Ceratizit SPS AMPER 2019 Schunk EuroBlech Murrelektronik

Geniální lahev pro technické plyny

Nový typ plynové lahve uvedla na český trh společnost Linde Gas pod názvem Linde Genie. Novinka, která se dodává ve dvou objemech - 10 a 20 l, obsahuje řadu inovativních prvků, významně přispívajících k uživatelskému komfortu a bezpečnosti. V první fázi bude k dispozici pro argon, ochranný plyn pro svařování, dusík a helium, postupně přibudou další technické plyny.

 

Moderní konstrukce plynové lahve Genie s inovativním řešením byla speciálně vyvinuta pro potřeby zákazníků, kteří s lahvemi často manipulují a potřebují mít absolutní kontrolu nad obsahem plynů v lahvi.
Mezi zásadní vlastnosti lahve patří její nízká hmotnost. Té konstruktéři dosáhli pomocí tenkostěnného ocelového jádra (tlakové nádoby), které je obaleno pevnou kompozitovou vrstvou zpevněnou karbonovým vláknem a uloženo v odolném a recyklovatelném obalu z polyetylenu (HDPE). Technologie disponuje plnicím tlakem 300 bar a umožňuje zvýšit objem plynu při zachování stejného vodního objemu oproti klasické ocelové lahvi 20 l 200 bar. V lahvi tak lze (v závislosti na typu plynu) umístit až o 45 % více plynového obsahu, což z praktického hlediska znamená více plynu a méně časté objednávání.
Jednou ze zásadních inovací lahve je unikátní inteligentní digitální jednotka. Na displeji se přehledně zobrazují všechny potřebné základní informace: typ plynu, rychlost průtoku plynu při svařování a jednotky rychlosti průtoku plynu, zbývající obsah v lahvi a počet zbývajících minut času svařování - nebo třeba kolik balonků bude možné ještě naplnit. Displej je čitelný i na větší vzdálenost, jednotka se jednoduše obsluhuje a navíc je vybavena funkcí alarmu, který obsluhu zvukově i vizuálně upozorní na klesající obsah plynu v lahvi.
Pro novinku byla vyvinuta i speciální řada redukčních ventilů, které zaručují stabilní průtok plynu a provozní spolehlivost. Redukční ventil je díky svým kompaktním rozměrům a umístění mezi masivními madly bezpečně ukryt a chráněn proti poškození. Ke zvýšené bezpečnosti významně přispívá i odlišení plynů pomocí barevného prstence a nálepky na lahvi umožňující snadno identifikovat druh plynu.
Oproti běžným plynovým lahvím nabízí Genie pro uživatele nebývalý komfort. Robustní podvozek s kolečky umožňuje pohodlnou přepravu na jiné místo i na delší vzdálenosti. Díky velkému průměru a nízkému těžišti je mnohem stabilnější než tradiční ocelové lahve a jsou také snadno stohovatelné. Všechny materiály použité v  konstrukci nové láhve jsou plně recyklovatelné. Využití najdou v laboratořích, nemocnicích a jiných "čistých" provozech. Jejich nevýhodou je zatím vysoká cena a nižší životnost oproti klasickým ocelovým lahvím.  /dk/
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 1569 článek mě zaujal 263
Zaujal Vás tento článek?
Ano