hnv murr

Nosné ocelové konstrukce pouze s označením CE

Výrobci nosných ocelových konstrukcí mohou od července letošního roku dodávat své výrobky v zemích EU výhradně s označením CE. Totéž platí pro povrchové úpravy zmíněných konstrukcí. Evropská norma EN 1090 je výsledkem harmonizace průmyslových standardů s cílem zvýšit kvalitu a bezpečnost stavebních konstrukcí, nicméně se ukazuje, že v některých zemích bude ještě nějaký čas trvat, než si na novou normu zvyknou.

 

Jen několik týdnů předtím, než nový technologický standard vstoupil v platnost, uskutečnila společnost Air Products anketu mezi návštěvníky mezinárodního veletrhu Techni-Show v Utrechtu. Průzkum ukázal, že 55 % dotázaných o nové normě nic nevědělo, bez ohledu na to, zda šlo o zaměstnance velkých nebo malých společností. Z těch, kteří normu EN 1090 znali, 26 % vůbec nevědělo, od kdy vstupuje v platnost a 42 % sice o nové normě slyšelo, ale nebyli schopni říci, co obsahuje, ani co bude muset jejich firma učinit, aby mohla její požadavky splnit. Překvapující neznalost nových norem nebyla vysoká jen mezi svářeči (55 %), ale také mezi manažery (33 %) z firem, které se svářecími pracemi zabývají.
Jaká je situace v České republice? Podle Václava Šroma ze společnosti SVV Praha, (Svářečský vývojový a výukový ústav) je informovanost českých svařovacích inženýrů mnohem vyšší. Už téměř rok provádí Česká svářečská společnost ANB podle nové směrnice certifikace firem, které se výrobou ocelových a hliníkových konstrukcí zabývají. Součástí přechodu k jednotné normě EN 1090 je rovněž pořádání školení svářečského personálu na všech úrovních. Velký vliv má rovněž silné napojení českého průmyslu na našeho západního souseda. „Vzhledem k úzkým obchodním vazbám na německý trh a značnému rozšíření certifikátů podle bývalé německé normy pro stavební výrobky v ČR i na Slovensku dochází velmi často k provádění certifikací firem pro EN 1090 cestou německé administrativy,“ vysvětluje Václav Šrom. Zkušenosti se zaváděním požadavků EN 1090 jsou podle něj velmi pozitivní, jednak proto, že většina firem, které hodlají získat certifikát, má bohaté zkušenosti s řízením kvality svařování na základě předchozích norem, nebo na základě norem pro jiné, než stavební výrobky, ale také i proto, že vyšší svářečský personál v těchto firmách je obecně na velmi vysoké úrovni.
 

 
Publikováno: 18. 11. 2014 | Počet zobrazení: 2211 článek mě zaujal 526
Zaujal Vás tento článek?
Ano