nejrychleji se rozvíjejících problémů. Podle statistik jde o druhou nejčastější hospodářskou kriminalitu v Česku, v celosvětovém měřítku s ní má zkušenost až 94 % firem. 

 

Ve skutečnosti však mohou být čísla mnohem vyšší - drtivá většina firem totiž útok neohlásí a před klienty se tváří, že u nich je vše v pořádku. Zároveň však přibývá firem, které se o bezpečnostních problémech nebojí mluvit a otevřeně o nich se zákazníky komunikují.
„Ohrožení ze strany kybernetických útoků jsme pocítili velmi citelně na vlastní kůži. Během posledních dvou měsíců jsme zaznamenali téměř desítku útoků. S útoky úspěšně bojujeme, ale je to nekončící boj. Bezpečnost je u poskytovatelů internetu, na prvním místě. Útokům se snažíme účinně předcházet všemi možnými cestami, máme nejvyšší možná technologická opatření,“ říká Lukáš Hůlka, výkonný ředitel služby CenTrio české společnosti CentroNet.
Motivace těchto útoků jsou různé, nejčastěji ale jde o finanční prospěch a převahu konkurence v boji o zákazníky. Kromě přímé škody způsobené únikem dat či financí ztrácí firma rovněž na důvěryhodnosti, což poškozuje její jméno a nepřímo vytváří další škody. „V oblasti poskytovatelů datových služeb panuje silná konkurence, proto nelze vyloučit ani útoky na objednávku. Odhalení útočníků je však složité a jejich prokázání ještě složitější,“ vysvětluje Hůlka. DDoS útoky totiž do ČR nejčastěji směřují z jihovýchodní Asie.
 

 
Publikováno: 27. 12. 2014 | Počet zobrazení: 1470 článek mě zaujal 321
Zaujal Vás tento článek?
Ano