rosler murr Schunk

Bezdotykové ovládání pátých dveří

Ve vývojovém oddělení Fordu se vypořádali s problémem, který zná spousta řidičů, a to, že když je plná náruč např. tašek s nákupem, nemůžeme honem najít klíč od vozu. Jako první vůz na evropském trhu dostal novou funkci bezdotykového otevírání zavazadlového prostoru pouze máchnutím nohy, kompaktní SUV Ford Kuga. 

 

K otevření a zavření pátých dveří zavazadlového prostoru stačí udělat pohyb nohou, který naznačuje kopnutí pod zadní nárazník. Součástí této funkce je vstup do vozu a startování bez použití klíče, přičemž pasivní klíč dálkového ovládání může zůstat po celou dobu uschovaný v kapse řidiče.
Systém využívá dvou senzorů v zadním nárazníku, které zaznamenají přítomnost nohy a reagují na pohyb odpovídající kopnutí. Bezdotykové ovládání nelze aktivovat náhodně, systém je vyladěný tak, aby se neaktivoval například když pod vozem proběhne zvíře.
Že je o tento systém zájem, svědčí prodejní čísla. V roce 2013 si systém bezdotykového otevírání "kufru" objednalo 35 700 zájemců, tedy 48 % ze všech prodejů modelu Kuga. Největší úspěchy slaví toto bezdotykové ovládání v Nizozemsku, kde ho zvolilo 94 % zákazníků. Ze šesti největších evropských trhů Fordu je nejoblíbenější v Itálii (60 %) a Německu (57 %).
 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 3922 článek mě zaujal 779
Zaujal Vás tento článek?
Ano