hnv murr

Technologie, která se vám dostane pod kůži

Technika proniká i do oblastí, kde byste špičkové výrobky své kategorie ani nečekali. Příkladem je tetování, kde se uplatňují nejmodernější DC motory se samonosným vinutím.

 

Nanášení obrazců na kůži má v různých kulturách tisíciletou tradici. Četná tetování byla nalezena například na 5300 let starém těle muže „Ötzi“. Archeologové identifikovali tetování také na 4000 let staré mumii kněžky Amunet, což nasvědčuje oblibě tetování i u lidí s vyšším postavením. Po mnoho let pak bylo tetování spíše „výsadou“ a poznávacím znamením lidí se zločineckou minulostí, námořníků, motorkářů a jiných drsných chlapíků. Byla to demonstrace, že se nebojí bolesti, která tetování původními nástroji provázela.
V dnešní době se tetování stalo uznávanou módní záležitostí prakticky ve všech společenských vrstvách od teenagerů až po celebrity. A z původního rituálu se stalo umění.

Trny a žraločí zuby střídá moderní technika
Zatímco v pravěku a minulých stoletích se k tetování používaly například dřevěné nástroje, jehly, trny nebo žraločí zuby, což činilo proces silně bolestivý, dnes mají moderní profesionální tatéři k dispozici špičkovou techniku. Ta jim umožňuje vytvářet přesné obrazy v dokonalém jemném barevném provedení a bez bolesti.
Tatéři mají v zásadě na výběr mezi dvěma typy zařízení, a to mezi cívkovými stejnosměrnými strojky nebo rotačními strojky. „Cívkové“ systémy patří ke starší generaci a připomínají dveřní zvonky, v nichž srdce buší do zvonku sérií opakovaných úderů s vysokou frekvencí. Pohyb mechanismu s jehlou je vytvářen spínáním a rozpínáním stejnosměrného napětí na cívce. Síla vpichu a rychlost jehly se nastavuje předpětím pružného rozpínacího kontaktu. Tato varianta je mezi tetovacími studii stále hodně používána.
Nejnovější generace tetovacích zařízení využívá výkonné DC mikromotory se samonosným vinutím. Rotační pohyb motoru je pomocí excentru převeden na lineární pohyb jehly. Výhodou rotačních strojků je velmi jemný a výrazně tišší chod. Díky miniaturním rozměrům mikromotorů jsou tyto nástroje navíc velmi lehké, což má vliv na menší únavu rukou a větší preciznost práce tatéra.
Rychlost tetovacích strojků je přímo úměrná napájecímu napětí a podle požadovaného způsobu tetování se pohybuje obvykle v rozsahu 800 až 7500 vpichů za minutu. Díky miniaturním rozměrům elektromotorů jsou tyto nástroje navíc velmi lehké, to se projeví v menší únavě rukou a ve větší preciznosti práce tatéra.
Tím, že moderní nástroje umožňují pracovat s malou hloubkou vpichu do podkožní vrstvy, je tetování sice trvanlivé, ale jeho nositel s ním již nemusí žít napořád. Například u permanentního make-upu, kterým se v kosmetických salonech zvýrazňují oči, rty nebo zakrývají kosmetické vady či jizvy, je doba jeho trvání zhruba 5 let.
Barevné pigmenty jsou pomocí oscilující jehly vpichovány těsně pod povrchovou vrstvu kůže, což je velmi delikátní operace vyžadující maximální přesnost. Upravovány jsou jen povrchové vrstvy kůže a podkožní tkáň zůstává netknuta. Přístroje pro tyto kosmetické operace proto musí být velmi precizní a spolehlivé
Motory Faulhaber jsou zárukou splnění všech náročných požadavků, které dnešní technologie tetování vyžaduje. Díky svým miniaturním rozměrům se štíhlé mikromotory Faulhaber osvědčily i v přístrojích pro permanentní make-up, které se svým tvarem i rozměry podobají spíše propisovačce než vysokofrekvenčnímu mechanickému zařízení.

Špičkové motory Faulhaber
Důvodem, proč motory Faulhaber splňují náročné požadavky, je unikátní konstrukce motorů se samonosným vinutím bez železného jádra, které bylo vyvinuto panem Dr. Fritzem Faulhaberem v roce 1958.
Samonosné vinutí snižuje energii magnetického pole, což u kartáčových DC motorů omezuje jiskření a tím zvyšuje životnost komutátoru a grafitových nebo kovových kartáčů. Motory lze provozovat při velmi vysokých rychlostech. U motorů s kovovými kartáči jsou mezi lamely komutátoru umístěny kondenzátory, které ještě více snižují jiskření. Malý moment setrvačnosti rotoru zvyšuje dynamiku. Umístěním statorového magnetu ze vzácných zemin do prostoru uvnitř vinutí se zmenší velikost motoru. Přednostmi komutátorových DC motorů se samonosným vinutím jsou vysoká hustota výkonu v poměru k objemu, vysoká účinnost, dlouhá životnost a spolehlivost.
U elektronicky komutovaných BLDC motorů je samonosné vinutí statorem. Životnost motoru již není omezena životností mechanického komutátoru, ale pouze životností ložisek. Pro navýšení výkonu je u některých motorů použit čtyřpólový magnet rotoru. BLDC motory mohou být pro přesné řízení rychlosti vybaveny integrovanými digitálními Hallovými sondami, pro vyšší dynamiku a pro řízení polohy pak analogovými Hallovými sondami. Některé BLDC motory jsou nabízeny také v provedení pro opakovanou sterilizaci.
Technologie samonosného vinutí je použita také u plochých DC a BLDC motorů používaných v mobilních aplikacích, a u lineárních BLDC motorů, které se vyznačují velmi vysokou dynamikou.
Dvoufázové krokové motory, jejichž výhody spočívají především v jednoduchém, běžně používaném způsobu řízení, lze s pohybovým šroubem na výstupní hřídeli použít jako malé lineární aktuátory.
DC, BLDC a krokové motory lze kombinovat s planetovými převodovkami nebo převodovkami s předlohou, které mohou být i bezvůlové. Motory mohu být vybaveny inkrementálními nebo absolutními snímači. Nabízená elektronika umožňuje přesné řízení rychlosti nebo polohy s komunikací přes RS232 nebo CAN. Spojením BLDC motoru a řídící elektroniky do jednoho tělesa dostáváme kompaktní servopohon.
Další komponenty a úpravy, jako jsou přesné kuličkové šrouby, brzdy, duté hřídele, maziva pro nízké a vysoké teploty, provedení pro vakuum, rozšiřují spektrum uplatnění pohonů Faulhaber.
 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 5234 článek mě zaujal 609
Zaujal Vás tento článek?
Ano