hnv murr

Novinky pro výstavbu optických a elektrických sítí

V portfoliu Siemens se objevily pozoruhodné novinky, mezi které patří kabelový systém Simatic NET pro výstavbu optických komunikačních sítí, optoelektrické propojovací moduly pro sítě Profibus, a přepínače, které kombinují přenos dat a napájení po průmyslovém Ethernetu.  

 

Produktová skupina Simatic NET je rozšířena o nový kabelový systém pro výstavbu optických komunikačních sítí. Jde o systém FO LC (Fiber Optic Local Connector), který obsahuje kabely typu singlemód a multimód a konektory typu LC. Kabely typu multimód, obsahující dvojici skleněných vláken, mohou překlenout vzdálenost až čtyři kilometry. Kabely typu singlemód obsahují čtyři vlákna, což umožňuje realizovat jedním kabelem dva spoje mezi zařízeními, a to až na vzdálenost 26 km. Konektor typu LC je kompaktní a často se používá pro optické kabely FOC (Fiber-Optic Cables). Je použit i v mnoha zařízeních řady Scalance, např. v přepínačích průmyslového Ethernetu Scalance X308-2M, XR-300 a X-300EEC. Kabely této řady mají odolnou konstrukci s optickým jádrem o průměru 900 μm a jsou vhodné pro použití v náročných průmyslových provozech.

Nové propojovací moduly
K dalším novinkám, které se objevily v produktovém portfoliu značky patří optoelektrické propojovací moduly OLM (Optical Link Module) pro sítě Profibus.  Nové moduly mají po dvou optických rozhraních Profibus v podobě bajonetových konektorů pro optické kabely a po dvou elektrických portech s konektory typu sub-D.
K jedné optické síti (např. s topologií redundantního kruhu) lze tudíž připojit dva samostatné elektrické segmenty provozní sběrnice Profibus. Zatímco k modulu OLM P22 se připojují optická vlákna vyrobená z plastu, modul OLM G22 s je určen pro optické kabely se skleněnými vlákny. Moduly obou typů mají signální kontakt, jenž umožňuje měření kvality optického signálu. Optický kabel může mít délku až 3 km, přenosová rychlost optického spoje je bez ohledu na vzdálenost až 12 MBd/s.

Energie i data po společném vedení
Přepínače řady Scalance pro sítě průmyslového Ethernetu byly vybaveny také funkcí napájení po tomto sběrnicovém systému podle standardu IEEE 802.3af. Přepínač X108PoE bez vzdálené správy i modulární přepínače typu X308-2M PoE a XR324-4M PoE se vzdálenou správou mohou po jednom společném vedení přenášet současně data i energii. Podle typu modulu lze napájet dvě, čtyři nebo 8 koncových zařízení odpovídajících standardu PoE. Vhodnými koncovými zařízeními jsou např. přístroje pro internetovou telefonii, skenovací systémy, zařízení pro přístup do bezdrátové sítě a webové kamery. Metoda PoE nejenže pomáhá snížit náklady na instalaci, ale u řady koncových zařízení umožňuje také vyloučit jinak nezbytný síťový napájecí zdroj. V nových spínačích je vestavěn napájecí zdroj odpovídající standardu IEEE 802.3af (nově IEEE 802.3at Class 1) pro sdružený přenos dat a energie mezi přepínači a koncovými ethernetovými zařízeními. Standard definuje způsob napájení příslušných koncových zařízení připojených k síti Ethernet a otevírá v oboru průmyslové automatizace nové možnosti použití Ethernetu nad dosavadní rámec pouhé výměny dat mezi automatizačními přístroji. Například v případě video dohledu, využívaného dosud téměř výlučně jen v oboru zabezpečení budov, umožňují nové přepínače s funkcí PoE nasazení webových kamer i v automatizačních úlohách.

www.siemens.cz
 

 

 
Publikováno: 18. 4. 2011 | Počet zobrazení: 3170 článek mě zaujal 662
Zaujal Vás tento článek?
Ano