Rosler murr Schunk

Packaging Live na EMBAXU 2014

Mezinárodní veletrh obalů a obalových technologií – Embax přivítá již poněkolikáté exkluzivní balicí linku. V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na několik inovací jako je nový produkt, noví partneři nebo přednášky v programovém centru.

 

Linka bude do provozu uvedena před zraky diváků každou lichou hodinu. Její součástí bude poprvé balicí flowpackový stroj s horizontálním plněním,  který zabalí produkt do předtištěné folie. V letošním roce budou produktem kostky mýdel se skořicovou vůní, které si mohou návštěvníci po skončení ukázky odnést jako suvenýr. Robotická ruka tato jednotlivě zabalená mýdla přemístí do malých kartonových krabiček, připravených na stavěcím a zavíracím stroji. Malé krabičky s několika mýdly následně poputují do velké krabice – zde bude úsek linky manuální – ukládat se budou ručně. Na dopravníku pak poputují k automatické části linky, kde se bez zásahu lidské ruky provede označení, poté budou krabice zalepeny, opatřeny páskou a fixačním roztokem. Z dopravníku je pak přemístí na ovinovačku velký paletizační robot a ukázka balení bude ukončena ovinutím folií.  V rámci automatizace budou také poprvé představena bezpečnostní čidla a systémy, které jsou nedílnou součástí výrobních linek.
„Snažíme se návštěvníkům veletrhu přiblížit technologie procesu výroby. Simulujeme výrobu přímo na výstavišti. Úskalím je, že sestavujeme linku v podstatě den před veletrhem do finální podoby, je velmi náročné synchronizovat všechny stroje tak, aby vše navazovalo a plynule předvedlo balení. Většinou balíme nějaký produkt, který si mohou návštěvníci odnést. Jednou to byly oříšky, jindy čokolády, nyní budeme balit mýdlo...“ říká organizátorka projektu Michaela Zachová, manažerka společnosti EQUICom s.r.o.
Celý projekt balicí linky bude umístěna v pavilonu B pod galerií. Nově zde budou mnohem větší jednací prostory v kavárně a k tomu VIP prostory pro partnery, připravuje se speciální expozice dodavatele maziv. Poprvé se také představí nabíjecí kiosky pro dobíjení mobilních telefonů. Návštěvníci Packaging Live se navíc seznámí s finančními produkty z porfolia investičních úvěrů a získají další užitečné informace.  První den bude patřit workshopu na téma Crossmarketing v balení a bezpečné značení,  druhý den tématům bezpečnost a automatizace výrobních linek. 

A jaká je samotná logistika celého projektu?
Na tuto otázku odpověděl Ladislav Martinek, produkční společnosti EQUICom, jež celý projekt zaštiťuje: „Vše začíná společnou schůzkou a projektem v nejužším týmu – tj. těch základních partnerů, kteří se nám na lince potkávají. K nim se přidávají další, někdo na Embax, někdo na MSV. Tedy vytvoří se základní schéma, které začíná a postupně se upravuje dle partnerů, konají se také koordinační schůzky. Pak, pokud jde o složitější proces (např. paletizační nebo flowpackový stroj), si jednotliví partneři vyměňují informace o strojích a případně si je jedou odzkoušet přímo do továren kvůli návaznosti dopravníků, robotů nebo naopak si posílají vzorky mýdel, fólií a dalších věcí tak, abychom doladili materiál a propojení jednotlivých strojů ještě před zahájením. Ale finální návoz probíhá většinou čtyři dny před veletrhem, kdy se dovezou všechny stroje s výjimkou značících technologií a fixačních nánosů, které se dají přistavit dodatečně. Je to velmi složitý proces, navíc ne vždy jsou přívody k dispozici. Je také náročné zkoordinovat návoz jednotlivých exponátů. V podstatě hrozí, že když nepřijede jeden exponát, tak se nespustí celá linka. Krabice a folie musí být připraveny ve velkém předstihu, tři týdny před veletrhem musí být připraveny všechny materiály. Firmy, se kterými spolupracujeme, vystavují i v zahraničí a mohou mít námi požadovaný exponát v Rusku nebo v Mnichově. Proto je nutné vše objednávat s dostatečným předstihem. V tomhle nám značně pomáhá systémový integrátor a náš poradce Ing. Mrázek z ARC Robotics a nyní i Ing. Vogel z firmy Viking Mašek, který chystá schéma linky.“

Provoz linky s moderovaným programem
Tisková konference proběhne první den veletrhu dne 25.února ve 12.30 a na ní bude navazovat první spuštění projektu balicí linky.

Další časy spouštění balící linky:
25. 2. (úterý)     - 13.00, 15.00, 17.00
26. 2. (středa)   - 11.00, 13.00, 15.00, 17.00
27. 2. (čtvrtek)   - 11.00, 13.00, 15.00, 17.00
28. 2. (pátek)     - 11.00, 13.00, 15.00

Jaké budou semináře v programovém centru?
25. 2. od 14 do 16 h - Workshop Packaging Live na téma: Cross marketing v balení, bezpečné značení a trendy v obalových materiálech.
26. 2. od 12.30 do 13 h - Bezpečnost výrobních a balicích linek
26. 2. od 13.30 do 14 h - Automatizace balicích linek

Partneři linky na veletrhu EMBAX 2014:
ARC-Robotics s.r.o. - roboty
Viking Mašek, a.s. - balicí stroj
TECHNOLOGY s.r.o. - flowpack, lepička, ovinovačka
ONDRÁŠEK INK - JET SYSTEM spol. s r.o. - značení
Fipack, s.r.o. - fixace
Systemotronic s.r.o. - bezpečnostní systémy
PENTA - servis spol. s r.o. - páskovačka
OTK GROUP, a.s. - potištěná fólie
THIMM Obaly, k.s. - krabice
FUCHS OIL CORPORATION (CZ) s.r.o. - maziva
GE Money Bank, a.s. - finanční služby
WRTB - nabíjecí kiosky
PENERINI s.r.o. - kavárna


 

 
Publikováno: 14. 3. 2014 | Počet zobrazení: 2519 článek mě zaujal 555
Zaujal Vás tento článek?
Ano