asseco murr

Korea představila své strojírenské ambice: do roku 2020 hodlá ztrojnásobit výrobu strojů

Ve dnech 9. - 13. dubna proběhl v jihokorejském Soulu čtvrtý největší světový veletrh obráběcích strojů: SIMTOS. Poprvé se uskutečnil v roce 1984. V letošním ročníku se v deseti halách moderního výstaviště Kintex na ploše přes 100 000 m2 prezentovalo na 850 vystavovatelů ze 35 zemí světa a navštívilo jej 110 000 návštěvníků. 

 

Letošní ročník veletrhu je jubilejní - SIMTOS letos slaví 30. výročí svého vzniku a   s veletrhy EMO Hannover, IMTS Chicago a CIMT Beijing patří nyní mezi elitní špičku světových strojírenských akcí. Ústředním tématem letošního ročníku bylo “Spojení výrobních technologií a výrobních strojů” (Convergence of Manufacturing Technologies and Machine Tools“) v jehož rámci byly zahrnuty další samostatné sekce: Kovoobrábění a výroba forem, lisy a tváření, řezání a svařování, komponenty strojů a řízení pohybu, nástroje a vybavení, CAD/CAM měřicí systémy, automatizace a robotizace. České výrobce zastupoval svým stánkem na veletrhu Svaz strojírenské technologie, který v Soulu představil aktuální nabídku a možnosti našich hlavních strojírenských firem.
Korea patří mezi současné světové strojírenské velmoci - s objemem výroby 5,3 mld. dolarů je pátým největším výrobcem strojů, ale i jejich 4. největším světovým spotřebitelem (tamní trh absorboval stroje v hodnotě 4,4 mld. dolarů), ale rovněž jejich významným dovozcem - ve světovém žebříčku zaujímá s hodnotou strojírenského importu 2,2 mld dolarů 7. místo.
Z našeho pohledu země se staletou strojírenskou tradicí patří Korea sice k relativně mladým hráčům - svůj první obráběcí stroj vyrobili Korejci v roce 1950 - ale s pozoruhodně úspěšným rozvojem v tomto oboru, kdy se během několika dekád dostala mezi špičkovou skupinu globálních světových hráčů a dnes patří k největším výrobcům ve světě. V letošním roce očekává nárůst domácí spotřeby výrobních strojů o 10 %, a tamní svaz výrobních strojů Komma prezentoval právě na veletrhu SIMTOOL svou ambiciózní vizi, kdy země do roku 2020 plánuje výrobu strojů v hodnotě 18 mld. dolarů, tedy více než trojnásobek současného stavu během zhruba 5 let.
Na rozdíl od dalšího významného asijského strojírenského výrobce Taiwanu, který převážnou většinu své produkce exportuje, nachází většina korejských strojů uplatnění v domácích firmách, prakticky ve všech klíčových oblastech průmyslu. Dovozce, který chce uplatnit své stroje na korejském trhu musí od loňského roku splňovat tamní povinnou bezpečnostní certifikaci KCs „Korean Certification safety“, která je podle korejského svazu Komma v souladu s prohlášením o shodě ES doložená značkou CE. To na druhou stranu nabízí šanci pro evropské výrobce, stejně jako dohoda o volném obchodu z roku 2011 mezi Koreou a Evropskou unií.
Doprovodný program veletrhu zahrnoval i řadu odborných technických seminářů a konferencí: Know-how měření a nejnovější měřicí technologie, fórum Roboti a Inteligentní FA technologie, Efektivní řízení výroby ocelových struktur a nové výrobní technologie, semináře Obráběcí know-how pro zpracování obtížně obrobitelných materiálů a představení nejnovějších nástrojů, Laserové výrobní technologie, Nástrojové technologie a CAD/CAM pro průmyslovou výrobu. /sst/
 

 
Publikováno: 16. 6. 2014 | Počet zobrazení: 2232 článek mě zaujal 524
Zaujal Vás tento článek?
Ano