hnv murr

Roboti s vikingským rodokmenem

Před několika lety se ve světě robotiky objevila nová značka: Universal Robots. Původně studentský projekt několika dánských nadšenců si během té doby vydobyl v tvrdé konkurenci již zavedených výrobců svou pozici, a jak dokazují prodejní úspěchy, popularita modrostříbrných robotů stále roste.  

 

Klíčem k úspěchu je jednoduchost, mobilita (daná důmyslnou modulární konstrukcí) a samozřejmě i příznivá cena, zpřístupňující výrobky této značky i běžným firmám. Díky uživatelsky přívětivé obsluze může zařízení UR ovládat i programovat běžně technicky zdatný pracovník, pro uvedení do provozu nejsou potřeba draze placení specialisté a je záležitostí krátké doby - od vybalení z krabice už může robot během pár desítek minut pracovat na lince, navíc spolu s lidmi.

Malý učenlivý stroj
Prvním výrobkem Universal Robots byl typ s označením UR5, který avizoval 5kg nosnost 6kloubového robota. Ten sám vážil 18 kg (což umožnilo jeho bezproblémové přenášení) a měl pracovní dosah 85 cm. Na trh byl uveden v roce 2008 jako komplexní řešení, které tvoří robotické rameno, dotyková obrazovka s grafickým uživatelským prostředím, řídicí a programovací jednotky a softwarové vybavení se různými funkcemi, další jsou dodávány prostřednictvím bezplatných upgradů.
Před dvěma lety firma přišla s dalším typem robota - UR10 s řadou vylepšení. Zvládá manipulaci až s 10kg objekty, jeho pracovní poloměr činí 130 cm a dokáže se otáčet rychlostí 180° za sekundu.
Oproti těžkým stacionárním robotům se v případě UR uplatňuje jejich mobilita a propracovaný systém programování. Uživatel je naváděn intuitivně, s robotickou paží provádí pohyby, které má robot provádět a ty jsou zaznamenávány do jeho programu. Robot pracuje samostatně a nevyžaduje dohled ze strany lidské obsluhy (vyhovuje normě pro provozní spolupráci ISO 10218-1:2006), elektrické rozhraní je kompatibilní s většinou průmyslových čidel a programovatelných logických řídicích jednotek.

Kolega robot
To, co je na robotech UR pozoruhodné (kromě příznivé ceny ve srovnání s tradičními systémy), je pokročilý bezpečnostní systém s analýzou rizik, který umožňuje provoz robota bez ochranných bariér. Mohou tak společně pracovat s lidmi. To rovněž snižuje výslednou cenu projektu, protože krytování, zámky, závory, bezpečnostní PLC, relé apod. bývají nezanedbatelnou částí rozpočtu. Pokud se pracovník dostane do styku s robotickým ramenem, to se automaticky zastaví, i v případě kolize však působí jen omezená síla, která nemůže způsobit zranění. Lidští kolegové pracující s roboty UR na nich oceňují i tichý provoz.
Nízká hmotnost robota jej umožňuje přemísťovat a instalovat na různých místech podle potřeby, nemusí být stabilně na jednom místě jako běžné průmyslové roboty a lze s ním v rámci výrobního procesu snadno manipulovat. Má velmi malou spotřebu energie - je napájen z běžné zásuvky 230 V a spotřebuje 200 resp. 400 W. Jeho energetická účinnost je tak výrazně větší, než jakou dosahují větší průmyslové roboty s větší hmotností. Konstrukční řešení stavebnicového typu umožňuje také snadnou opravu v případě poruchy nebo závady, což minimalizuje riziko výpadků výroby.
 

 
Publikováno: 18. 11. 2014 | Počet zobrazení: 2109 článek mě zaujal 533
Zaujal Vás tento článek?
Ano