murr Schunk

Plná funkčnost i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Zájem o automatizaci ve strojírenství neustále roste. Ale právě v částečné nebo úplné integraci robotu se strojem se skrývá značné riziko: stísněné prostory, zhoršená přístupnost, náročné prostředí a neustálý kontakt se špínou, prachem, olejem, kovovými odštěpky a chladícími kapalinami. V těchto podmínkách mohou obstát pouze ty nejmodernější a nejkvalitnější roboty.

 

Kvalitní roboty dnes dodává více výrobců, ale pouze některé z nich jsou schopny vydržet extrémní podmínky, se kterými se setkávají při integraci do stroje. Důvod, proč mohou roboty Stäubli v tomto prostředí dlouhodobě spolehlivě pracovat – ačkoliv neustále vystaveny prachu, odlétávajícím kovovým odštěpkům a dalším nečistotám – je okamžitě zřetelný z jejich konstrukce. Jak už je u šestiosých modelů řady TX zvykem, i standardní modely jsou charakterizovány zcela uzavřenou a velmi kompaktní konstrukcí. Dále nabízí stupeň krytí IP65 pro celé rameno, IP67 pro zápěstí a bodují i díky integrované kabeláži s možností vertikálního vývodu napojení pod patou robotu. Sofistikovaný design zápěstí jej chrání před špínou, prachem a kapalinami.

Optimální ochrana pro obtížné úkoly
I přes tyto vlastnosti se najdou aplikace, kde Stäubli doporučí zákazníkům volbu robota ve speciálním provedení HE (Humid Environment). Portfolio robotů v provedení HE zahrnuje kompletní řadu šestiosých robotů od modelu TX60 až po velký robot TX200, které se hodí pro využití ve výrobních procesech s vysokou vlhkostí a odstřikující vodou nebo chladicí kapalinou. Stejně tak jsou u všech těchto modelů k dispozici i verze s prodlouženým ramenem s pracovním dosahem až 2,6 metru.
Řada HE byla vyvinuta robotovou divizí Stäubli speciálně pro využití v drsných prostředích při plné integraci robota do stroje. Díky možné přetlakové konstrukci lze ochranu ještě zvýšit: zápěstí dosahuje stupně krytí IP67 a může tak být ponořeno i do vody nebo jiné kapaliny s hodnotou pH mezi 4,5 a 8,5. Před finálním nátěrem robotu je povrch speciálně upraven, čímž je zvýšena odolnost vůči korozi a zároveň se zvyšuje ochrana proti případnému mechanickému poškození. Veškeré části jsou vyrobeny z nerezové oceli a finální nátěr, který může být ve žluté, šedé nebo bílé barvě dle přání zákazníka, je velmi odolný a zajišťuje jednoduché čištění.

Menší prostoje – vyšší efektivita
Díky dlouhodobému intenzivnímu vývoji a mnohaletým zkušenostem v této oblasti může robotová divize Stäubli nabídnout spolehlivá, plně integrovaná řešení pro automatizaci ve strojírenství, která přináší celou řadu dalších výhod. Mezi ně patří např. menší prostoje ve výrobě díky rychlé a plně automatizované obsluze strojů, minimalizace neproduktivního času a téměř samostatná výroba bez nutného lidského dozoru. Není tedy divu, že mnoho renomovaných výrobců ve strojírenství svěřuje veškerou svou automatizaci právě do rukou odborníků společnosti Stäubli.
 

 
Publikováno: 23. 9. 2014 | Počet zobrazení: 1463 článek mě zaujal 342
Zaujal Vás tento článek?
Ano