rosler murr Schunk

Čistý olej pro čistý hydraulický systém

Věděli jste, že až 85 % všech poruch hydraulických systémů je způsobeno nízkou kvalitou oleje? Pracovníci vývoje společnosti Parker Hannifin se proto zaměřili na vývoj hydraulického oleje, který by přesahoval dnes běžné standardy na trhu s oleji, a vyvinuli olej s označením Parker DuraClean.

 

Jakýkoli hydraulický olej, když je nový, tak má všechny požadované vlastnosti. Udržuje vysokou účinnost systému, zajišťuje dobré lubrikační vlastnosti, dobře odvádí teplo a tím chladí celý systém, omezuje korozi a úspěšně eliminuje vliv prostředí na součástky celého systému. Provozem ale olej bohužel degraduje. To znamená, že se mění jeho jednotlivé složky a aditiva. Vlivem degradace v oleji vznikají rozštěpené uhlovodíky, které následně vytvářejí další polymery, což vede k tvorbě úsad (kalů a laků). Ty se následně vážou na kovy a mohou značně omezit funkčnost systému, nebo ho vyřadit z provozu (například zanesení filtru, zaseknutí šoupátka ventilu apod.). Degradace aditiv v oleji dále zvyšuje kyselost prostředí, která podporuje tvorbu koroze a tím se narušují kovové povrchy.
Hydraulický olej Parker DuraClean byl vyvinutý právě proto, aby dlouhodobě poskytoval všechny požadované vlastnosti s minimální úrovní degradace. Prodlužuje životnost nejdražších komponentů hydraulických systémů, jako jsou servoventily, proporcionální ventily nebo pístová čerpadla. Je výkonný a v testech prokázal až o 60 % nižší abrazivní opotřebení jednotlivých součástí hydraulických komponentů, než vyžadují limity předních světových zákazníků. Díky svému speciálnímu složení se rychleji odlučuje vzduch nasycený v oleji, čímž se zajištuje lepší dynamika systému a snižuje se riziko výskytu kavitace. Má vysoký index viskozity, a proto je možné využít ho v široké škále teplot a ve viskózním rozsahu od 10 do 1000 cSt. Dokáže nahradit až tři běžně dostupné oleje na trhu s viskózní třídou VG ISO 32, 46 a 68. A co je nejdůležitější, už z výroby jde o čistý olej, který garantuje velmi přísnou úroveň čistoty ISO 17/15/12. Proto je vhodný bez další předfiltrace na přímé použití v jakémkoli systému. V porovnání se standardně dodávanými oleji, které garantují, že v nich nebude víc pevných částic, než stanovuje ISO 20/18/15, kdy tato úroveň čistoty není dostatečná pro většinu hydraulických komponentů. To znamená, že v oleji Parker DuraClean je až 8krát nižší počet pevných částic než v běžně dodávaných olejích.
Díky všem jeho vlastnostem je využití oleje Parker DuraClean skutečně široké. Ať už se jedná o použití v běžných průmyslových aplikacích, v mobilní hydraulice, nebo v aplikacích, které vyžadují pro svůj chod výrazné teplotní rozdíly, nebo velké hydraulické výkony. Je vhodný do systémů, které už dnes využívají hydraulické oleje ISO VG 32, 46 a 68.
Parker DuraClean je možné zakoupit v balení 24 x 20 l,  4 x 205 l a nebo  1 x 1000 l. Olej je dodávaný v plastových kontejnerech, které díky svému chemickému složení zajišťují ideální podmínky pro skladování oleje.
Snižte svoje náklady na údržbu hydraulických pohonů, zkraťte prostoje jednotlivých strojů a zabezpečte si pohodlný a bezproblémový chod hydraulických systémů díky novému oleji Parker DuraClean. 
Pavel Šmíd, Parker Hannifin
 

 
Publikováno: 21. 7. 2014 | Počet zobrazení: 2484 článek mě zaujal 480
Zaujal Vás tento článek?
Ano