hnv murr

Kontroly aut budou na STK místo kamer dokumentovat fotografie

Ministerstvo dopravy už nepožaduje používání kamer při technických kontrolách automobilů, které mělo být povinné od letošního roku. Místo nahrávky z kamery bude nová aplikace shromažďovat pouze fotografie. 

 

S přísnějším dohledem nad průběhem STK se tak setkáme ale zřejmě až od příštího roku 2015, od kdy má platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Obrazový záznam může být i pořízená fotografie s umístěním data a času,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že úřad do budoucna nevylučuje ani případné použití kamer, od platnosti nového zákona to ale nebude.
Odklon od kamerového systému příznivě hodnotí i provozovatelé správ technické kontroly. Pořizování obrazového záznamu z prohlídky STK dnes není povinné. Podle předsedy Profesní komory STK Jiřího Rejmona ale zhruba třetina stanic už dokumentaci v podobě fotografií vozidel z prohlídek pořizuje. Dvojice fotografií ze začátku a konce kontroly a případná samostatná fotografie vin kódu jsou podle něj dostatečný důkaz, že vozidlo na prohlídce skutečně bylo.
Od letošního roku vstupuje v platnost i další novinka: ustanovení, umožňující výměnu informací o ukradených vozidlech mezi úřady zemí EU, které začalo platit od 1. ledna 2014. To by mělo pomoci řešit letitý problém - ukradená auta převezená do zahraničí a uváděná na trh v jiné zemi. Dosud neexistoval v rámci unie skutečně efektivní systém pro výměnu dat, který by upozornil na pokusy registrovat ukradené auto v jiné zemi EU.
 

 
Publikováno: 17. 3. 2014 | Počet zobrazení: 3317 článek mě zaujal 832
Zaujal Vás tento článek?
Ano