its murr Schunk

Nové 5osé obráběcí centrum Makino pro malé části

Japonský výrobce obráběcích strojů Makino uvedl pod označením a51nx-5XU na trh novou horizontální obráběcí platformu, optimalizovanou pro 5osou výrobu malých dílů.  

 

Výrobci zdravotnických pomůcek, v leteckém průmyslu, ve výrobě prototypů a komplexních tvarově složitých částí už dlouho chápou, že 5osé obrábění může mít pozitivní dopad na produktivitu a kvalitu jednoduše tím, že konsoliduje různé operace. Nové 5osé horizontální obráběcí centrum Makino a51nx-5XU pozdvihuje tyto schopnosti na novou úroveň, a to důrazem na kvalitu, dlouhou životnost a spolehlivost strojů řady nx nové generace. S nově navrženým 5osým stolem a zásobníkem pracovních palet umožňuje toto obráběcí centrum výrobcům složitých dílů dosáhnout nejvyšší úrovně využití a efektivity a podle charakteristiky výrobce představuje perfektní mix schopností pro výrobu rotačních řezných nástrojů pro kosmonautiku, zdravotnictví a prototypové součástí.
Lineární osy X, Y a Z nového centra jsou odvozeny ze stejné konstrukce jako předchozí horizontální obráběcí centrum a51nx. Stabilní základ poskytuje pevná odlévaná lože s tříbodovým vyrovnáním. Stupňovitý design přesměrovává obráběcí síly a odolává průhybu, včetně sil vysoko v ose Y. Konstrukce nabízí dynamickou tuhost a silný management vibrací, doplněné o vysoce výkonné lineární vedení zajišťující dlouhodobou spolehlivost.

Osy B a C v jednom odlitku
S rostoucí poptávkou po 5osém obrábění malých částí si mnoho firem přidává ke 4osým obráběcím centrům dodatečné otočné 5osé aftermarket stoly. Nicméně tyto 5osé retrofity často nabízejí nižší tuhost a představují také řadu výzev v oblasti managementu kabelového rozhraní. Novinka zabraňuje těmto problémům a řeší je prostřednictvím designu jediného odlitku, který uzavírá a integruje dvojí přímý pohon motorů v ose C a B. Tento odlitek z jednoho kusu zajišťuje vysokou tuhost a minimalizovaný profil, což snižuje rušení mezi vřetenem a pracovním stolem. Design otočného stolu eliminuje chyby zásobníku, ztrátu pevnosti a problémy s vedením kabelů, které jsou běžné u řady designů table-on-table (stůl-na-stůl).
Konstrukce velkých přímo poháněných motorů v ose B a C umožňuje dosahovat rychloposuvy 75 a 150 ot.min-1 pro minimalizaci neproduktivních časů. Plášťové chlazení statorů motorů s přímým pohonem a obvodů ložisek snižuje riziko tepelné deformace a pomáhá udržovat výkon stroje s opakovatelnou, vysokou přesností. Rovněž osa C těží z BT stylu 50kuželového Big Plus (BBT50) rozhraní a upínacího mechanismu, které umožňují umístit a upnout obrobek uvnitř krytování 5osého stroje.

Integrovaná účinnost automatizace
Jedním z největších problémů souvisejících s 5osou výrobou dílů byly tradičně automatizace a řešení automatizovaných funkcí. Makino navrhl a51nx-5XU s paletovým zásobníkem (WPM-work-pallet magazine), který zjednodušuje výměnu palet u horizontálně zaměřených 5osých aplikací a usnadňuje bezobslužný provoz. WPM zaujal místo tradičního horizontálního výměníku palet a umožnil výrobci řešení s automatickou funkcí zatížení/vykládání pro maximální využití stroje. Standardní WPM nabízí kapacitu 22 různých obrobků až do průměru 300 mm a 300 mm délky. Volitelný WPM o větší kapacitě pak nabízí úložný prostor až pro 58 obrobků do průměru 200 mm. Díly jsou namontovány na 50kuželových duálních kontaktních držácích nástroje (BBT50) a uloženy v matrici WPM. Tato funkce optimalizuje stroj pro kontinuální, bezobslužnou výrobu v různých výrobních prostředích, jak v kombinaci „velká rozmanitost, malé série“ tak „menší rozmanitost, velké objemy produkce“.
Správa panelu pracovních dat umožňuje operátorům zpracovat údaje definované pro paletu a řídit pracovní doby. Priority lze nastavit a měnit pro každou paletu zvlášť. Pro pokročilé úrovně plánovaného řízení a zapojení stroje do sítí může být a51nx-5XU vybaven řídicím systémem Makino MAS-A5.

 

 
Publikováno: 27. 12. 2014 | Počet zobrazení: 1445 článek mě zaujal 326
Zaujal Vás tento článek?
Ano