Schunk

Unikátní plasty nabídnou nové možnosti

Na prestižní výstavě Chinaplas 2014 představila americká firma Kraton Performance Polymers nové třídy produktů - Kraton MD1648 a MD6951. Na rozdíl od současných komerčně dostupných výrobků nabízejí tyto nové typy produktů unikátní rovnováhu mezi vysokou elasticitou, mimořádnou pevností v tahu a výjimečně nízkou viskozitu taveniny. Kombinací těchto vlastností umožňují jedinečná řešení využití styrenových blokových kopolymerů (SBC) v nových aplikačních procesech, které byly dříve neproveditelné.

 

Oba polymery jsou rozšířením univerzální rodiny hydrogenovaných styrenových blokových kopolymerů (HSBC) a „gumových“ styrenových blokových kopolymerů (ERS) Kraton. Typ MD6951 je nejnovější HSBC v rodině produktů s označením Kraton A. Má výjimečnou pružnost a zvýšenou kapacitu průtoku, jaká nikdy předtím nebyla na trhu dostupná. Nabízí využití pro řadu možných aplikací, jako např. pouzdra a obaly mobilních telefonů, chrániče a obaly rukojetí elektrického nářadí, ochranné filmy a zvuk tlumicí materiály. Jeho zvýšená polarita umožňuje navíc slučitelnost s termoplastickým polyuretanem, polystyrenem, polyfenylenoxidem a vyhovuje standardům FDA.
Kraton MD1648 je rozšířením segmentu „gumových“ materiálů z rodiny styrenových blokových kopolymerů (ERS). ERS polymery jsou kompatibilní s polyolefiny, jako je polypropylen a polyethylen - což jsou plasty používané v materiálech, jako jsou elastické netkané textilie pro chirurgická a ochranná oblečení, pleny a průmyslové textilie. Historicky měl SBC určitá omezení z důvodu vysoké viskozity což jej činí  nevhodným pro zpracování jemných vláken, ale tím, že má MD1648 vysokou elasticitu a pevnost spolu s mimořádně nízkou viskozitou, může být zpracován na stávajících technologických zařízeních pro foukanou taveninu. To otevírá dveře pro vytváření nových výrobků, které jsou pružnější, jemnější a mohou produkovat tkaniny měkčí konstrukce. Kromě toho může být MD1648 významným přínosem pro zlepšení polypropylenu např. pro díly pro automobilový průmysl apod.
Produkty jako je zmíněný Kraton, mohou být základem pro „superplasty“, vysoce pružné materiály (viz. vzorek na obr.). Tento neuvěřitelně jemný a odolný materiál lze natáhnout na cca osminásobek původní velikosti a může být vstřikováním formován do libovolného tvaru. K dispozici jsou dva hlavní typy termoplastů používané jako náhražky za pryž. Tyto syntetické kaučuky obvykle lidé znají jako "gelové" materiály používané např. v podložkách pod počítačovou myš, nebo na sedáky a sedačky pro jízdní kola. Jsou vyrobeny právě s použitím materiálů na bázi produktů jako Kraton nebo Septon, které nabízejí mimořádnou pružnost a lze je snadno protáhnout, ale velmi těžké přetrhnout.
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 1303 článek mě zaujal 317
Zaujal Vás tento článek?
Ano