Schunk

Mobilní solární elektrárna v kontejneru

PSC (Power Supply Container) je malá solární elektrárna, kterou vyvinula firma Panasonic. Elektrárna je umístěná v kontejneru a je lehce přepravitelná. „Solární kontejner“ lze díky jeho rozměrům snadno přepravovat nákladním autem, lodí nebo i letecky. Jeho zapojení nevyžaduje speciálně zaškolené montéry či stavební práce - podle výrobce jej v podstatě stačí dopravit na určené místo, zapnout a připojit spotřebiče.

 

Přepravní kontejner vybaven nezávislým napájecím systémem včetně solárních panelů, akumulátorů, a regulátoru nabíjení/vybíjení poskytuje udržitelný zdroj elektrické energie v neelektrifikovaných oblastech nebo místech postižených živelnou katastrofou apod. Mini elektrárna tvořená kombinací solárních článků a baterií tak může zásobovat elektrickou energii např. rozvíjející se země nebo odlehlé ostrovy. Jejím základem je 12 solárních panelů Panasonic HIT240 o celkovém výkonu 3 kW. Ty nabíjejí 24 klasických olověných akumulátorů o kapacitě 17,2 kWh, které byly zvoleny jako optimální řešení kvůli jejich výrazně nižší ceně oproti li-ion bateriím. I když disponují menší kapacitou, což však, stejně jako jejich větší hmotnost, není u podobných instalací zásadní problém.
Inteligentní řízení dodávky a požadavků na elektrickou energii zajišťuje elektronická jednotka Power Control Supply Unit (PSCU), která kontroluje a optimalizuje veškerou energetickou činnost elektrárny a prodlužuje tak životnost baterií. Umožňuje také připojovat další kontejnery PSC do větších sítí.
První PSC kontejner dodá firma v létě letošního roku do Indonésie, kde připravuje první instalaci kontejnerů PSC společně s vládou v Indonésii v rámci programu „Zlepšení politiky vzdělání a životního prostředí na vzdálených ostrovech“. Bude sloužit pro školy na souostroví Karimunjawa v Jávském moři. Tam jsou zatím jediným zdrojem elektrické energie naftové generátory, které vyrábějí v noci energii pro osvětlení domů a ulic, ale na další účely už elektřina nezbývá. Pokud se projekt osvědčí, kontejnery by mohly zásobovat energií stovky a tisíce ostrovů v celé jihovýchodní Asii nebo Oceánii či dalších oblastech s problematickým zásobováním elektřinou.
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 1476 článek mě zaujal 303
Zaujal Vás tento článek?
Ano