Aimtec hnv murr

Japonsko si vybírá technologie pro očistu vody ve Fukušimě

Ruský podnik RosRAO, dceřiná společnost Státní korporace pro jadernou energii Rosatom, se stal jednou ze tří firem, které se zúčastní vývoje nových efektivních technologií pro čištění zamořených tekutých radioaktivních odpadů v oblasti havarované JE Fukušima-1, konkrétně pro očistu vody od radioaktivního tritia.  

 

K vítězství v soutěži pomohla RosRAO podle vyjádření jejích představitelů zejména úzká spolupráci s vývojáři světového lídra v oblasti studia radioaktivních odpadů – Radiového institutu V. G. Chlopina ze Sankt-Petěrburgu.
Z téměř tří desítek uchazečů uspěly ve výběru japonské vlády pro tento projekt ještě americká firma Kurion (dodávala již externí chladicí systém pro reaktor při odstraňování radioaktivity po havárii) a americko-japonská společnost GE Hitachi Nuclear Energy Canada. Každý z vítězů tendru získá státní grant ve výši jedné miliardy jenů (více než 9,5 mil. amerických dolarů) na vývoj maximálně efektivní technologie pro očistu vody od tritia. To má malou energii poločasu rozpadu, ale může být potencionálně nebezpečné pro zdraví člověka, pokud se ze zamořené vody dostane do plic. V současné době je v nádržích a rezervoárech havarované JE Fukušima-1 více než 440 000 tun vody s maximální úrovní radiace do 410 mil. becquerelů na litr vody, přičemž každý den se kvůli přílivu podzemních vod objem zamořené vody zvětšuje o dalších 400 tun. Pro čištění této zamořené vody se používá technologie ALPS, která dokáže neutralizovat celkem 62 radioaktivních prvků, mezi nimiž ovšem tritium chybí.
Vítězné týmy musí předložit své projekty do března roku 2016 a ihned poté bude zahájena realizace nejefektivnějšího z nich. Japonská vláda nicméně připouští, že pro dosažení optimálního výsledku není vyloučena ani varianta využití všech tří návrhů.
   
 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 2481 článek mě zaujal 550
Zaujal Vás tento článek?
Ano