Končí monopol v recyklaci obalů?
V ČR se každoročně vyprodukuje téměř milion tun obalů na jedno použití a téměř dva miliony tun obalů použitelných opakovaně (vratných). Podle zákona č. 477/2001 Sb. o obalech mají všechny tzv. povinné právnické i fyzické osoby, které uvádějí na český trh obaly nebo balené výrobky v určitém, zákonem daném objemu, povinnost zajistit jejich zpětný odběr a využití.
Mohou tak učinit sami, přenést tuto povinnost na jinou osobu, nebo uzavřít smlouvu se subjektem, který má pro tuto činnost autorizaci udělenou Ministerstvem životního prostředí (tzv. autorizovaná obalová společnost). Do tohoto byznysu, který dosud od roku 1997 ovládala prakticky monopolně společnost EKO-KOM, míří nyní další velký hráč: Loni založená firma Interseroh Czech, složená z několika společností, požádala Ministerstvo životního prostředí o udělení autorizace, aby mohla v ČR zajišťovat zpětný odběr a využití použitých obalů od firem, kterým tato povinnost přísluší ze zákona.
Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že z větší konkurence na trhu s použitými obaly těží všechny zainteresované strany. V Německu od roku 2003, kdy došlo k prolomení monopolu, náklady na ekologickou likvidaci obalů výrazně poklesly, a to více než o polovinu. „Jsme si jisti, že také v ČR je velký prostor pro zefektivnění sběru a recyklace obalů, a postupem času by měly ušetřit nejen firmy, ale i obce, které současný systém nutí zajišťovat si svoz jednotlivě a vyjednávat s firmami, které odpad fyzicky svážejí,“ říká generální ředitel Interseroh Czech Ivan Václavek.