murr Schunk

Spolupráce člověka s robotem

Na veletrhu Automatica v Mnichově byla k vidění celá řada novinek. V oborech, jako je automatizace a robotika prezentovali svojí nejnovější nabídku všichni světový výrobci a jejich dodavatelé. Na této jedinečné světové události si mohl každý návštěvník udělat představu o nových procesech a směru automatizace i o větší spolupráci člověka s robotem.

 

Červen patřil v Mnichově automatizaci a zanedlouho se bude i u nás prezentovat výkvět výrobců a dodavatelů automatizačních prvků a komponent na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. U příležitosti veletrhu Automatica představila firma Stäubli Robotics novou řadu robotů TX2 s novou generaci kontroléru CS9.
Právě díky nové řadě robotů TX2 a kontroléru CS9 posouvá Stäubli hranice spolupráce člověka se strojem. Nejnovější technologický vývoj, zejména v oblasti senzorů a mechatroniky umožňuje odstranit ochrannou bariéru ve výrobě mezi robotem a lidmi. Jde o nové funkce Safe Speed a Safe Stop. Robot získává data ze senzorů integrovaných na rameni, kontrolér je následně analyzuje a v okamžiku, kdy se člověk přiblíží do pracovního prostoru robotu, Safe Speed sníží pracovní rychlost robotu na bezpečnou úroveň. Výhodou je zde pouhé zpomalení, robot pokračuje v práci, nedojde ihned k jeho nouzovému zastavení a odpadá tak nutnost následného restartu systému. V případě, že se bude i poté operátor dále přibližovat, aktivuje se druhá funkce Safe Stop. Robot nadále zpomaluje svůj pohyb nebo přejde rovnou do bezpečného režimu. V tomto případě je zachováno napájení ramene, a proto může pokračovat v práci hned jakmile člověk opustí jeho pracovní prostor. Opět není zapotřebí restartovat celou aplikaci.
Další funkce Safe Tool a Safe Zone dávají možnost specifikovat a nepřetržitě sledovat určitý prostor kolem nástroje a zabránit tak včasným zastavením kolizi nástroje, když se v pracovním prostoru vyskytne překážka. Nebezpečí poškození těchto drahých nástrojů je tak zcela eliminováno.
Nová řada 6osých robotů TX2 společně s novým kontrolérem je certifikována německou asociací TÜV a splňuje nejpřísnější kritéria bezpečnostní kategorie SIL3-Ple. Pro zajištění maximální bezpečnosti je každý pohyb robotu monitorován senzory, které zaznamenávají souřadnice, rychlost a zrychlení robotu v reálném čase. Šestiosé modely TX2 nabízejí 6 digitálních bezpečnostních enkodérů a integrovanou bezpečnostní desku. Toto ucelené řešení zaručuje maximální ochranu jak pro operátory, tak i pro technologické vybavení výrobní linky.
Díky těmto bezpečnostním funkcím a absencí fyzických bariér kolem pracoviště mohou být  robotové buňky navrhovány na menším půdorysu, čímž se výrazně zvýší produkce linky v přepočtu na metr čtvereční zastavěné plochy.
 

 
Publikováno: 23. 9. 2014 | Počet zobrazení: 1546 článek mě zaujal 336
Zaujal Vás tento článek?
Ano