OnRobot Schunk

Fascinující svět robotů se představí v Mnichově

Roboti, kteří byli ještě před pár desítkami let hlavně rekvizitou vědeckofantastických příběhů už nejsou sci-fi. Najdeme je nejen v kosmu např. na kosmické stanici ISS, ale dnes už i běžně kolem nás. Pomáhají operovat pacienty, pracovat v prostředí, kdy by to bylo pro člověka obtížné či nemožné, ale třeba i dojit krávy nebo posekat trávu. 

 

Po celém světě funguje nyní v našich službách už více než 100 000 profesionálních servisních robotů, a několikanásobně více drobných robotických zařízení. Jejich počet rok od roku roste o desítky procent, a roboti se už stávají běžnou součástí našeho každodenního života. Souvisí to mj. se stálým zdokonalováním navigačních a pozicovacích systémů, senzorů a analytických, diagnostických a řídicích programů, které jsou klíčovou součástí pro práci těchto zařízení.
Automaty na vzestupu
Podstatná část těchto profesionálních robotických zařízení připadá na lékařství a medicínské aplikace, kde jsou roboti jako např. operační systém Vinci vděčným mediálním tématem. Velké uplatnění nacházejí servisní roboty v zemědělství, kde představují třetinu celé profesionální robotiky. Roste i poptávka po stavebních a demoličních systémech, robotech pro profesionální čištění, kontrolu a údržbu systémů, robotech určených pro nasazení v pokročilých logistických systémech, jako jsou např. mobilní dopravní prostředky třeba nemocnice nebo zásilkový obchod, apod. Podstatnou část robotů tvoří i systémy využívané pro vojenské aplikace, např. pro ostrahu. Vojenský výzkum má rovněž klíčový podíl na vývoji robotů a jejich schopností. Podle Mezinárodní robotické federace IFR tvořilo v roce 2012 zhruba 6200 jednotek servisních robotů pro obranné aplikace téměř 40 % z celkového počtu servisních robotů pro profesionální použití. Hlavní část z toho představují bezpilotní vzdušné dopravní prostředky.
Servisní robotika - ústřední téma automaticy
Nejmodernější trendy a výkvět aktuální servisní robotiky i jejich výkonných průmyslových kolegů se představí na mezinárodní výstavě automatica 2014, která se koná od 3. do 6. června v Mnichově. Jeho ústředním tématem je právě profesionální servisní robotika, které jsou věnovány expozice v pavilonu A4, prezentující servisní roboty a komponenty, jenž je možno okamžitě použít v nejrůznější oblastech jako jsou lékařství a lékařská péče, profesionální čištění, logistika a zemědělství. Také hlavní témata bohatého rámcového doprovodného programu se zaměří na různé aspekty robotiky počínaje spoluprací mezi člověkem a robotem, přes konkrétní využití v lékařství či ve výrobě, až po vyhlídky do budoucnosti a nové technologie.
Evropská unie vyhlásila ve vědeckém a inovačním programu "Horizont 2020" robotiku za své stěžejní téma a v rámci spolupráce veřejného a soukromého sektoru se hodlá výrazně zaměřit na oblast civilní robotiky, zdokonalit průmyslový rozvoj servisních robotů a na základě toho vytvořit nová pracovní místa.
České zastoupení organizátora veletrhu, společnost EXPO-Consult+Service, zařídí veškerý návštěvnický servis od zlevněných vstupenek za Kč až po individuální ubytování. Bližší info na: www.expocs.cz
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 1223 článek mě zaujal 249
Zaujal Vás tento článek?
Ano