Rosler murr Schunk

Kontroly aut budou na STK místo kamer dokumentovat fotografie

Ministerstvo dopravy už nepožaduje používání kamer při technických kontrolách automobilů, které mělo být povinné od letošního roku. Místo nahrávky z kamery bude nová aplikace shromažďovat pouze fotografie. 

 

S přísnějším dohledem nad průběhem STK se tak setkáme ale zřejmě až od příštího roku 2015, od kdy má platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Obrazový záznam může být i pořízená fotografie s umístěním data a času,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že úřad do budoucna nevylučuje ani případné použití kamer, od platnosti nového zákona to ale nebude.
Odklon od kamerového systému příznivě hodnotí i provozovatelé správ technické kontroly. Pořizování obrazového záznamu z prohlídky STK dnes není povinné. Podle předsedy Profesní komory STK Jiřího Rejmona ale zhruba třetina stanic už dokumentaci v podobě fotografií vozidel z prohlídek pořizuje. Dvojice fotografií ze začátku a konce kontroly a případná samostatná fotografie vin kódu jsou podle něj dostatečný důkaz, že vozidlo na prohlídce skutečně bylo.
Od letošního roku vstupuje v platnost i další novinka: ustanovení, umožňující výměnu informací o ukradených vozidlech mezi úřady zemí EU, které začalo platit od 1. ledna 2014. To by mělo pomoci řešit letitý problém - ukradená auta převezená do zahraničí a uváděná na trh v jiné zemi. Dosud neexistoval v rámci unie skutečně efektivní systém pro výměnu dat, který by upozornil na pokusy registrovat ukradené auto v jiné zemi EU.
 

 
Publikováno: 17. 3. 2014 | Počet zobrazení: 3253 článek mě zaujal 811
Zaujal Vás tento článek?
Ano