hnv murr

IFA 2014: svět kolem nás za pár let i týdnů

První zářijový týden je v Berlíně zasvěcen velkolepé show na mezinárodním veletrhu IFA, která je protiváhou obdobné přehlídky CES na počátku roku v Las Vegas. Pokud se chcete dozvědět, co chystají prodejci spotřební elektroniky na vánoční trh, ale i nahlédnout do trendů, které nás v oboru audia, videa, ale třeba i domácích spotřebičů čekají v budoucnosti, nejlepší možnost máte právě zde.  

 

IFA Berlín představuje už desítky let komplexní přehled světa spotřební elektroniky a audiovizuálních zařízení, v podobě prezentací novinek prakticky všech hlavních světových výrobců. S tradiční výjimkou - jedinou firmou, jejíž produkty na výstavě IFA Berlín nenajdete, je Apple, který své novinky představil o týden později na vlastní show. I bez trháků s logem nakousnutého jablka bylo však na výstavišti rozhodně na co se dívat.
Berlínské přehlídce dominovaly letos kromě tradičních televizí všech možných technologií a provedení a AV techniky především mobily, tablety, chytré hodinky a další nositelná elektronika, ale i koncepty kuchyní budoucnosti a inteligentní domácí spotřebiče, které však zčásti lze pořídit už dnes, nebo v blízké době. Boom zažívají podle průzkumu GfK hlavně kuchyňské spotřebiče a oblast zdravotní techniky využívající aplikace zaměřené na zdraví, fitness a životní styl na smartphonech, i specializovaná elektronická zařízení určená pro tento segment.
Chytrých hodinek bylo v Berlíně vidět řada, ale hlavní pozornost se soustřeďovala na několik modelů: např. atraktivní Moto 360 firmy Motorola a G Watch R od LG, které se od konkurentů liší už svým kulatým designem připomínajícím klasické hodinky, a zařízení se systémem Android Wear, který využívá většina nových chytrých hodinek. Sony se pochlubila svou třetí generací hodinek SmartWatch, jiné jako Asus ZenWatch, měly na IFĚ svou premiéru.

Mobily sázejí na inovace i extravaganci
Z plejády mobilů se každý snaží zaujmout tím nejlepším, nicméně zastoupeny jsou novinky všech tříd, včetně levných modelů. Rozrostla se nabídka přístrojů určených pro rychlá data LTE, výrobci zařazují do funkční výbavy i další moduly a technologie jako NFC. Reprezentanty nové generace mobilů jsou např. Galaxy Note 4/Edge. Vlajkový mobil značky Samsung je zajímavý nejen parametry svého displeje (QHD rozlišení 2560 × 1440 bodů s technologií Super AMOLED), ale i designovou zajímavostí: protažení displeje až na bok přístroje (jak ostatně napovídá i označení modelu - Edge), kde jsou umístěny i některé ovládací prvky. Note 4 patří i k prvním telefonům s profesorem Snapdragon 805 s výkonnější grafikou.
Sony kromě vylepšené verze svého vlajkového modelu Xperia Z3 představilo i její zajímavou variantu Compact v menším a ještě více vodovzdorném provedení.
Svá želízka v ohni předvedli i čínští výrobci: Huawei např. novou generaci své řady velkých smartphonů. V Berlíně představil vedle svých novinek Ascend Mate7 (zaujal mj. dlouhou výdrží baterie napájející kvalitní Full HD displej a bezpečnostním prvkem v podobě čtečky otisků prstů) a G7 i exkluzivní limitovanou edici svého špičkového modelu Ascend P7 Sapphire Edition, který výrobce charakterizuje jako první běžně komerčně dostupný telefon s extrémně odolným safírovým krycím sklem displeje a keramickým zadním krytem (odolnější než safír už je na stupnici tvrdosti pouze diamant). Ultratenký materiál o tloušťce pouhých několik set mikrometrů představuje malý zázrak z oblasti hi-tech keramiky.
Také ZTE u nových telefonů sází na netradiční hi-tech design s využitím skelných vláken a HD displeje. V Berlíně však představila i model Kis 3Max, levný telefon, s možností vzdáleného ovládaní prostřednictvím SMS – posláním textové zprávy lze telefon zamknout – třeba pokud se rodičům zdá, že zábavy na mobilu už si jejich ratolesti užily dost, či dokonce vymazat v případě krádeže.

Televize: souboj úhlopříček a špičkového obrazu
Televizory prožily v posledních měsících poměrně obtížné období – 3D technologie se zatím příliš neprosadily. Novinky v podobě vysokého rozlišení Ultra HD (4K) či zakřivených obrazovek (zahnuté televize má v portfolilu snad každý výrobce) také zatím spíše čekají na své zákazníky, nicméně trend, od něhož si výrobci hodně slibují, jsou chytré televizory, smart TV nabízející řadu nejrůznějších funkcí a také přístup k často exkluzívnímu obsahu.
Hlavní výrobci představili novinky, které sázejí na vylepšenou LED technologii - např. OLED. Nabízí skvělý kontrastní obraz podobně jako plazma, ale jejím problémem je vysoká cena - na rozdíl od plazmových obrazovek, které svou éru končí, je u OLED poměrně nerentabilní vyrábět velkoplošné obrazovky nad dnes standardní úhlopříčku cca 80“, takže na OLED TV si v domácnostech ještě počkáme.
V zobrazovacích systémech představila své možnosti i technologie zakřivených AMOLED displejů (Curved AMOLED), či FOLED (Flexible Organic Light Emitting Diode) „flexibilní“ OLED s panelem z ohebného plastového substrátu. Mezi televizory se objevil i nový pojem 5K, pod nímž se skrývá obrazovka s poměrem 21 : 9. Nabízí o třetinu více obrazových bodů a rozlišení 5120 × 2160 bodů.
Jako zajímavá alternativa pro velkoplošné zobrazování se kromě velkoplošných displejů nabízí i kombinace projektoru a kvalitní projekční plochy. Sony přichází se 4K projektorem s velmi krátkým ohniskem, který změní obývák ve 4K kino bez obvyklé instalace rozměrné techniky, či přenosný projektor na ultrakrátké vzdálenosti umožňující vykouzlit na zdi obraz jen z několikacentimetrové vzdálenosti. Moderní 4K projektory poskytují čtyřnásobně větší rozlišení oproti FullHD, ale využití jejich zobrazovacích parametrů závisí i na projekční ploše.

Panasonic (který na veletrhu IFA oživil i prémiovou značku Technics) se pochlubil novou LCD televizí AX900, která má dosahovat stejně kvalitního obrazu jako referenční plazmové televize této značky, což také na místě dokumentoval. Technologický unikát v podobě špičkového obrazu, pokud jde o barevný gamut, i podání černé na technologii využívající podsvícení, je však vykoupen značně vysokou cenou v přepočtu v řádu statisíců.
Za pozornost stojí i televizory, které představila značka Philips (nyní už čínská firma TP Vision). Kombinují v sobě Ultra HD rozlišení, technologii Ambilight (diodové osvětlení vytvářející kolem displeje světelný rámec odpovídající barevnému dění na obrazovce) a OS Android (zatím stejný, jaký používají mobily, ale snad už příští rok by se měl objevit „Android TV“ určený pro televizory). Na zlepšení kvality obrazu se může podílet i systém Micro Diming (optimalizuje podsvícení na co nejlepší černou s důrazem na jas scény, a upravuje parametry i na základě senzoru hladiny osvětlení v místnosti), a technologie Distance Adaptive Sharpness (optimalizuje ostrost podle vzdálenosti od diváka).
Ohebná 105" televize firmy Samsung je v podstatě soukromé kino v obýváku - v dost velkém, protože TV se pyšní označením první a největší ohýbatelná Ultra HD TV na světě. Maxiobrazovka s „kinovým“ poměrem stran 21 : 9 není navzdory momentálním trendům primárně zakřivená, ale může se jí stát - prohnutí se řídí tlačítky na dálkovém ovládání. Cena uváděná výrobcem kolem 6 mil. Kč ovšem napovídá, že tento technologický klenot nebude rozhodně masová spotřební kategorie.
Mezi exponáty byly i zrcadlové LCD displeje, panely umožňující nahradit např. tradiční zrcadlo v koupelně a zobrazovat kromě odrazu tváře nejrůznější informace, či využívat různé specializované funkce, jako třeba poradenství a simulaci výsledků při líčení apod.

Počítače a tablety: ve službách geeků i firem
Nechyběly ani počítače, zejména notebooky, ultrabooky a tablety. Výrobci se nyní výrazněji zaměřují hlavně na různé koncepty „víceúčelových“ počítačů ve stylu proměnlivých zařízení typu „transformers“, které lze měnit do různých podob podle aktuálních požadavků.
Asus představil na letošním veletrhu IFA mj. prémiový ultrabook Zenbook UX305, který je podle výrobce aktuálně nejtenčím 13,3“ notebookem na světě s rozlišením QHD+, ale i levný EeeBook X205 určený pro mladé uživatele a stylový tablet MeMO Pad 7 s Androidem.
Společnost Samsung uvedla Galaxy Tab Active - první tablet vytvořený speciálně pro podniky: tenký a lehký 7“ zodolněný tablet s vyměnitelnou baterií, ochranným krytem a robustním stylusem, jehož možnosti vidí výrobce např. v dopravě, kde by zaměstnanci (průvodčí apod.), mohli být vybaveni takovýmito tablety, ve výrobě apod. Skutečným „obrněncem“ pro firemní segment je však novinka Panasonicu, odolné velkoformátové smartphony pro OS Windows i Android. Jejich podrobnější představení najdete na str. XY.
Tabletové novinky zařadil do svého portfolia i Alcatel v podobě výkonného modelu Hero 8 s Full HD displejem - 8“ phablet zvládá díky nadstandardní výbavě i náročnější hry a umožňuje i telefonovat. Obsahuje i LTE modul pro rychlé stahování a sdílení dat.
Z novinek značky Lenovo stojí za pozornost all-in-one PC Horizon 2S. Štíhlý počítač není spojen se stojanem, a působí tak jako velký tablet. Displej má úhlopříčku 19,5“ a FullHD rozlišení. Celé zařízení je široké jen 15 mm a s hmotností jen 2,5 kg jde o vůbec nejlehčí all-in-one počítač na trhu.
Kombinací více (dvou) zařízení v jednom je i lehký a tenký ThinkPad Helix s oddělitelnou FullHD obrazovkou. Zařízení, které kromě nově představeného čipu Intel Core M obsahuje i modul pro připojení k mobilním datovým sítím 3G a 4G a nabízí zvýšené možnosti zabezpečení, je zaměřeno hlavně na firemní klientelu.
Také Acer v Berlíně představil hybridní počítače, které kombinují dotykové ovládání a klasickou klávesnici (v nabídce jsou hned tři různé koncepty), a větší tablety Switch s modely 10, 11 a 12“ obrazovkou. Vyšší výkon nabídne 13“ Aspire R13 s displejem, který se v rámečku protáčí o 360°, a Aspire R14, inspirovaný koncepcí modelu Yoga firmy Lenovo.
Intel zas ukázal fungující prototypy zcela bezdrátové kanceláře - notebooku s bezdrátovým napájením magnetickou rezonancí a bezdrátovým připojením dvou displejů a řady USB zařízení prostřednictvím technologie Wireless Gigabit (WiGig) a hlavně představil novou generaci energeticky efektivních mobilních procesorů Core pro tablety a mobilní zařízení. Core M je o polovinu výkonnější než předchozí mobilní procesory Core, nepotřebuje aktivní chlazení, přitom nabízí zásadní zvýšení výkonu a zároveň úsporu baterie. Přinese i o pětinu delší výdrž na baterii a pro tenké notebooky a tablety provoz bez dosavadních větráčků.
Protipólem úsporného čipu je nový procesor Haswell-E. Procesory Intel řady Haswell-E pracují s novou platformou X99, což znamená i nové základní desky. Nabídnou vyšší datovou propustnost, která umožní používání až pěti grafických karet v jednom počítači. Díky osmi jádrům uvádí výrobce až o čtvrtinu rychlejší aplikace pro 3D modelování a střih videa ve srovnání s předchozí generací Ivy Bridge-E, ale i spotřeba je u nové generace zhruba o polovinu vyšší. Intel Core i7-5960X Extreme Edition je aktuálně nejrychlejší procesor pro stolní počítače na světě.

Chladnička jako fotografický ateliér?
V plánech výrobců hraje stále významnější roli i bílá technika - ovšem na zcela jiné úrovni než jak ji známe dnes: inteligentní, s množství chytrých více či méně užitečných funkcí a možnosti dálkového ovládání prostřednictvím jak intuitivních dotekových displejů, tak bezdrátových sítí, např. prostřednictvím mobilu (přesněji řečenou smartphonu) či tabletu. Značky jako Samsung, LG, Panasonic i Philips, které si mnoho lidí spojuje spíše s mobily a televizory, představily na veletrhu spolu s výrobci jako Bosch či Siemens své projekty z oblasti tzv. chytré domácnosti - např. robotických vysavačů, lednice s možností precizního nastavování teploty, nové pračky využívající netradičních technologií k dokonalejšímu odstranění špíny, či inteligentní myčku nové generace s kapacitou téměř o třetinu větší než její předchůdkyně.
Moderní kuchyňské spotřebiče nabídnou možnosti dokonalé přípravy pokrmů i uživatelům, kteří by si jinak byli schopni připravit nanejvýš kávu či vajíčka natvrdo a nabízejí řadu asistenčních funkcí, ale... Lednička, která umí vyfotit svůj obsah a poslat ho majiteli, může mít smysl, pokud si nejste jisti, co ještě chybí nakoupit, ale pračka nebo vysavač ovládané zadáváním textových povelů (ostatně stejně jako zmíněná fotolednice) občas vyvolávají otázku, zda právě toto budeme považovat za nezbytné vybavení domácnosti.

Kouzelné brýle
I ty bylo možné na veletrhu IFA najít - pod označením Gear VR tam společnost Samsung prezentovala vlastní brýle pro virtuální realitu. Novinka, na jejímž vývoji spolupracovala i renomovaná firma Oculus (tvůrce VR brýlí Rift) je bez drátů a využívá mobil - nemá totiž vlastní displej, ale slot pro nový tablet Galaxy Note 4, který jej zastupuje. Uživatel pozoruje obraz v něm prostřednictvím speciálních čoček se zorným úhlem 96°.
 

 
Publikováno: 20. 11. 2014 | Počet zobrazení: 2742 článek mě zaujal 649
Zaujal Vás tento článek?
Ano