ITS Schunk

Geniální lahev pro technické plyny

Nový typ plynové lahve uvedla na český trh společnost Linde Gas pod názvem Linde Genie. Novinka, která se dodává ve dvou objemech - 10 a 20 l, obsahuje řadu inovativních prvků, významně přispívajících k uživatelskému komfortu a bezpečnosti. V první fázi bude k dispozici pro argon, ochranný plyn pro svařování, dusík a helium, postupně přibudou další technické plyny.

 

Moderní konstrukce plynové lahve Genie s inovativním řešením byla speciálně vyvinuta pro potřeby zákazníků, kteří s lahvemi často manipulují a potřebují mít absolutní kontrolu nad obsahem plynů v lahvi.
Mezi zásadní vlastnosti lahve patří její nízká hmotnost. Té konstruktéři dosáhli pomocí tenkostěnného ocelového jádra (tlakové nádoby), které je obaleno pevnou kompozitovou vrstvou zpevněnou karbonovým vláknem a uloženo v odolném a recyklovatelném obalu z polyetylenu (HDPE). Technologie disponuje plnicím tlakem 300 bar a umožňuje zvýšit objem plynu při zachování stejného vodního objemu oproti klasické ocelové lahvi 20 l 200 bar. V lahvi tak lze (v závislosti na typu plynu) umístit až o 45 % více plynového obsahu, což z praktického hlediska znamená více plynu a méně časté objednávání.
Jednou ze zásadních inovací lahve je unikátní inteligentní digitální jednotka. Na displeji se přehledně zobrazují všechny potřebné základní informace: typ plynu, rychlost průtoku plynu při svařování a jednotky rychlosti průtoku plynu, zbývající obsah v lahvi a počet zbývajících minut času svařování - nebo třeba kolik balonků bude možné ještě naplnit. Displej je čitelný i na větší vzdálenost, jednotka se jednoduše obsluhuje a navíc je vybavena funkcí alarmu, který obsluhu zvukově i vizuálně upozorní na klesající obsah plynu v lahvi.
Pro novinku byla vyvinuta i speciální řada redukčních ventilů, které zaručují stabilní průtok plynu a provozní spolehlivost. Redukční ventil je díky svým kompaktním rozměrům a umístění mezi masivními madly bezpečně ukryt a chráněn proti poškození. Ke zvýšené bezpečnosti významně přispívá i odlišení plynů pomocí barevného prstence a nálepky na lahvi umožňující snadno identifikovat druh plynu.
Oproti běžným plynovým lahvím nabízí Genie pro uživatele nebývalý komfort. Robustní podvozek s kolečky umožňuje pohodlnou přepravu na jiné místo i na delší vzdálenosti. Díky velkému průměru a nízkému těžišti je mnohem stabilnější než tradiční ocelové lahve a jsou také snadno stohovatelné. Všechny materiály použité v  konstrukci nové láhve jsou plně recyklovatelné. Využití najdou v laboratořích, nemocnicích a jiných "čistých" provozech. Jejich nevýhodou je zatím vysoká cena a nižší životnost oproti klasickým ocelovým lahvím.  /dk/
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 1910 článek mě zaujal 334
Zaujal Vás tento článek?
Ano