asseco Aimtec murr

Prsteny a náramek překládají znakový jazyk

Naučit se, jak se ve znakové řeči podepsat vyžaduje čas a spoustu úsilí, a není na škodu mít něco, co pomůže v průběhu celého procesu. Takovouto pomůckou může být kouzelný prsten, který pomáhá tlumočit znakovou řeč do běžného jazyka: Sign Language Ring, neboli „prsten pro znakovou řeč“, jak by asi zněl hrubý překlad.

 

Unikátní zařízení v podobě konceptu je vlastně souprava náramku a prstenů. Náramek dodávaný s odpojitelnými kroužky při nošení odhalí znakové pohyby ze strany uživatele. Ty pak "překládá" do slyšitelné zvukové podoby přes vestavěný reproduktor. Náramek umožňuje také překládat hlas do textové podoby, která se zobrazuje na vestavěném displeji.
To zkracuje křivku učení a usnadňuje jednodušší komunikaci mezi těmi, kteří jsou neslyšící, nebo mají poruchu řeči s těmi, kteří nemohou pochopit znakovou řeč. Koncept vymysleli čínští inovátoři, kteří pro design svého zařízení čerpali inspiraci z Buddhova růžence – a zjevně úspěšně: získali za svůj překladatelský prsten tlumočící znakový jazyk vítězné ocenění Red Dot Design Award 2013.
Za podobný projekt získal první cenu v loňském ročníku soutěže Microsoft Imagine Cup tým ukrajinských studentů, kteří představili prototyp zařízení na převod ze znakové řeči – v jejich variantě však ke snímání pohybu rukou slouží speciální rukavice, jejichž „řeč“ zachycuje, rozpoznává a převádí do zvukové podoby následně reprodukované pomocí mobilního telefonu dedikovaný čip.

 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 3206 článek mě zaujal 751
Zaujal Vás tento článek?
Ano