Schunk

Chytré zásuvky nejen pro IT speciality

Novinku na našem trhu představila česká firma Koukaam v podobě chytrých zásuvek Netio4, které jsou určené pro ovládání napájení přes internet, např. pomocí tabletů či chytrých telefonů. 

 

Jde celkem o čtveřici chytrých zařízení, které lze ovládat vzdáleně pomocí počítačů nebo tabletů zcela bez instalace. Uživatel si vystačí s běžným internetovým prohlížečem, jako je např. Explorer, Mozilla Firefox, Google, Safari apod. Pro majitele chytrých telefonů s operačním systémem iOS nebo Android je k dispozici speciální aplikace Netio Mobile App.
Příkladů praktického využití novinky je celá řada. Lze například vzdáleně spínat světla nebo ventilátory. I když je uživatel na dovolené, díky funkci Watchdog může vzdáleně restartovat např. routery a servery, stačí se jen připojit na internet. Když se s chytrým zařízením sžije, dokáže šetřit náklady na energii. Zásuvky fungují také jako přístupový bod Wi-Fi, mohou tedy sloužit i k rozšíření internetové domácí sítě. Ve verzi Netio4 All s Bluetooth umí spínat a vypínat připojená zařízení v závislosti na blízkosti dalších Bluetooth zařízení, a měřit spotřebu jednotlivých zásuvek.
Zásuvky lze ovládat manuálně přímo na zařízení, nebo pomocí webového rozhraní či chytrých telefonů. Pak také pomocí protokolu Telnet (protokol používaný pro komunikaci pomocí konzole) a pomocí CGI příkazů nebo XML příkazů (vhodné pro integraci do automatizačních systémů).
Softwarové rozhraní zařízení je postavené na Linuxu. Zásuvky mají intuitivní GUI, které nabízí nastavitelné scénáře, kde lze určit, jak má zásuvka reagovat v různých situacích. Nechybí ani chytrý kalendář pro rozsvícení a zhasnutí např. osvětlení v daný čas (např. jako prevence v době dovolených před zloději).
Systémoví integrátoři mohou vytvářet vlastní skripty v programovacím jazyce LUA (např. při překročení určité hodnoty spotřeby umí Netio4 připojené zařízení vypnout, případně zaslat majiteli informační e-mail).
 

 
Publikováno: 21. 8. 2014 | Počet zobrazení: 1400 článek mě zaujal 338
Zaujal Vás tento článek?
Ano