rosler murr Schunk

DMU monoBLOCK: Nová definice 5osého frézování s naklápěcím otočným stolem

K nejzajímavějším novinkám v portfoliu společnosti DMG patří DMU 65 monoBLOCK. Modulární pružně rozšiřitelný stroj, od své nejjednodušší 3osé až po 5osou verzi s dynamickým naklápěcím otočným stolem, dokonale zvládá všechny disciplíny frézovací technologie, a nabízí vstup do high-tech světa simultánního víceosého obrábění na vysoké úrovni za velmi atraktivní cenu.  

 

DMG poprvé představila nový DMU 65 monoBLOCK na loňské výstavě AMB ve Stuttgartu. Nekompromisně vysoká kvalita stroje vyplývá z propracovaných konstrukčních detailů tohoto stroje. Mezi novinky patří např. vysokorychlostní rotační osy naklápěcího otočného stolu, citelné zvýšení dynamiky nebo 45 mm široká válečková vedení pro dosažení maximální stability procesu obrábění. Navíc díky standardně tříbodovému uložení stroje umožňuje DMU 65 mono-BLOCK výjimečně rychlé uvedení do provozu.

Modulární koncept, zajímavé konstrukční prvky

Stavebnicově řešený systém stroje kombinuje všechny přednosti konstrukční stability konceptu monoBLOCK s výhodami rychlého otočného stolu a to v nejkompaktnějším stroji své třídy – jeho půdorys zabírá 7.5 m2, Přes své kompaktní rozměry zároveň nabízí optimální a poměrně velkorysý a výborně přístupný pracovní prostor nabízející dostatek místa pro rozsah drah v jednotlivých osách 650 × 650 × 560 mm (X / Y / Z). Díky svým parametrům dominuje prakticky ve všech frézovacích disciplínách s výjimečně vysokou úrovní a pružnou rozšiřitelností v segmentu 3 až 5osých strojů a je využitelný prakticky pro všechny průmyslové aplikace tohoto typu - od hrubování až po obrábění na čisto a dokončovací operace. U nejvyspělejší 5osé verze může celý povrch otočného stolu díky uvedeným parametrům přejíždět pod nástrojem a všechny obrobky tak mohou být obrobeny na jediné upnutí, což nabízí skutečný trumf pro dosažení maximální přesnosti a kvality povrchu. Na naklápěcí otočný stůl je možné upnout i obrobky s nadměrnými rozměry, a to o průměru až 840 mm a hmotnosti do 1000 kg.
Do obráběcího pracovního prostoru stroje má obsluha přístup přes 1430 mm široký dveřní otvor, výška stolu 800 mm umožňuje ergonomickou polohu těla při práci. Vzhledem k velké hmotnosti obrobků zaslouží ocenění skutečnost, že vhodně navržené standardní konstrukční uspořádaní stroje umožňuje ničím neomezené vkládání obrobku do pracovního prostoru shora jeřábem.

Snadná, ale komfortní manipulace s nástroji

Výrobce nezapomněl při vývoji stroje ani na jednoduchou a komfortní obsluhu při nakládání nástrojů do 30, 60 anebo 90 nástrojového zásobníku. Nakládací stanice je umístněna v čelním prostoru stroje, takže operátor může vždy pracovat ve svém normálním pracovním prostředí. Během nakládání nástrojů lze řídicí panel kdykoliv otočit směrem k vkládací stanici nástrojů. Rychlý výměník nástrojů s dvojitým chapačem zkrátí dobu prostoje při výměně nástroje na 4,9 s.
K dalším zajímavým konstrukčním prvkům stroje DMU 65 monoBLOCK patří strmě skloněné stěny obráběcího prostoru, zabraňující usazování třísek, které jsou pomocí širokého, centrálně umístněného dopravníku rychle a spolehlivě odváděny do zadní části stroje. Pro dosažení vyšší provozní životnosti jsou stěny obráběcího prostoru obloženy nerezovým plechem.
Výrazným charakteristickým rysem je také displej zobrazující využití a vibrace vřetene, což zajišťuje důležitou průběžnou kontrolu stavu stroje. Jde vůbec o první řadu strojů DMG, kterou výrobce tímto displejem vybavil. Operátor může jediným pohledem zkontrolovat aktuální stav stability obráběcího procesu na dynamické barevné stupnici – např. podobně jako u tachometru vozidla, je zde nebezpečná zóna vyznačena varovným červeným polem, takže obsluha má na první pohled okamžitý přehled o případných rizikových parametrech provozu.

Modulární systém s řadou doplňků nabízí maximum možností
Kromě již zmíněných konstrukčních detailů, je silnou stránkou DMU 65 monoBLOCK i rozsáhlá nabídka opcí, které modulární koncepce tohoto stroje nabízí. Patří sem mj. modulární konfigurace provedení pro motorová vřetena. Variabilní systém, začínající vřetenem s rychlostí 10 000 ot.min-1 (při kroutícím momentu 82 Nm) ve standardní verzi, nabízí další aplikačně orientované opce, jako jsou vřetena se 14 000 ot.min-1 (100 Nm), 18 000 ot.min-1 (119 Nm), 24 000 ot.min-1 (100 Nm), jakož i robustní vřetena s 10 000 ot.min-1 a krouticím momentem 200 Nm. Je zřejmé, že každý najde vhodnou sestavu pro splnění nejvyšších požadavků.
Nabízené varianty stolu byly navrženy tak, aby pokryly individuální potřeby jak univerzálního, tak i 5osého nebo vysokorychlostního (HSC) obrábění. Kromě velikého stacionárního stolu u standardní 3osé verze, s upínací plochou 1000 × 650 mm pro obrobky až do hmotnosti 1800 kg, paleta nabízených stolů zahrnuje dva naklápěcí otočné stoly s nosností až 1000 kg, s průměrem 650 mm a rozsahem naklápění ± 120°. Jedna z variant je vybavena převodovkovými motory o vysokém krouticím momentu, další jsou poháněné dynamickými (vodou chlazenými) momentovými motory, které dokáží zrychlit dvě zmíněné rotační osy až na 100 ot.min-1.
Univerzální modulární systém stroje je doplněn speciálním produkčním paketem, zahrnujícím vnitřní přívod chladicího média pod tlakem max. 40 bar, jakož i prostorově úsporný dopravník třísek směřující do zadní části stroje. Toto konstrukční řešení umožňuje prostorově optimalizované umístění stroje na podlaze dílny. Standardní paket výbavy obsahuje i špičkové ovládání DMG ERGOline s 19" obrazovkou a high-tech 3D řídícími systémy – Siemens (Sinumerik 840D soluti-online) nebo Heidenhain (iTNC 530).

Integrovaná technologie rozšiřuje aplikační spektrum
Zařazení nového DMU 65 monoBLOCK dokumentuje, že DECKEL MAHO podstatně rozšiřuje stupeň flexibility v oblasti 5osého obrábění. A to jednak integrací soustružnické/frézovací technologie, a jednak nabídkou volitelné možnosti třískového obrábění s podporou ultrazvuku (ULTRASONIC) pro tvrdé a křehké materiály. Další možností je volitelná integrace vynikajícího frézovacího a laserového obráběcího nástroje v jednom stroji (LASERTEC Shape). Všechny tyto volitelné rozšiřující moduly byly prezentovány na výstavních dnech OPEN HOUSE organizovaných ve výrobním závodě DMG v rakouském Pfrontenu na počátku února letošního roku, kdy byl zároveň ve světové premiéře oficiálně představen i „větší bratříček“ - stroj DMU 85 mono-BLOCK.
 

 

 
Publikováno: 18. 4. 2011 | Počet zobrazení: 6160 článek mě zaujal 971
Zaujal Vás tento článek?
Ano