hnv murr

Misan představil nejrychlejší soustružnicko-frézovací centrum v Oslavanech

Pětiosé polohovací uspořádání s možností soustružení vyměnilo v předchozích typech využívaný pevný stůl. To je jedna z velkých výhod nového vysokorychlostního obráběcího centra Speedio M140X1, jenž je chloubou japonské firmy Brother. Firma Misan, která u nás japonského výrobce zastupuje, představila nové obráběcí centrum na semináři v areálu Strojírny Oslavany.

 

Víceúčelové svislé obráběcí centrum Speedio M140X1 je poslední novinkou mezi vysokorychlostními obráběcími centry japonského výrobce Brother. Poprvé byl tento stroj představen loni na podzimním veletrhu EMO v Hannoveru, kde se setkal s nebývalým zájmem odborné veřejnosti. Po necelých šesti měsících od veletrhu firma Misan, která značku Brother  u nás reprezentuje, uspořádala seminář v prostoru Strojíren Oslavany. Hlavní roli celé akce hrálo právě nové vysokorychlostní obráběcí centrum Brother Speedio M140X1.

Ještě více inovací
Obráběcí centrum typu M140X1 z nové řady Speedio má oproti svým předchůdcům více inovací. Jednou z nich je kolébka, čili dvouosý rotačně naklápěcí stůl. Ten nahradil dříve užívaný klasický pracovní stůl. Stroj je určen pro kompletní opracování dílců, u nichž převažují frézovací a vrtací operace a v menší míře je třeba provádět operace soustružnické. Brother Speedio M140X1 je totiž vybaven upínací deskou o průměru 140 mm, kterou lze využít pro uchycení upínacích předmětů a využívat stejně jako u soustružnických strojů. Osa C v režimu soustružení zvládne až 2000 ot.min-1. Výhodou stroje je, že lze sloučit frézování se soustružením, a udělat vše na jedno založení.
Při pohledu do vnitřního prostoru obráběcího centra zaujme zásobník nástrojů s 22 pozicemi, který je obtočen okolo svislého stojanu stroje. Výměna nástrojů nijak nekomplikuje ani nezpomaluje výrobu, jelikož se provádí vysokou rychlostí (čas nástroj-nástroj je pod jednu vteřinu). „Stále jde o napichovací systém, není zde tedy žádné rameno, které by vyměňovalo nástroj, tak jak je běžné u větších strojů,“ zmínil ve své prezentaci jednatel společnosti Misan Ondřej Svoboda. Jak ještě dodal, nástrojové držáky pro tento stroj lze vybírat od různých dodavatelů -  zákazníci si mohou zvolit sami.
Obráběcí centrum je konstruované především na obrábění hliníku a jeho slitin, případně pro obrábění litiny (nehodí se pro obrábění těžko obrobitelných materiálů), takže vhodná aplikace tohoto stroje je především v místech, kde se pracuje s těmito materiály, jako je například automobilový průmysl nebo výroba elektroniky.
Cena stroje se pohybuje v řádu tří milionů korun. Podle Ondřeje Svobody je cena relativně nízká pokud vezmeme v úvahu komplexnost stroje - umí frézovat i soustružit a navíc má místo pracovního stolu dvouosý rotačně naklápěcí stůl. „Za normálních okolností by taková konfigurace stála dvojnásobek nebo i víc,“ doplňuje jednatel firmy Misan s vysvětlením, že firma Brother vyrábí úzký sortiment strojů ve velkých dávkách, kdy výrobní čas jednoho stroje vychází na ca 14 hodin, tudíž je výrobce schopen nabízet kvalitní stroj japonské výroby za nižší pořizovací cenu.

Stroje a lidé kolem nich
Na semináři se kromě firmy Misan prezentovala i společnost technology-support. Ta představila možnost přípravy výroby v prostředí CAM softwaru GibbsCAM, který je určen pro programování CNC obráběcích strojů. Zástupce firmy technology-support Vlastimil Staněk informoval o třech možných variantách, tzv. balíčcích softwaru GibbsCAM, ve spojení se stroji Brother. V základní variantě získá uživatel např. frézovací modul s možností načítání dat ve formátech DXF a DWG a postprocesor pro stroj Brother v 3osé konfiguraci. Ve druhé, Ekonomické variantě, získá v rámci programovacího softwaru možnost načítání objemových těles a pokročilou práci se souřadnicovými systémy. V poslední Komplexní variantě může uživatel pracovat s objemovými tělesy, obecnými tvarovými plochami a volit nejrůznější strategie obrábění. Na závěr však podotkl, že software GibbsCAM lze užít i na jiné stroje, není tedy určen pouze pro předváděné obráběcí centrum.
Kromě semináře a ukázek frézování měli zájemci možnost prohlédnout si i výrobní prostor Strojírny Oslavany. V provozu mohli vidět starší stroje Mazak, kterých společnost Misan od roku 1998, kdy ještě zastupovala značku Mazak, dodala do strojíren celkem 22, a pak další obráběcí centra Brother, konkrétně typ TC-32BNQT.
Semináře se ve Strojírnách Oslavany zúčastnilo celkem 35 odborníků ze zhruba dvaceti firem, což dokazuje, že akce měla poměrně velký úspěch – a co je pro pořadatele podstatné: i konkrétní výsledky. „Ihned po prezentaci obráběcího centra Brother Speedio M140X1 projevily svůj zájem o stroj celkem tři firmy,“ zmínil Ondřej Svoboda.
Monika Šimůnková, Oslavany

 

 
Publikováno: 14. 4. 2014 | Počet zobrazení: 2436 článek mě zaujal 535
Zaujal Vás tento článek?
Ano