Schunk

Sustamid 6 FR: obtížně zápalný polyamid

Německá firma Röchling Sustaplast, přichází jako první výrobce s nabídkou  polotovarů z obtížně zápalného polyamidu 6 (PA6). Jde o materiál Sustamid 6 FR.

 

Nově vyvinutý materiál splňuje veškeré požadavky nové evropské normy pro kolejová vozidla DIN EN 45545-2:2013. Umožňuje použití extrudovaného PA6 v oblastech s vysokými požadavky na protipožární ochranu a překonává dosavadní omezení výroby velkoformátových dílů v malých množstvích.  
S vývojem materiálu Sustamid 6 FR nalezla firma cestu k výrobě polotovarů z obtížně zápalného polyamidu 6 pomocí extruze a začala jako první výrobce nabízet tyče o průměru 10 až 100 mm v délce 3 m. K dispozici jsou i desky v rozměru 3000 x 620 mm v tloušťce 8 až 60 mm a je možná výroba i nestandardních rozměrů.
Součástky z obtížně zápalného polyamidu 6 bylo až dosud z důvodu technických omezení možné vyrábět jen metodou vstřikování, což znamenalo, že (z hlediska ekonomické rentability) prakticky nebyla možná malosériová, resp. několikakusová výroba velkoformátových dílů.
Nový materiál Sustamid 6 FR se vyznačuje vysokou pevností, tuhostí, odolností vůči opotřebení, dobrými kluznými vlastnostmi a současně nabízí vynikající odolnost vůči korozi a chemikáliím. Jeho charakteristickým znakem je i velmi vysoký index obsahu kyslíku (LOI - Limiting Oxygen Index) bez obsahu fosforu a halogenů, jehož hodnota dosahuje 40 %. Chování při hoření je dle UL 94 klasifikováno třídou V0. Velmi nízká hustota tohoto materiálu (1,17 g/cm³) nabízí vedle konvenčních prvků, jako např. ocel (7,85 g/cm³) značné hmotnostní, a tím i konstrukční výhody. Podle výrobce je Sustamid 6 FR určen zejména pro použití v místech, kde jsou kladeny obzvláště vysoké požadavky na odolnost při hoření, mezi něž patří hlavně oblast přepravy osob, jako např. železniční přeprava, letecký nebo lodní průmysl. Zde se velmi pozitivně uplatní především jeho nízká hmotnost. Rovněž nabízí ideální možnost použití v průmyslových oblastech, jako jsou těžba, elektrotechnika nebo stavebnictví. 
Sustamid 6 FR splňuje požadavky nové evropské normy pro kolejová vozidla DIN EN 45545-2:2013, platné od srpna letošního roku, která nahrazuje veškeré dosud platné normy pro kolejová vozidla (např. v Německu používanou DIN 5510) a stanovuje přísnější požadavky na požární ochranu.
 

 
Publikováno: 22. 7. 2014 | Počet zobrazení: 1693 článek mě zaujal 355
Zaujal Vás tento článek?
Ano