hnv murr

Svět ve znamení mobilů

Nejvýznamnější událostí pro trh mobilní komunikace je už řadu let Mobile World Congress (MWC) ve španělské Barceloně. Také letos se na MWC představila špička mobilních technologií a věcí s nimi souvisejících. Trend je jasný: Telefony jsou stále výkonnější a chytřejší, a telefonování už není zdaleka jejich hlavní funkcí. 

 

Loni se prodalo ve světě přes miliardu smartphonů, což představuje 53 % všech mobilů, chytré mobily tak prakticky ovládly trh - letos prognózy počítají s jejich až 70% podílem. Boj o místo na slunci je v silné konkurenci neúprosný a statistiky vystavovatelů zaznamenaly na letošním ročníku ještě více novinek než v uplynulých ročnících, což vypovídá o oživení trhu. V posledních letech dominují trhu hlavně asijští výrobci, ale na výsluní se prostřednictvím levnějších modelů snaží vrátit i dřívější vládce, finská Nokia, která se nyní může opírat o spojenectví s Microsoftem.
Kromě výrobců mobilů a telekomunikačních firem se ale MWC účastní např. stále ve větší míře i společnosti z oblasti finančního sektoru, které v mobilních zařízeních vidí velké perspektivy do budoucnosti, pokud jde o jejich využití při finančních transakcích. Mobily by tak např. mohly do značné míry převzít funkci „digitální peněženky“, velké naděje vkládají finančníci do technologií umožňujících bezkontaktní placení (např. NFC).

Lehčí, tenčí, výkonnější
Výrobci se předhánějí, kdo nabídne lehčí a tenčí zařízení a MWC je ideálním místem na jejich prezentaci. Firma Huawei zde představila svůj 7palcový MediaPad X1 o tloušťce 7,2 mm s operačním systémem Android. Vybaven je čtyřjádrovým procesorem a 13megapixelovou kamerou. Umožňuje telefonování a připojení prostřednictvím LTE, a umí komunikovat s tzv. chytrým náramkem TalkBand B1. Nicméně zanedlouho ji „trumfla“ společnost Sony s přístrojem Xperia Z2 Tablet s tloušťkou 6,4 mm, který je navíc voděodolný. Ten patří do kategorie větších, 10“ zařízení, ale váží jen zhruba 430 g a může se pochlubit výkonnou baterií, která má na jedno nabití vydržet až 10hodinový provoz při přehrávání filmů nebo 100 hodin přehrávání hudby.
Kromě mobilů samotných se objevují i speciální zařízení z kategorie tzv. nositelné elektroniky, které reprezentují např. chytré hodinky nebo náramky, komunikující s mobily. Další významnou oblastí, na níž se soustřeďuje pozornost technologických firem, jsou medicínské aplikace, u nichž se mohou uplatnit komunikační technologie - např. při přenosu dat sbíraných ze senzorů, monitorujících různé tělesné a životní funkce, které mohou být i součástí zmíněné nositelné elektroniky.

Speciality: nahlížení do neviditelného světa i strážce soukromí
V segmentu „běžných mobilů“ (či dnes už hlavně smartphonů, které jsou spíše malými kapesními počítači) už je těsno, a tak je potřeba zaujmout něčím extra. Mezi zajímavými aplikacemi se na letošním MWC objevila např. novinka výrobce termokamer, společnosti Flir, v podobě malé kamerky Flir One určené pro smartphony iPhone 5 a 5S v přídavném pouzdru s dvojicí snímačů - standardní VGA kamery a IR senzoru. S deklarovanou citlivostí zhruba přibližně 1oC sice nejde o zařízení využitelné k profesionálním účelům, ale pro běžné zaměřování úniků tepla či jiná jednoduchá měření bude jistě užitečnou pomůckou. Zařízení má vlastní zdroj energie - baterii 1400 mAh, která vystačí na více než dvě hodiny provozu - kterou lze využít i pro dobíjení telefonu.
Byl představen i nový speciální kryptovací smartphone BlackPhone, který je výsledkem spolupráce společností Geeksphone a Silent Circle, a a Pretty Good Privacy, telefon zajistí soukromí svých uživatelů díky šifrování a bezpečným on-line službám. Jeho hlavní předností je bezpečnost. Přístroj, který navenek vypadá jako běžný telefon střední třídy, obsahuje místo standardního Androidu jeho nadstavbu PrivatOS, která chrání data, šifruje hovory i SMS, a navíc monitoruje chování aplikací a jejich práva pomocí Security Suite, které hlídá chování aplikací a umí zobrazit všechny aplikace, které využívají konkrétní funkci, jako je přístup k síti nebo přístup ke kontaktům. Data jsou šifrovaná přímo v telefonu a ukládaná na webové úložiště. Hovory i SMS i samotné připojení k internetu je šifrováno. V ceně telefonu (629 USD) je také minimálně dvouleté předplatné předinstalovaných bezpečnostních aplikací včetně šifrovaného on-line úložiště SpiderOak.

Proti hlavnímu proudu
Na opačné straně produktové nabídky, než hi-tech zařízení nabité nejmodernějšími technologiemi a výkonnou elektronikou, stojí naopak jednoduché přístroje, nabízející spíše jen základní funkce, které by měly oslovit zákazníky svou cenou. Ale i tam už míří některé jednodušší smartphony, třeba projekt, za nímž stojí společnost Mozilla, která vyvíjí operační systém Firefox a stejnojmenný internetový prohlížeč. Připravuje levný chytrý telefon (přirozeně s Firefoxem), který by měl stát 25 dolarů (ca 500 Kč), což je cena, za níž se nenabízejí ani standardní „hloupé“ mobily.
Kouzlo superlevného smartphonu tkví mj. v tom, že si vystačí s méně výkonnými součástkami, protože zatímco standardem u současných chytrých telefonů je 1 GB operační paměti, systém od Mozilly potřebuje pouhých 128 MB. Chystá se také stolní počítač s Firefoxem, který má stát pod 100 USD. Firefox OS je založen na technologii HTML5, kterou využívají i webové prohlížeče, takže se předpokládá, že díky snadnému programování by měly rychle přibývat nové aplikace a tím i narůstat uživatelská základna.
 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 3036 článek mě zaujal 765
Zaujal Vás tento článek?
Ano