OnRobot Schunk

Nasazení robotů zlevňuje výrobu

Odborný veletrh zaměřený na automatizaci a mechatroniku – AUTOMATICA 2014, který se koná jednou za dva roky, se za dobu svého působení vypracoval na samou špičku a nyní patří mezi největší světové veletrhy. V předchozím ročníku se přišlo pochlubit se svými výrobky na 700 vystavovatelů ze 40 zemí světa. Ten letošní, již 6. ročník, se bude konat od 3. do 6. června na výstavišti v Mnichově. 

 

Veletrhu AUTOMATICA nově přibyla expozice, zabývající se servisní robotikou. Je rozdělena na tři odborné oblasti - robotiku, integrovanou montáž a průmyslové zpracování obrazu. Technologie servisní robotiky, která je v největším rozmachu, se prosazuje ve stále více oborech, počínaje nejdůležitějším automobilovým průmyslem až po průmysl plastů, chemie a balení. Dle údajů Mezinárodní federace robotiky se v letech 2012 až 2015 prodalo po celém světě cca 93 800 profesionálních servisních robotů v hodnotě 12,5 mld. eur.
Servisní profesionální roboti současnosti jsou vybaveni novými schopnostmi. Můžou vyhodnocovat své okolí, jsou adaptabilní a dle naprogramování můžou plnit úkoly zadané i laiky. Částečně na základě hlasových pokynů nebo gestikulace jsou schopni pružně převzít od lidí složité úkoly a jednat samostatně. Díky rostoucím hardwarovým a softwarovým standardům je možno různé systémové komponenty stále více propojovat. Vedoucí roli ve světě hrají roboti v oblasti lékařství a chirurgie. V trendu jsou také roboti určení na pomoc seniorům a lidem se zdravotním postižením. Na vzestupu jsou také intralogistické dopravní systémy zcela bez řidiče, či dojicí roboti v zemědělském sektoru.
Společně s veletrhem AUTOMATICA, který pořádají Mnichovské veletrhy pod odbornou záštitou Sdružení německých výrobců strojů a strojních zařízení (VDMA), se bude letos pořádat i evropský veletrh pro průmyslovou údržbu MAINTAIN a světový veletrh solárních technologií INTERSOLAR. Zaplněno bude všech 16 hal výstaviště, takže se návštěvníci budou mít na co těšit. Servisní robotiku, jenž bude ústředním tématem veletrhu AUTOMATICA, umístili pořadatelé do pavilonu A4. Pro odborné návštěvníky jsou připravena také odborná fóra, jako Současné trendy automatizace, Smart Factory či Profesionální servisní robotika.
Podle slov Thilo Brodtmanna, vedoucího představitele VDMA, jsou hnacími motory automatizace a robotizace stále vyšší nároky na kvalitu a bezpečnost, miniaturizace, nové materiály a inovační výrobní procesy a v neposlední řadě Průmysl 4.0., jenž zahrnuje internet a cyber-fyzikální systémy, které zvyšují flexibilitu a umožňují nové obchodní modely.
České zastoupení organizátora veletrhu, společnost EXPO-Consult+Service, zařídí veškerý návštěvnický servis od zlevněných vstupenek za Kč až po individuální ubytování. Bližší info na: www.expocs.cz
 

 
Publikováno: 12. 5. 2014 | Počet zobrazení: 1285 článek mě zaujal 272
Zaujal Vás tento článek?
Ano