rossleor asseco murr

Špatná zpráva pro opilce

Tedy zatím jen ty v zahraničí, ale možná najdou v těchto technologiích inspiraci i naše úřady, které zatím neúspěšně řeší hlídací náramky pro vězně. Pak může nastat soumrak i pro domácí alkoholiky. Londýn zahájil po vzoru USA boj s notorickými opilci a zavádí speciální detekční náramky. 

 

Několik čtvrtí v jižním Londýně (Croydon, Lambeth, Southwark a Sutton), které se dlouhou dobu snaží řešit problémy spojené s vysokou kriminalitou pod vlivem alkoholu, zavedlo experimentální novinku, jejíž účinnost a efekty budou zkoumat po dobu jednoho roku. Jde o náramky pro alkoholiky, které jsou obdobou tzv. vězeňských náramků a mají být alternativou klasického vězení. Nesledují však jako ony pouze lokalitu, v níž se jejich nositel nachází, ale testují mu permanentně i přítomnost alkoholu.

Americká inspirace: funguje to
Inspirací pro tamní úřady byly USA, kde mají s náramky proti opilosti dlouhodobé pozitivní zkušenosti a kde systém vykazuje takřka 100% účinnost, takže klasická opilecká kriminalita v USA výrazně poklesla. Průměrné náklady na dohled ve zkušební době, v roce 2008 činily u elektronicky monitorovaných osob 3,42 dolarů na den, zatímco průměrné denní náklady na vězně dosahovaly 78,95 dolarů, tzn. byly 20krát vyšší. Jak zdůrazňuje výrobce těchto systémů, elektronické monitorování pachatelů s podmíněným trestem není jen trend, jak ušetřit peníze, ale rychle rostoucí praxe, která zajišťuje odpovědnost a dohled nad nimi za velmi sníženou cenu, a s prokazatelně zlepšenými výsledky probačního dohledu. V roce 2011 americký Národní institut spravedlnosti financoval studii, srovnávající elektronicky kontrolované nováčky se skupinou, která nebyla za stejné období 6 let kontrolována. Výsledky? Riziko selhání (zrušení, opakování trestných činů, uvěznění) bylo u elektronicky monitorovaných pachatelů sníženo o 31 %.
Nyní tedy přišla na řadu Evropa. Kdo ve zmíněných částech Londýna v opilosti překročí zákon, či způsobí škody na majetku pod vlivem alkoholu, dostane náramek, který svému nositeli v půlhodinových intervalech měří v potu hladinu alkoholu. Pokud detekuje přítomnost alkoholu, odešle tuto informaci probačním úředníkům, kteří následně uvědomí soud. Pokus o manipulaci s náramkem může znamenat vstupenku do vězení. V první fázi by mělo náramek dostat 150 lidí, kteří budou mít zákaz přiblížit se k alkoholu na 120 dní, což je lhůta vycházející z platného zákona z roku 2012. Následně ale s tímto zařízením může počítat každý, kdo se dopustil trestného činu (na domácí násilí se ale novinka nevztahuje). Pokud se tato metoda osvědčí, má šanci na zavedení na celém území Spojeného království.

Náramky pro opilce i domácí vězně
Dodavatelem technologie je americká firma Scram Systems, která uvedla nedávno další „protialkoholní novinku: systém Scram Remote Breath. Jde o první přenosné, kapesní zařízení, které kombinuje několik technologií - umožňuje dechovou zkoušku na alkohol navíc doplněnou záznamem GPS pozice a unikátní technologií rozpoznávání obličeje. Software AFI, známý jako automatizovaná obličejová Intelligence (Automated Facial Intelligence), digitálně mapuje obličejové struktury testované osoby a porovnává záznam s databází uloženou v systému, takže už při kontrole je zřejmé, zda jde o „známou firmu“ nebo někoho, kdo jinak nemívá s alkoholem problémy. Podle výrobce technologie automaticky identifikuje mezi 90 a 95 % z fotografií zachycených každý den, zbývajících 5 až 10 % jsou označeny pro manuální přezkoumání pro případné vymáhání práva. Právě vysoký stupeň automatizace je v takovýchto systémech výhodou, protože přesnost manuální/lidské identifikace je velmi omezená, zejména, když se někdo dívá na fotografie po celý den. První takovéto řešení, pro monitorování alkoholu u pachatelů s vysokým stupněm rizika, představila firma v roce 2003. Tehdy uvedla transdermální testovací systém na přítomnost alkoholu, známý pod zkratkou CAM - Continuous Alcohol Monitoring - používaný převážně na permanentní kontrolu těžkých pijáků, pachatelů, kteří jsou považováni za vysoce rizikové a na základě jejich vysoké spotřeby i za závislé na alkoholu. Nyní jej doplnil systém Remote Breath, který umožní soudům činit při posuzování rozdíl a identifikovat pachatele s nízkým rizikem i spotřebou alkoholu, jako je např. mírně opilý řidič, který se dopustil přestupku poprvé. U něj lze sledováním podporovat dlouhodobou změnu chování.
Soudům, které využívají zmíněnou technologií pro hlídání svých alkoholu holdujících oveček to umožňuje kombinovat různé systémy a integrovat vzdálenou dechovou kontrolu s dohledovými náramky. Takže pokud někdo (opakovaně) selže na dechovém testu alkoholu, soud mu může zvýšit úroveň kontroly na CAM náramek. Pokud někdo naopak prokáže prostřednictvím CAM náramku delší období střízlivosti, probační úředník může umožnit snížit sledování prostřednictvím dechové kontroly. A pro ty zvlášť nepoučitelné pak může následovat aplikace dalšího z produktů firmy Scram Systems: monitorovacího náramku pro odsouzené k domácímu vězení…
 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 2810 článek mě zaujal 636
Zaujal Vás tento článek?
Ano