hnv murr

Mikromechanika a hodinářská výroba v Ženevě

Ženevské výstaviště PALEXPO si naše technická veřejnost spojuje hlavně s automobilovým průmyslem, jelikož se tam každoročně na jaře pořádá prestižní evropský Autosalon. Ale v červnu patří výstaviště třem specializovaným veletrhům, typickým pro západ Švýcarska a přilehlým francouzským regionům. Jde o veletrhy SALON EPHJ EPMT SMT, které se svým zaměřením specializují na mikromechaniku, výrobu precizních dílů zejména pro hodinářský průmysl a také na výrobu pro lékařské účely. 

 

Letošní ročník se uskutečnil od 17. do 20. června a prezentovalo se zde téměř 800 vystavovatelů, na které se přijelo podívat přes 20 000 návštěvníků. Široké portfolio návštěvníků bylo většinou z frankofonní oblasti Švýcarska, jelikož zmíněná výroba je typická právě pro tuto oblast. Precizní díly se tu vyrábějí převážně v malých firmách, často i v rodinných domech. Přesná výroba zde žije velmi aktivním, ale svým specifickým životem. Zhotovují se tady nejen konečné výrobky pro hodinářské a šperkařské firmy, ale i pro zdravotnictví, a také vše, co s takovou výrobou souvisí – od speciálních výrobních strojů, přes nástroje, manipulační techniku, měřicí přístroje a zkušební zařízení, až po kazety, do kterých se tyto produkty balí. Jde o výrobu nenáročnou na prostor, spotřebu materiálu a energie. Má ale obrovskou přidanou hodnotu, spojenou s dlouholetou tradicí, vysokou technickou úrovní a umem. Na tyto specializace připravuje posluchače velmi precizně i ženevská technická univerzita. Kvalitě tu napomáhá i klimaticky čisté prostředí s minimální prašností.

Pozadí vysokého HDP této části Švýcarska
Přispěl k tomu v poslední době mj. i rozvoj výroby lékařské techniky, za kterým stáli výrobci dílů do hodinek a související mikromechanické firmy. Zhruba čtvrtina firem zaměřených na hodinářskou výrobu dnes dodává i prvky pro medicínu. Celkový obrat švýcarské lékařské techniky činí přes 500 mld. Kč. Velkou roli sehrává i boom v oblasti výroby mechanických hodinek, které jsou sice mnohem méně přesné než řízené krystalem, ale o to více stojí. Ve světě přibývá velmi bohatých lidí, pro které jsou mechanické hodinky renomovaných švýcarských firem otázkou prestiže. Je tu i početná skupina lidí posedlých sběratelskou vášní a vlastnících ve svých trezorech kolekce těchto unikátních technických skvostů. Mechanické hodinky jsou nejstarším precizním technickým zařízením, které člověk zhotovil a dnešní turbillony navíc vzbudí údiv na tváři i lidí bez většího vztahu k takové technice. K unikátům patří i kazety třeba s vysokým leskem z drahých dřev, nebo z netradičních materiálů, do kterých se takové skvosty ukládají.

Co veletrhy ukázaly
Ukázaly prakticky všechno, co taková výroba potřebuje a co s ní souvisí. Např. mikromechanická výrobní zařízení. Tyto stroje mají půdorysnou plochu většinou menší než 1 m². Úměrná tomu je i mezioperační doprava a různé manipulátory a třeba také vibrační zásobníky velikosti dlaně. Malé až miniaturní jsou i stavební prvky těchto výrobních zařízení, řešené většinou zakázkově. Různé hlavice pro upínání sad nástrojů se také vejdou do dlaně jedné ruky. Nástroje jsou většinou z tvrdých materiálů, jejich stopky mají často průměr 1 mm, ale výrobní tolerance je maximálně několik µm. Použití tvrdých materiálů a zejména keramiky je patrné nejen u součástek pro hodinářské firmy, ale i pro zdravotnictví. Svoji pozici si drží i výrobci dílů třeba ze safíru. Na vzestupu je proto i výroba diamantových nástrojů. Vedle tradičního broušení se stále více používají diamanty pro vysoce kvalitní vzhledové třískové dokončování povrchů. Malé nástroje potřebují i vysokootáčková vřetena, ale i speciální upínače s radiálním házením 1 µm.
V rozměrové kontrole se prosazují u miniaturních dílů s malou tuhostí bezkontaktní optické metody, a to jak pro měření kontur, tak i hřídelových součástek. Větší díly, zejména základová tělesa hodinek, se kontrolují stolními 3D měřicími stroji o půdorysné ploše cca A4. Jejich odměřovací systém pracuje s citlivostí 0,1 µm. Velkou část výstavní plochy zabíraly nejrůznější testovací přístroje a třeba právě zde bylo vidět, kolik malých firem, zaměřených na zakázkovou techniku, je navázaných na hodinářskou výrobu. Jemná mechanika vyžaduje i vysoce účinné praní součástek po obrábění, ale i mazání přesně dávkovaným mazivem. Tlakové pumpičky jsou často z keramiky a vůle mezi pístkem a válcem je cca 1 µm. Díly pro zdravotnictví je nutné po praní důsledně sterilizovat. Řada firem je zde zaměřena i na speciální montážní stoly s kamerami a monitory. Složitou problematikou je i dotahování hodinářských šroubků, proto zde bylo několik specializovaných výrobců miniaturních momentových (mechanických i pneumatických) šroubováků. Většina těchto unikátních, nám málo známých zařízení, měla vysokou technickou a estetickou úroveň.

Něco na závěr
Několik vybraných exponátů se pokusíme přiblížit raději fotografiemi než textem.
Příští rok se tyto tři prestižní veletrhy uskuteční 2. – 5. června, opět na progresivně koncipovaném výstavišti PALEXPO navazující na letištní budovu s nádražím, kde končí většina dálkových spojů.

Jan Kůr, Ženeva, jan.kur@mesing.cz
 

 
Publikováno: 25. 9. 2014 | Počet zobrazení: 2553 článek mě zaujal 530
Zaujal Vás tento článek?
Ano