murr Schunk

Lineární technologie – hybná síla moderních strojů.

Mezi zásadní průmyslové trendy současnosti patří velmi sofistikované technologie 3D tisku nebo laserového obrábění. Aby byla zajištěna precizní přesnost na setiny milimetru, vyžadují tato moderní zařízení osazení špičkovými lineárními technologiemi.

 

Podle údajů Českého statistického úřadu je český průmysl opět na vzestupu. Průmyslová produkce v březnu 2014 meziročně reálně vzrostla o 8,7 %. Přibývá firem, které se rozhodly postavit velké projekty na inovativních technologiích. Např. díky finančním prostředkům z evropského fondu startupový projekt společnosti be3D vytváří sériovou linku o rozloze 1000 m2 k výrobě velkých průmyslových 3D tiskáren DeeRed. Svými specifikacemi jde o jednu z největších sériově vyráběných 3D tiskáren na světě.
Právě technologie 3D tisku se vyvíjí velmi dynamicky a do budoucna má velký potenciál jak u malých zákazníků, tak u velkých průmyslových gigantů. Vzhledem k téměř neomezeným možnostem se stává velkou konkurenční výhodou celé řady firem. Pro výslednou kvalitu 3D tisku však musí výrobce použít prvotřídní komponenty, které nevykazují mechanickou vůli a jsou maximálně přesné pro dodržení požadavků na polohovací mechanismus tiskové hlavy v základní rovině XY. Velmi důležitým faktorem je dostatečná mechanická tuhost supportu, na kterém se tvoří samotný 3D tisk. Kvalita 3D modelu je ovlivněna jemností kroku posunu supportu ve směru osy Z.
Z pohledu technologické náročnosti, praktické využitelnosti a koncové ceny je využití lineárních pohonů pro výrobce 3D tiskáren nejvýhodnější, protože se jejich výkon blíží klasickému 2D tisku. Lineární motory splňují nejvyšší nároky na pohotovost, rychlost a přesnost polohování, ale i na speciální mechanismus tiskové hlavy. Lineární řešení HIWIN, který pro český a slovenský trh dodává česká společnost HIWIN s.r.o., je připravované přesně na míru zákazníkům. Šetří nejen náklady na energii a na údržbu, ale zajišťuje mnohem vyšší produktivitu.
Nejnovější generace laserových řezacích strojů znamenají posun v konstrukčních možnostech nejenom velkých, ale i středních a malých firem. Osazení těchto strojů pohybovým zařízením založeným na komponentech firmy HIWIN umožňuje trvalý plný provoz s minimální údržbou. Cílem je zdokonalování řezacího procesu, plné využití řízení pohybu a rovněž zlepšení kvality zpracování. Při použití lineárních motorů dosahují laserové řezací stroje vyšší dynamiky a přesnosti, než při klasickém řešení ozubenými hřebeny. Současně odpadá opotřebení počtu mechanických částí a tím se eliminuje počet potenciálních servisních zásahů. Díky tomu je dosaženo výrazného zvýšení produktivity stroje.
 

 
Publikováno: 23. 9. 2014 | Počet zobrazení: 1412 článek mě zaujal 334
Zaujal Vás tento článek?
Ano