murr Schunk

Česko se zotavuje z krize, přicházejí velcí investoři

Kromě statistik hospodářského růstu potvrzují zotavování české průmyslové sféry i další signály, mezi něž patří mj. i aktivity významných investorů. Po nedávno potvrzeném záměru pneumatikářské firmy Nexen vybudovat za 24 mld. Kč svou evropskou továrnu u nás, míří do Česka další významné investice. 

 

Jde o významné výrobní podniky pro automobilový průmysl a dodavatele manipulační techniky, které mají fungovat jako strategičtí dodavatelé pro své mateřské koncerny.
Mezinárodní koncern Kion Group, evropská jednička a světová dvojka mezi výrobci manipulační techniky (do skupiny patří nadnárodní značky Linde, STILL a Baoli, francouzský Fenwick, italský OM STILL a indický Voltas MH) postaví u Plzně za 330 mil. Kč továrnu na vysokozdvižné vozíky, která má pokrývat region východní a jižní Evropy. Plány na otevření továrny u Plzně potvrdil serveru E15.cz mluvčí Kion Group Frank Brandmaier, podle něhož má být stavba zahájena na podzim letošního roku a start výroby je plánován na první čtvrtletí roku 2016. Investice v hodnotě 12 mil. eur, (ca 330 mil. Kč) by měla přinést pracovní příležitosti pro zhruba 200 lidí. Plzeňský závod bude vyrábět manipulační techniku pro logistická centra a ve výrobním programu nebude podle Franka Brandmeiera chybět ani současná generace vozíků Linde. Pro umístění v Plzni se firma podle něj rozhodla hlavně z logistických důvodů, mj. kvůli blízkosti hlavního závodu Linde – v bavorském Aschaffenburgu, i továrny Linde Pohony v Českém Krumlově. Ta dodává řídicí a pohonné jednotky pro vozíky v rámci skupiny pro Linde Material Handling v Německu a Anglii, OM v Itálii a STILL v Německu, část produkce exportuje do koncernových závodů v Číně a USA.
Kromě toho skupina od loňského roku vyrábí největší modelovou řadu vysokozdvižných vozíků Linde v Novojičínské továrně státního podniku VOP CZ Šenov, kam přesunula výrobu komponentů a montáž těžkých čelních vozíků z Walesu. VOP Šenov, který dodává pro Linde MH již 10 let se tak zařadil mezi desítku největších dodavatelů celé Kion Group.
Další z významných investorů, korejská společnost Hyundai Mobis ze skupiny Hyundai, největší subdodavatel komponentů pro automobilky Hyundai a Kia, míří na ostravsko, kde hodlá v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku postavit závod na výrobu světlometů a vytvořit kolem devíti stovek pracovních míst. Stavět se začne v létě 2015 a výroba by měla začít v roce 2016. Hodnota investice činí zhruba 2,5 mld. Kč. „V novém závodě bude výroba světel od prvopočátku, až po finální montáž,“ uvedl zástupce Hyundai Mobis Ivan Leixner s tím, že firma věří, že v regionu najde zaměstnance s potřebnou technickou kvalifikací.
 

 
Publikováno: 25. 9. 2014 | Počet zobrazení: 1835 článek mě zaujal 369
Zaujal Vás tento článek?
Ano