rosler murr Schunk

CeBIT 2014 klepe na dveře

Už řadu let patří ke každoročním stěžejním událostem ve světě IT a komunikací mezinárodní veletrh CeBIT – od roku 1986, kdy se konal 1. ročník, detailně mapuje vývoj v oboru, který určuje fungování dnešního světa. Letos se v Hannoveru otevřou brány tamního výstaviště pro návštěvníky největší světové akce svého druhu od 10. do 14. března. Nově se bude konat od pondělí do pátku.

 

Ústředním tématem letošního ročníku, jehož partnerskou zemí je Velká Británie, bude tzv. databilita, což je pojem zahrnující možnosti analýzy a využití velkých dat. A že data jsou opravdu velká, a navíc jich stále přibývá raketovým tempem, je už dnes nejen známá skutečnost, ale i velký problém. Nejde totiž jen o jejich skladování (což samo o sobě není nijak jednoduchá, ani levná záležitost), ale především o jejich co nejlepší zabezpečení a samozřejmě také co nejefektivnější využití. To klade při extrémních objemech často nestrukturovaných dat extrémní nároky na analytické programy, které z nepřeberné a nezřídka chaotické hromady informací dokážou vytřídit a pokud možno srozumitelnou formou podat ty skutečně užitečné. A právě o tom (ale samozřejmě zdaleka nejen o tom) bude letošní CeBIT.
Připraveno je osm hlavních tematických oblastí, v jejichž rámci, jak uvedl Oliver Frese, člen představenstva veletržní správy Deutsche Messe AG zodpovídající za veletrhy CeBIT, bude dále rozšířena nabídka pro speciální cílové skupiny a dále posílen program konferencí. Dosavadní čtyři platformy budou přeneseny do tematických oblastí, které jsou na trhu určující a mají velký význam pro všechny řídicí pracovníky s rozhodujícími kompetencemi. To představují témata Enterprise Resource Planning & Data Analysis, Enterprise Content Management, Web & Mobile Solutions, IT Services, Security, Communication & Networks, Infrastructure & Data Centers a Research & Innovations.
Tyto tematické oblasti pak doplní nabídka pro cílové skupiny. Global Sourcing Area for Devices & Accessories (tato skupina je určena hlavně pro nákup a obchod) pokrývá celé spektrum od komponent přes periferie až po koncová zařízení. S tím souvisí i další součást veletrhu: přehlídka Planet Reseller. Pro veřejnou správu je zase určena specializovaná přehlídka Public Sector Parc. Rozšířena bude rovněž přehlídka Initiative TectoYou, která měla svou premiéru na CeBITu loni, a jejímž cílem je získat pro obor IT&T mladou generaci.
Samotné expozice pak doplňuje rozsáhlý program CeBIT Global Conferences s více než tisícovkou seminářů, přednášek a fór.
Na loňském ročníku veletrhu se představilo 3382 firem ze 70 zemí. Kromě “veteránů” jako jsou např. značky Intel, Samsung, Huawei, VW, HP, Brother, Epson, Kyocera, Western Digital and LG, aj. přilákal CeBIT i více než tři stovky mladých startupových firem. V průběhu vývoje veletrhu postupně rostl podíl profesionálních návštěvníků - na minulém veletrhu dosáhl rekordních 82 %, přičemž podle statistik organizátorů je navíc každý třetí odborný návštěvník ve své firmě na pozici vrcholového managementu, a na 60 % odborných návštěvníků z více než 100 zemí navštěvuje výhradně jen CeBIT a žádnou další akci v oboru. Právě na posilování byznysového charakteru veletrhu se chtějí organizátoři zaměřovat i v budoucnu.  K tomu samozřejmě patří i dokonalý servis na výstavišti. V ceně vstupenky (jednodenní stojí 60 euro) je tak zahrnuto např. i využívání sítě WLAN na výstavišti a v halách, služby šatny, různé kontaktní služby a aplikace, které si mohou návštěvníci a vystavovatelé stáhnout do svých smartphonů a laptopů apod. Vstupenka na veletrh slouží, jak je u Hannover Messe zvykem, rovněž jako jízdenka na městskou hromadnou dopravu.

 

 
Publikováno: 17. 3. 2014 | Počet zobrazení: 1771 článek mě zaujal 463
Zaujal Vás tento článek?
Ano