hnv murr

Na návštěvě u DMG MORI

Po tradičních únorových Open Days DMG MORI ve výrobním závodě Deckel Maho v Pfrontenu byla v polovině května příležitost navštívit obdobnou akci v další ze tří evropských továren strojařského impéria – tentokráte v německém Bielefeldu. 

 

Kromě toho, že zde sídlí i nejvyšší vedení koncernu, se tu vyrábějí zejména soustruhy řady CTX beta a gama a obráběcí centra NEF (v současné době již jejich 5. generace). Další továrny v Evropě zaměřené na soustružení má firma, přesněji řečeno její část reprezentující původní firmu Gildemeister, kromě již zmíněného Pfrontenu také v italském a Grazianu, kde vznikají stroje řady Sprint a GMC. V Bergamu se zas vyrábějí stroje řady CTX beta a největší gama i řady TCN se dvěma revolvery, a působí zde také středisko Experience Center Turn & Mill. Cílem tohoto zařízení je ukázat zákazníkům ještě před vlastním rozhodováním,  jak stroje a v nich použité technologie fungují, a také implementovat jejich poznatky a zkušenosti do vývoje.
Jako nejnovější přírůstek k nim nyní přibylo právě otevřené technologické centrum a výrobní závod Gildemeister Italiana v Brembate di Sopra u Bergama, kde si v rámci slavnostního zahájení provozu odbyl světovou premiéru automatický soustruh SPRINT 20 | 5, a v novém designu DMG MORI se představilo dalších 7 strojů.

Prezentace v reálném nasazení
V podnikovém showroomu i v přilehlých továrních halách měli návštěvníci akce možnost seznámit se „naživo“ s téměř padesátkou strojů z produkce firmy, včetně těch, které se nevyrábějí přímo v Bielefeldu. Přesněji řečeno prezentovalo se zde 49 exponátů, včetně největšího stroje, který firma vyrábí – soustruh NL 6600. Čtrnáct ze stěžejních exponátů, tzv. highlights, bylo možné vidět přímo na montážní lince, kde předváděly výrobu nových dílů pro různé průmyslové aplikace, i „vychytávky“ a zajímavá řešení jednotlivých strojů. K nim patří třeba netradiční, ale vysoce efektivní systém, kdy kromě standardního výměníku nástrojů jsou pro uložení rozměrnějších nástrojů využita i místa uvnitř stroje. Nebo vysoce univerzální a efektivní systém CTX TC – komplexní obrábění v pěti osách s využitím výklopné soustružnicko-frézovací hlavy a různé řady nástrojů a zásobníků.
V Bielefeldu byly ve stručnosti představeny i tři produktové novinky, které se objeví na trhu v příštích měsících: jde o NEF a CTX alfa a beta, v provedení v novém designu a se systémem Celos. CTX alfa přijde na trh v červenci letošního roku, o měsíc později budou následovat druhé dva zmíněné stroje.
Pro návštěvníky akce Open Days je bezesporu zajímavou příležitostí nahlédnout i přímo do výroby, která je v Bielefeldu řešena několika způsoby s různými stupni automatizace. Např. tradičním způsobem i jako poloautomatizovaný výrobní proces, tzv. flow linka. Zatímco v prvním případě jsou stroje sestavovány a vyráběny dělníky, kteří se podle potřeby přesouvají k určitým operacím, u Flow linky na sebe jednotlivé úkony logicky plynule navazují, a pracovníci mají vždy na dosah potřebné vybavení i součásti. V Bielefeldu takto vznikají ve vyhrazeném areálu o ploše 750 m2 se 60 m kolejového systému v průběhu 14 „taktů“ stroje řady NEF. Ve dvousměnném provozu na nich pracuje 15 lidí. Maximální kapacita linky je 480 strojů ročně. Tento systém podle představitelů firmy dokáže uspořit až 30 % času ve srovnání s klasickou montáží, kde lidé musejí přebíhat z jednoho pracoviště na druhé, ale je vhodný jen pro určité typy výrobků. Díky řadě inovací se však významně zlepšila i kvalita linkové montáže, kde se musí pracovníci přesouvat.
Kromě výrobních linek je součástí továrny i zkušební a měřicí středisko, takže kromě toho, že si zákazník stroje, včetně dodaných technologií, může přímo vyzkoušet, obdrží k zakázce i všechny související protokoly, certifikace atd.

Od učňů po experty, standard i speciality
Celkově je v Bielefeldu zaměstnáno ve službách DMG MORI ca 20 lidí, továrna má výrobní kapacitu zhruba 1500 strojů různých typů ročně, včetně speciálních konfigurací – ty však tvoří jen malou část produkce. Mezi ně patří např. specifické provedení horní + dolní revolver a koník místo vřetena (kde může fungovat místo protivřetena), což je provedení vhodné pro stroje, kde je kladen důraz na tuhost upnutí. Všechny soustruhy i frézovací centra Gildemeister jsou vybaveny výhradně valivými ložisky s kuličkovými šrouby, což má, jak vysvětlují průvodci, řadu důvodů – např. vysokou tuhost, teplotní stabilitu a také, že se stroje nekroutí.
Součástí továrny je i učňovské středisko, které by většina našich podniků, potýkajících se s problémy výchovy technického dorostu, mohla jen závidět. Má na starosti výchovu budoucích kvalifikovaných zaměstnanců a na moderních strojích se v něm vzdělává 55 učňů pro různé obory – průmyslový mechanik, mechatronik, elektronik, obráběč, technický konstruktér, ale třeba i pro obchodní oddělení. Učňové mají i možnost dalšího vzdělávání až po univerzitní, šanci získat různá stipendia apod.
V Bielefeldském areálu DMG MORI je však ještě jedna důležitá součást firmy: nová hala určená pro Energy Solution mj. zhruba 15 % energetických potřeb zdejší továrny je saturováno právě z ekologických zdrojů této sekce. Jsou zde jak fotovoltaické systémy, tak turbíny na výrobu elektřiny z větrné energie.
 

 
Publikováno: 21. 7. 2014 | Počet zobrazení: 2165 článek mě zaujal 550
Zaujal Vás tento článek?
Ano