Rosler MURR2 Schunk

Chapadla SCHUNK vylepšují roboty již 30 let

V roce 1983 představila firma SCHUNK celosvětově první standardizované průmyslové chapadlo na trhu. „Průmyslová ruka“, jak se tehdy označovalo, byla výchozím bodem pro nástup moderních uchopovacích systémů i 30leté historie úspěchu chapadel této značky.   

 

Novinka s integrovanými vzduchovými kanály pro pneumatické ovládací systémy byla nesrovnatelně lehčí, než dosavadní neohrabané a těžkopádné individuálně vyvíjené uchopovací nástroje na robotech, a odstupňované konstrukční velikosti umožňovaly konstruktérům cílené dimenzování a tím efektivní řešení. „Průmyslová ruka“ si tak rychle získala uznání svou přesností, dlouhou životností a robustností při montáži a manipulaci. 
Patentované vícezubé vedení, které firma uvedla na trh v roce 2000, je dodnes měřítkem v uchopovací technice. V roce 2006, představil SCHUNK program pro mobilní uchopovací systémy, kromě mechatronických rotačních jednotek a výkonných robotických ramen je součástí portfolia i průmyslově použitelná citlivá tříprstá ruka Dextrous Hand (SDH), na níž poté navázala 5prstá ruka, která se svou velikostí, tvarem a pohyblivostí podobá lidské. 
V roce 2008 se podařilo v elektronickém chapadlu s dlouhým zdvihem LEG spojit tři témata budoucnosti - lehkou konstrukci, mechatroniku a modularitu. Rok 2011 patřil iniciativě „Mechatronika3“, kdy firma představila rozsáhlý program elektricky poháněných modulů, včetně nejvýkonnějšího malého chapadla na světě EGP, adaptabilního chapadla s velkým zdvihem čelistí EGA a inteligentní a citlivé paralelní chapadlo WSG. Nejmladší generace chapadel ukazuje, jakým směrem se vývoj ubírá:  Moderní hi-tech komponenty poskytují obrovskou míru flexibility manipulačního procesu, s jedním a tím samým modulem lze realizovat různé scénáře uchopení, výkonné a citlivé moduly mohou bezprostředně po sobě a bez přípravných časů manipulovat s různými díly. Potřebné senzory, řídicí a regulační technika, stejně jako webový prohlížeč pro komunikaci s nadřazeným zařízením a dalšími komponenty jsou integrované přímo v chapadlech, moduly lze integrovat, řídit a udržovat jednoduše a bez instalace dalšího softwaru přes internet.    
Od průmyslové ruky z roku 1983 zaznamenala uchopovací technika velký vývojový skok: Z jednoduchých mechanických komponent jsou inteligentní, silné a vysoce efektivní hi-tech moduly, které umožňují uživatelům provádět flexibilní a úzce propojené manipulační procesy.
 

 
Publikováno: 27. 12. 2014 | Počet zobrazení: 1630 článek mě zaujal 411
Zaujal Vás tento článek?
Ano