murr Schunk

Bezpečná a homologovaná litá kola s typovým listem

Přesně tak zní heslo v přijímací hale největšího českého distributora litých kol, společnosti Alcar Bohemia, která již 16 let dodává motoristům v Česku kola značek AEZ, DOTZ, DEZENT a ENZO nebo ocelových kol značky KFZ.

 

I když je prodejců nabízejících litá kola mnoho, ne každý nabízí homologovaná kola s typovým listem. Díky neustálé osvětě, včetně spolupráce se státními orgány, se snaží Alcar zasazovat o to, aby se na vozidlech používala pouze schválená a bezpečná kola, protože ty nechválená mohou způsobit nejen ekonomické ztráty, ale jsou mnohdy i životu nebezpečná.
Motoristům by mělo pomoci, že na litém kole je odlitá značka KBA nebo E v kroužku s číslem schválení na čelní straně kola. KBA je německá homologace, kterou uznává české i slovenské ministerstvo dopravy. Pak by měl být vždy k zakoupeným litým kolům tzv. Typový list, ve kterém je uvedeno přesné typové označení vozidla včetně výkonu motoru a rozměrů pneumatik. Na základě Typového listu si pak schválená kola může nechat zapsat do velkého technického průkazu (TP) vozidla.

Jak na zápis nového rozměru kol a pneumatik do TP vozidla?
Česká homologace Atest 8SD je jako schválení technické způsobilosti určeno výhradně pro rozměry disků kol, které jsou již zapsané v technickém průkazu a nelze ho použít pro zápis disků kol nad rámec uvedený výrobcem. Před montáží kol na vozidlo je mimo jiné v tomto případě nutné zkontrolovat: správnou nosnost kola, správnost zástavby do vozidla a zda je rozměr kola zapsán v technickém průkazu vozidla.
Pro zápis nového rozměru kol a pneumatik do technického průkazu vozidla je třeba si k zakoupeným litým kolům vyžádat Typový list, na jehož základě si pak kola schválená pro konkrétní model a motorizaci automobilu může motorista nechat zapsat do velkého technického průkazu vozidla.

Novinky pro jarní sezónu
Od března si motoristé v rámci akce u dealerů společnosti Alcar mohou vybrat zvýhodněných šest designů litých kol, které představují průřez celou nabídkou designů. Jde o kola s titanovým leskem, stříbrným lakem nebo kola z černo-leštěnou barevnou kombinací, buď s jednoduchým 5paprskovým nebo vícepaprskovým designem značek AEZ Reef, DOTZ Rapier shine, DOTZ Hanzo, DEZENT TC, DEZENT V dark a ENZO B.
Celou nabídku všech designů litých kol můžou motoristé kdykoliv zadat do konfigurátoru kol na www.alcar.cz, a přímo si je prohlédnout na konkrétním modelu svého automobilu.
 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 2953 článek mě zaujal 652
Zaujal Vás tento článek?
Ano