ITS Schunk

Češky se vyznají v počítačích lépe, než si muži myslí

Nejnovější průzkum zcela vyvrací obvyklé stereotypy o počítačově negramotných blondýnkách s růžovými laptopy. Ženy se ve světě IT orientují mnohem lépe, než si muži myslí a jsou navíc při výběru i pragmatičtější a praktičtější. 

 

Průzkum společnosti Intel proběhl v ČR, Maďarsku a Slovensku mezi 1877 respondenty ve věku 20 až 40 let (z toho 1239 žen a 638 mužů). Výsledky ve všech třech zemích jsou si vzácně podobné.
Jako naprosto mylný se např. ukázal názor, že ženy vybírají notebooky podle barvy a designu a k výkonu či procesoru nepřihlížejí. Na barvě jim záleží oproti očekávání mnohem méně, a když už volí výraznou barvu, tak mezi Češkami vede fialová. Při výběru nového počítače se ženy v první řadě řídí podle jeho výkonu, následují výdrž na baterii, cena, procesor a funkce. Design, dotykové ovládání a barva s odstupem uzavírají. 
U mužů je pořadí na prvních čtyřech místech výkon, procesor, cena a výdrž, dále je to totožné jako u žen. Ženy i muži se ale dokonale shodnou co se týče možnosti odpojit od notebooku obrazovku a používat ji samostatně jako tablet: Konvertibilitu by uvítalo 71,5 % žen a 70 % mužů. Obdobně láká i dotykové ovládání (72 % žen a 73,4 % mužů).
Mají-li ženy na výběr mezi tabletem a kategorií „dva v jednom“ a ultrabook, 8krát více žen by si vybralo „dva v jednom“, než samotný tablet (u mužů by to ovšem bylo dokonce 11krát více). Stolní počítač u žen neletí, vybralo by si ho pouhých 5 % odpovídajících, zatímco muži k desktopům tíhnou více (16,5 %), protože se více věnují hraní počítačových her.
Z průzkumu vyšlo najevo, že barva počítače nehraje roli pro téměř 43 % žen, v ČR je to dokonce 54 %. V barevné škále u žen v Česku a na Slovensku vítězí konzervativní černá před stříbrnou a výraznějšími barevnými barvami v pořadí fialová, červená, modrá, zelená a růžová. Ve srovnání s ženami v ČR a SR volí Maďarky “romantičtější” barvy, které jsou více v souladu s genderovými stereotypy, jako je růžová a bílá.
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 1679 článek mě zaujal 343
Zaujal Vás tento článek?
Ano