rosler murr Schunk

Mezinárodní strojírenský veletrh 2011 naváže na úspěšný loňský ročník

Vlajková loď brněnského výstavnictví, 53. mezinárodní strojírenský veletrh, letos proběhne od 3. do 7. října jako vedoucí průmyslový veletrh střední Evropy a jedinečná platforma pro představení nových výrobků a technologických řešení.  Partnerskou zemí MSV bude letos Polsko.  

 

Zvýšená pozornost se soustředí na problematiku energetických a materiálových úspor a na technologie pro dopravu a logistiku, které budou prezentovány v rámci samostatného bienálního veletrhu Transport a Logistika.
Na loňském Mezinárodním strojírenském veletrhu bylo patrné celkové oživení trhu. Zúčastnilo se jej 1601 vystavujících firem, mezi nimi 35 % zahraničních, celkem z 28 zemí. Nabídku vystavovatelů si přijelo prohlédnout 71 347 návštěvníků z 59 zemí. Veletrh tak potvrdil svoji vedoucí pozici mezi průmyslovými veletrhy v regionu střední Evropy.

Veletrh očima účastníků
O tom, že MSV 2010 svou úrovní i rozsahem předčil očekávání, svědčí hodnocení ze strany zúčastněných firem a významných návštěvníků. V zahajovacím projevu veletrh pochválil předseda vlády Petr Nečas: „MSV v Brně považuji za nesmírně přínosnou akci pro rozvoj obchodních a průmyslových vztahů, které naše země bezesporu potřebuje. Proto je tak zásadní, že letos přijelo více vystavovatelů a opět vidíme plné výstaviště. Za velmi pozitivní pokládám, že strojírenský veletrh přilákal tolik zahraničních firem. Počet vystavovatelů na tomto veletrhu je důkazem, že ekonomické oživení skutečně přichází.“
To potvrdila i řada vystavujících firem, například jednatel společnosti Pilous – pásové pily Petr Mašek, který v závěru veletrhu prohlásil: „Na letošním ročníku MSV se projevilo celosvětové oživení trhu v oboru strojírenství. Zájem návštěvníků o naši firmu byl oproti loňsku veliký, prakticky se to nedá srovnat. Je vidět, že lidé opět chtějí investovat do strojů, a to i do větších a dražších. Během veletrhu se nám podařilo prodat několik pil a uzavřít nové smlouvy“.  A firem, které přímo na veletrhu podepisovaly nové kontrakty, zřejmě bylo daleko více. „Jsme velice spokojeni, protože naši expozici navštívilo opravdu hodně zájemců, odhaduji třikrát tolik co v minulém roce. Po celý veletrh jsme se prakticky vůbec nezastavili. Také se nám podařilo přímo na veletrhu uzavřít několik obchodních smluv. Ve srovnání se všemi veletrhy, které jsem letos navštívil v zahraničí, byl ten brněnský jednoznačně nejlepší,“ řekl poslední den veletrhu David Jakubík, manažer prodeje společnosti TOS Varnsdorf.
Příznivé byly také reference ze strany zahraničních hostů. Zemská radní Dolního Rakouska Petra Bohuslav, která do Brna přicestovala u příležitosti vyhlášení Rakouska oficiální partnerskou zemí MSV 2010, na závěr své návštěvy řekla novinářům: „Navštívila jsem tady 9 dolnorakouských firem a všude mi řekli, že MSV je ten nejdůležitější veletrh pro východoevropský trh a pro kontakty s novými členy Evropské unie.“ Další člen delegace, viceprezident Hospodářské komory Rakouska Richard Schenz, připomněl rostoucí trend obchodní výměny obou zemí zejména v oblasti průmyslového zboží, na čemž má zásluhu i brněnský veletrh.

Soustředěná prezentace klíčových odvětví průmyslu

Na úspěch minulého ročníku by měl navázat MSV 2011, který se uskuteční v ještě příznivějších ekonomických podmínkách. Objem nových zakázek českého průmyslu v prosinci 2010 meziročně stoupl o 11,5 %, v případě exportních zakázek dokonce o 14 %. V České republice i okolních zemí se očekává růst HDP. Po investičním půstu odborníci předpokládají hlad po nových technologiích, které by výrobním firmám umožnily včas naskočit do rozjíždějícího se vlaku ekonomiky. Právě ty by měl představit nadcházející Mezinárodní strojírenský veletrh.
Nabídka bude opět rozdělena do oborových celků, které zvýší přehlednost a usnadní orientaci odborných návštěvníků. Tradičně nejvyšší účast se očekává v oboru kovoobráběcí a tvářecí stroje, nářadí, povrchové a tepelné úpravy, svářecí stroje. MSV Brno termínově navazuje na veletrh EMO Hannover, který proběhne od 19. do 24. září 2011. Vystavovatelé už nejsou nijak omezeni v prezentaci strojních exponátů, takže zajímavé novinky mohou putovat z Hannoveru přímo na brněnské výstaviště, aby jejich přednosti ocenili zdejší zákazníci.
MSV samozřejmě není jen o strojírenství. Tradičně silné zastoupení zde bude mít elektrotechnika, elektronika, automatizace a měřicí technika, nebudou chybět ani průmyslové řídící systémy. K nosným oborům budou patřit materiály a komponenty pro strojírenství a energetiku.
K velmi perspektivním a dynamickým odvětvím českého a středoevropského průmyslu patří také výroba a zpracování plastů. Očekává se významná prezentace strojů a technologií pro plastikářský průmysl v rámci oborového celku plasty, gumárenství a chemie.
Moderní výroba se dnes neobejde bez logistických procesů, které snižují náklady a zvyšují konkurenceschopnost. Komplexní nabídka výrobků, technologií a služeb pro efektivní tok zboží se v Brně prezentuje vždy v lichých letech na Mezinárodním veletrhu dopravy a logistiky Transport a Logistika, který se koná společně s MSV. Letos proběhne v termínu 3. až 7. října již šestý ročník a ukáže poslední trendy. Nejsilnější branží se zřejmě opět stane manipulační technika, ale chybět nebude ani  průmyslové balení, vybavení skladů nebo kolejová vozidla.
Záštitu nad veletrhem převzal Svaz průmyslu a dopravy České republiky a Hospodářská komora České republiky. Organizátoři veletrhu úzce spolupracují s předními profesními svazy z České republiky a zahraničí jako například s SST, ElA, ZSP SR apod. Veletrh Transport a Logistika je pořádán pod odbornou garancí České logistické asociace, Svazu spedice a logistiky a Asociace podniků českého železničního průmyslu.

Podrobné informace o veletrzích MSV a Transport a Logistika 2011 jsou k dispozici na www.bvv.cz/msv a www.bvv.cz/translog. Termín pro podání přihlášek k účasti za zvýhodněných cenových podmínek vyprší 30. 4. 2011.
 

 

 
Publikováno: 18. 4. 2011 | Počet zobrazení: 2703 článek mě zaujal 566
Zaujal Vás tento článek?
Ano