hnv murr

První plastový implantát lebky

Jako první člověk na světě má plastovou lebku 22letá žena v Nizozemsku. Mladá žena trpěla chronickým kostním onemocněním, které zesílilo tloušťku její lebky od 1,5 do 5 cm, což ji kvůli tlaku na mozkovou hmotu způsobilo snížené zrakové schopnosti a silné bolesti hlavy vedoucí až ke ztrátě zraku a postižení koordinace motoriky.

 

Lékaři se rozhodli k radikálnímu kroku: horní část její lebky odstranit a nahradit implantátem vyrobeným na 3D tiskárně. Operaci (která trvala 23 h) provedl tým neurochirurgů v Medicínském centru Utrechtské univerzity a jde o první případ úspěšné implantace 3D tištěné lebky, která nebyla organismem pacienta odmítnuta. Pomocí skeneru byl vytvořen 3D model celé struktury kostí lebky, která byla následně vytištěna z 3D souboru australskou firmou Anatomics, specializující se na tvorbu implantátů s použitím nových technologií. Z nemnoha uvolněných detailních informací o konkrétní technice vyplývá, že implantát z průhledného polyamidu byl navržen a vyroben pomocí tiskárny využívající SLS (selective laser sintering) technologii.
I když je tato výměna celé horní části lebky za 3D tištěný implantát uváděna jako světově první, není úplně první svého druhu. V podobném případě loni nahradili lékaři ve Spojených státech tři čtvrtiny lebky pacienta 3D tištěným implantátem, i když v tomto případě nebyl použit transparentní materiál, ale neprůhledný termoplast PEEK, který odolává vysokým teplotám sterilizace. U holandské pacientky, i když průhledný materiál nebyl vybrán záměrně, má určité výhody např. v tom, že nabízí unikátní možnost sledovat mozek a celý jeho cévní systém. Čtyři měsíce po operaci má mladá žena už opět zpátky svůj zrak, a nestěžuje si na žádné další problémy. Je zpět v práci a je téměř nemožné vidět, že byla někdy operována.
 

 
Publikováno: 25. 9. 2014 | Počet zobrazení: 3542 článek mě zaujal 723
Zaujal Vás tento článek?
Ano