its murr Schunk

Nová řada strojů Mazak pro laserové řezání

Společnost Yamazaki Mazak představila na veletrhu EuroBLECH 2014 v Hannoveru novinky v kategorii laserových řezacích strojů. Kromě dvou zařízení pro vysokorychlostní řezání uvádí na evropský trh i nový přírůstek do základní (entry-level) řady pro začínající uživatele laserové řezací techniky.  

 

Nová řada s označením Fiber obsahuje dva stroje pro vysokorychlostní obrábění: OptiPlex 3015 II Fiber, který je již k dispozici, a nový OptiPlex 4020 II Fiber, který měl na letošním EuroBLECHu svou evropskou premiéru.

Vysokorychlostní specialisté…
Oba stroje byly speciálně navrženy pro vysokou rychlost řezání, a disponují schopností usměrňovat zvýšení hustoty paprsku a laserovou energii do řezu s podstatně kratší vlnovou délkou světla, přibližně 90 % kratší než vlnová délka CO2 laserového paprsku. Firma je přesvědčena, že nová řada Fiber je nejúčinnější laserová dioda stabilního laseru, jaká je v současné době k dispozici. Oba stroje jsou nabízeny ve 2 a 4 kW verzi a schopností rychlého pronikání laseru do materiálu obrobku, která má potenciál ke zvýšení produktivity o více než 30 %, což činí řadu OptiPlex ideální pro vysoce automatizované výrobní prostředí.
Modely 3015 a 4020 disponují ve standardní výbavě novým systémem Multicontrol Torch, jež nabízí řízení průměru paprsku, pozicování automatického zaostřování a okno na vyšší pozici pro ochranu před kontaminací. Hořák je rovněž vybaven řadou automatických funkcí ke snížení nastavovacích časů, včetně Auto Nozzle Changer pro automatickou výměnu trysek, automatickým čištěním trysky a automatickou kalibrací profilu, který udržuje správnou mezeru mezi tryskou a povrchem plechu.
Oba stroje jsou vybaveny programovacím systémem Mazatrol Preview 3, který je, díky použití moderních hardware, větší kontrole tolerance a funkcemi, jako je Aktivní řízení vibrací, o 10 % rychlejší než jeho předchůdce. Preview 3 má rovněž řadu pokročilých funkcí, mj. 3D zobrazení řezné dráhy a automatického stanovení podmínek zpracování, včetně posuvu trysky, laserovým výstupem pro různé materiály a jejich tloušťky. Byly navrženy tak, aby po instalaci byly škálovatelné pomocí automatizace, FMS, rozšířením zásobníku materiálu a kapacity řídicího systému.
„Mnoho uživatelů pracuje obvykle se stroji CO2 lasery v různých průmyslových odvětvích, ale je jasné, že technologie moderního vláknového laseru je účinnější řešení s významnou výrobní efektivitou a přínosem pro životní prostředí. Řada Mazak Fiber nyní nabízí možnosti pro vysoké rychlosti a vysokou účinnost řezání pro širší škálu materiálů z oceli a hliníku až po měď a mosaz,“ uvedl Gaetano Lo Guzzo, ředitel Laser Business pro Mazak Europe. 

…i stroje pro začátečníky
Další z novinek představených na veletrhu laserových řezacích zařízení, byl model s označením OptiPlex Nexus 3015, který si v Hannoveru odbyl svou evropskou premiéru. Stroj, který je představitelem základní (tzv. entry-level) kategorie, byl navržen speciálně pro zákazníky, kteří chtějí zavést laserovou výrobní technologii, ale nemají žádné předchozí zkušenosti s použitím laserových strojů a vyžadují snadnou instalaci, nastavení a programování.
Nový stroj je 2,5 kW CO2 laser s jednou z nejmenších zastavěných ploch ve své třídě, o 10 % nižší než u srovnatelných strojů, což jej podle výrobce činí vhodným i pro tu nejmenší dílnu. Tyto rozměry se podařilo dosáhnout díky revolučnímu umístění rezonátoru nad elektrickým rozvaděčem, který umožňuje kompaktní design bez vlivu na velikost stolu, jež svými rozměry 3050 mm x 1525 mm zůstává stejný jako u konkurenčních strojů své třídy.
Stroj lze snadno naprogramovat pomocí systému Mazatrol Preview 3 CNC což znamená, že uživatelé mohou naprogramovat bez nutnosti potřeby CAD/CAM software. Klíčové je, že pro začínající uživatele laserové techniky, je Preview 3 vybaven funkcí jednoduché geometrie tvarů, která umožňuje i nezkušeným operátorům naprogramovat a vytvářet jednoduché geometrické tvary s automaticky generovanými všemi parametry pro řezání.
OptiPlex Nexus 3015 je také vybaven laserovým synchronním ovládáním pro speciální řízení při rohovém řezání silných materiálů. Toto synchronní řízení umožňuje ovládat klíčové řezné parametry, včetně zrychlení, zpomalení, řezání a řízení tlaku plynu, které musí být upravovány v závislosti na rohových úhlech.
Přesto, že jde o stroj základního provedení, je vybaven řadou funkcí s přidanou hodnotou, zřídka nabízených u strojů této třídy. Automatické nastavení výrazně snižuje nastavovací časy a snižuje chyby obsluhy tím, že automatizuje klíčové postupy nastavování, včetně výměny trysky, měření ohniskové vzdálenosti a profilování.
Kromě toho automatické Měření a kalibrace mezer zajišťuje při řezání stabilní vzdálenost mezi tryskou a materiálem a automatická Ohnisková vzdálenost zas správné znovuustavení ohniska, když se změní čočka. Stroj disponuje rovněž řadou inteligentních funkcí, včetně detekce průrazu, sledování čoček, senzorem hořáku a snímačem plazmy a čoček.
 

 
Publikováno: 27. 12. 2014 | Počet zobrazení: 1514 článek mě zaujal 309
Zaujal Vás tento článek?
Ano